Muğla'nın Marmaris ilçesinde Büyük Orman Yangını

Muğla'nın Marmaris ilçesi İçmeler karayolu üzerinde bulunan Armutalan Mahallesi, Siteler mevkisinin üst kısımlarındaki kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanda yangın meydana geldi. Alevler, kuru otlar ve rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Yangına havadan ve karadan müdahale devam ediyor.


Muğla'nın Marmaris ilçesinde Büyük Orman Yangını

Muğla'nın Marmaris ilçesi İçmeler karayolu üzerinde bulunan Armutalan Mahallesi, Siteler mevkisinin üst kısımlarındaki kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanda yangın meydana geldi.

Alevler, kuru otlar ve rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı.
Yangına havadan ve karadan müdahale devam ediyor.

KOZALAKLAR HAVAİ FİŞEK GİBİ

Öğlen 13:15 sularında başlayan orman yangını, yalnızca 5 dakika içerisinde rüzgârın da etkisiyle kilometrelerce alana yayıldı. Ormanlık alanda başlayarak dağın arka yüzündeki Asparan bölgesine de yayılan yangın kısa sürede Siteler, Armutalan ve Turban bölgelerinde ev ve otellere kadar indi. Yangının etkisi ile patlayan kozalakların adeta havai fişek gibi havalanarak ormanın diğer bölgelerini de tutuşturduğu, ekiplerin yoğun müdahalesine rağmen yayılmanın önlenemediği kaydedildi. 

HAVADAN VE KARADAN MÜDAHALE

Yerleşim yerleri ve otellere yaklaşık 100 metre mesafedeki yangına ekipler, havadan ve karadan müdahale ediyor. Yangın bölgesine 1 helikopter, 7 arazöz ve su tankerleri ile çok sayıda orman işçisi sevk edildi.

Yoğun bir şekilde devam eden yangına ilk müdahale helikopter ile başladı. Siteler mahallesindeki evlere kadar alevler ulaştı. Yangın sebebiyle şehir içi ulaşım da kapatıldı.Yangına yakın bölgelerde araçlar geri döndürülüyor. İçmeler'den merkeze giden yol kapatıldı. Trafik sadece Datça yönüne açıkdurumda.

Yapılan açıklamalara göre; alevler Hisarönü Mahallesi yönündeki Asparan mevkisine doğru ilerlerken, rüzgarın ters yönde esmesi nedeniyle söndürme çalışmalarında güçlük yaşanıyor. Helikopterlerin bu nedenle müdahale etmekte güçlük çektiği belirtiliyor.

2 OTEL, 4 VİLLA BOŞALTILDI

Alevlerin yaklaşması nedeniyle tedbir amacıyla 3 yıldızlı 2 otel ile 4 villa tedbir amacıyla polis ekipleri tarafından boşaltıldı. Çevredeki otellerde kalan bazı tatilciler de kendi istekleri ile bavullarını alıp ayrıldı. Güney Ege Turistik Otelciler İşletmeciler Birliği (GETOB), otellerinden ayrılmak zorunda kalan turistleri başka otellere yerleştirdi.

DUMANDAN ETKİLENEN 6 KİŞİYE AYAKTA MÜDAHALE

Yangına havadan ve karadan müdahale sürerken, itfaiyecilerin bazılarının da dumandan zehirlendiği belirtildi. Ayrıca, dumandan etkilenen 6 kişiye, olay yerinde ambulanslarda ayakta müdahale edildi.

BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sosyal medya hesabından, "Marmaris'teki orman yangınına 30 arazöz, 5 helikopter, bir uçakla müdahale ediyoruz. Dualarımız ormanın kahramanlarıyla." paylaşımında bulundu.

BELEDİYE BAŞKANI OKTAY'DAN AÇIKLAMA

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’ın açıklamaları şu şekilde:

Şu anda yerleşim yerlerinde tehlike gözükmüyor. Bozburun yarımadasına doğru giden yangın devam ediyor. Yerleşim yerlerinde soğutma çalışmaları devam ediyor. Yangın ormanlık alanda devam ediyor. Can kaybımız yok, hafif yaralılar var. Apartmanların çatı altındaki dairelerde yangın oldu ama kontrol altına alındı. Sabotaj ihtimali oldukça kuvvetli.

MARMARİS CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yangına ilişkin yapılan açıklamada "Derhal soruşturma başlatılmış olup, yangın tüm yönleriyle ve titizlikle incelenmektedir" denildi.

Haber : Abdulhamit Sağlam / Türkiye Haber Ajansı