Emekli Bayram İkramiyeleri için 3 ZAM formülü

Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın bayram ikramiyelerine enflasyon oranında artış yapılacağını açıklamasının ardından emekliler  zam oranının açıklanmasını  sabırsızlıkla bekliyor.


 Emekli Bayram İkramiyeleri için 3 ZAM formülü

Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın enflasyon oranında artış yapılacak olan  bayram ikramiyelerinin ramazandaki ilk ödemesini Mayıs başında yapılacağını açıklamasının ardından emekliler zam oranının açıklanmasını sabırsızlıkla bekliyor.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ ZAM ORANI NE OLACAK 

Peki ne kadarlık bir zam olacak? Şu an net değil, sadece ortaya atılan bazı senaryolar, formüller var.

Öncelikle 3 başlıkta konuşulan formüller var.

Birinci Formül :  6 ayda bir enflasyon artışının yansıtılması. Baktığımızda ilk ikramiyeye Ocak’taki yüzde 8.36’lık oranın yansıtılması şeklinde. İkinci ikramiyeye de Temmuz’da belli olacak olan yeni enflasyon oranın yansıtılması olarak özetleniyor.

İkinci Formül : Yıllık enflasyonun yansıtılması. 2020 yılı enflasyonu yansıtılırsa bu oran da yüzde 14.60 olacak.

Son olarak üçüncü formül ise  : 2018 yılından bu yana meydana gelen enflasyonun ikramiyelere yansıtılması yönünde bir talep var.

KILIÇDAROĞLU EMEKLİLERE ÜÇÜNCÜ FORMÜLE GÖRE ZAM İSTİYOR

Bunlar sadece konuşulanlar, gündeme getirilen senaryolar..

Ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 2018 yılından bu yana meydana gelen enflasyonun emekli bayram ikramiyelerine yansıtılması yönünde bir talebi olduğunu kamuoyuna açıklamıştı..

Bayram ikramiyesine yapılacak zam oranını emekliler merakla bekliyor.

''BAYRAM İKRAMİYELERİNİN RAMAZANDAKİ İLK ÖDEMESİ MAYIS BAŞINDA''

Yaklaşık 3 yıl önce emeklilere bayramlarda biner lira ikramiye ödeme sözü verdiklerini ve bu uygulamayı hemen başlattıklarını hatırlatan Erdoğan, enflasyon oranında artış yapılan bayram ikramiyelerinin ramazandaki ilk ödemesini mayıs başında Kurban Bayramı ödemesini de temmuz ortasına doğru gerçekleştireceklerini belirtmişti.

Ayrıca salgın döneminde alınan tedbirler kapsamında en düşük emekli maaşını 1500 liraya çıkartarak hiçbir vatandaşın mağdur duruma düşmemesini sağladıklarını ifade eden Erdoğan, göreve geldiklerinde emekli maaşlarının 66 liradan başladığını hatırlatarak, emeklilerin bugün tarihlerinin en iyi gelir seviyesine sahip olduğunu, bunu da yeterli görmediklerini, ülkenin imkanlarının genişlemesine paralel olarak emeklilerin şartlarını daha da iyileştirmeye hazırlandıklarını söyledi.

 

TR HABER AJANSI