|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Sırbistan Türkler’i Vatandaşlık İstiyor
  • Reklam

Sırbistan Türkler'i Vatandaşlık İstiyor

Sırbistan’da Türkler’in yaşadığı Sancak bölgesine bağlı Novi Pazar merkezli Sırbistan Türk Dernekleri Başkanı Aliya Sahoviç, Türkiye’nin kendilerine 1 kere daha el uzatmasını ve ayrıcalıklardan yararlanma imkânı verilmesini talep etti.

30 Ekim 2020 - 00:21 - Güncelleme: 01 Kasım 2020 - 04:36

Sırbistan’da Türkler’in yaşadığı Sancak bölgesine bağlı Novi Pazar merkezli Sırbistan Türk Dernekleri Başkanı Aliya Sahoviç, Türkiye’nin kendilerine 1 kere daha el uzatmasını ve ayrıcalıklardan yararlanma imkânı verilmesini talep etti.

Sırbistan Türkler’inin Türkiye'den vatandaşlık istediğini ifade eden Sahoviç “Sırbistan Cumhuriyeti Anayasası bu bakımdan son derece demokratiktir ve çifte vatandaşlık ve bu yararlı fikrin engelsiz bir şekilde gerçekleştirilmesi olasılığını sağlar. Bu olasılık, ortak gerçekliğimizin bir parçası olmaya tarihte hiç olmadığı kadar yakındır. Bu şekilde Türkiye Cumhuriyeti, Balkanlar’daki bütün Müslümanlar için ortak bir yuva olduğunu tartışmasız ve dokunulmaz bir şekilde gösterecektir.”

PKK ve FETÖ’cüler Yararlanamamalı
Bu ayrıcalığın terör örgütleri PKK ve FETÖ üyeleri ile yandaşlarına verilmemesi gerektiğine dikkat çeken Sahoviç, “Bölgemizde faaliyet gösteren PKK ve FETÖ tarafından finanse edilen tüm kişi ve kuruluşlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin açık düşmanlarıdır. Böyle bir haktan yararlanmamalıdır.” Dedi.

Türkiye İslam Dünyasının Lideri
Birliğin girişimini anlatan Sahoviç, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şüphesiz modern Müslüman dünyasının lideridir. Aynı zamanda dünyanın en müreffeh ve ekonomik, bilimsel-teknolojik ve askeri açıdan en güçlü Müslüman ülkesidir. Ayrıca Erdoğan, dünyadaki tüm Müslümanlar ve özellikle Balkanlar’daki Müslüman nüfus için kıyaslanamayacak kadar büyük ilgi ve özeni gösteriyor.  Erdoğan, Balkan Yarımadası’nın hangi bölümünde yaşıyorsa yaşaın Müslümanların ana koruyucusudur." Sözlerine yer verdi.

Sırbistan Türkleri Derneğinin 2014 yılının ortalarında kurulduğuna dikkat çeken Sahoviç, “öncelikli hedefimiz Türk-İslam sevgisini Avrupa'da Yasatmaktır. Sırbistan’da yaşayan Türk milli azınlığın Anayasal haklarını korumak ve haksızlıklara karşı savunmak, onların güvence altına alınan tüm haklarını kurumlar aracılığıyla gerçekleştirmek ve sağlamaktır.” Diye konuştu

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Cevat Surmaz
    10 ay önce
    Sirbistan Turklerine boyle bir imkan verilirse iki Ulke icin cok faydali bir girisim olacagi asikardir. Ayrica Balkan ulkelerinde yuvalanmis olan Feto culerin tespit ve takibi acisindan buyuk faydalar sagliyacagi da kesindir. Balkan Turklerinin bu arzularinin İlgililere ulasmasi icin lutfen yayin...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Soylu:
Bakan Soylu: "Türkiye afet yönetiminde çağ atlamıştır..!"
BBSO, Roman Gençleri de Siyasete Hazırlıyor
BBSO, Roman Gençleri de Siyasete Hazırlıyor