Reklam
Bugun...
Reklam


Bü Zaman Kapsülü 50 Yıl Sonra Açılacak
Boğaziçi Üniversitesi 150. Yılını geleceğe iz bırakarak tamamladı.

Bü Zaman Kapsülü 50 Yıl Sonra Açılacak
+ -
Üniversitenin Güney Kampüs Rektörlük Binası önündeki bahçeye gömülen zaman kapsülü 50 yıl sonra, Boğaziçi Üniversitesi’nin 200. Yılında açılacak.
 
Boğaziçi Üniversitesi 150. Yıl kutlama etkinliklerini zaman kapsülü gömerek sona erdirdi. Üniversitenin Güney Kampüs Üstün Ergüder Meydanı’nında Rektörlük Binası önüne gömülen zaman kapsülü 2063 yılında açılacak.

Üniversitenin bugününde seçilen materyalin yer aldığı kapsülün gömü etkinliğine Rektör Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu ile birlikte Rektör Yardımcıları Prof. Ali Tekcan, Prof. Ayşe Mumcu, Prof. Lale Akarun, Öğrenci İşleri Dekanı Prof. Biray Kolluoğlu, 150. Yıl kutlama komitesi koordinatörü Prof. Zafer Yenal, çok sayıda akademisyen, öğrenciler ve çalışanlar katıldı. 50 yıl sonra açılacak kapsülde yer alan eşyalar öğrenci ve akademisyenlerin önerisiyle seçildi.

Zaman kapsülü 50 yıl dayanacak şekilde oluşturulurken, basılı materyaler 150 yıl dayanacak kağıtlara basıldı. Kapsülde yer alan eşyalardan bazıları şöyle:
 
Boğaziçi Üniversitesi mezuniyet törenlerinde kullanılan kep
1993-2001-2005 BÜ Telefon Rehberleri
Bilgisayar mouse’u
Boğaziçi Üniversitesi diploması
Rektör Gülay Barbarosoğlu’nun randevu defteri ve ajandası
Rektör Gülay Barbarosoğlu’na ait tablet
150. yıl ile ilgili yapılan son toplantıda açılan şarabın mantarı
Boğaziçi Ünviersitesi Ders Kataloğu
Öğrencilerin kantinlerde en fazla tükettiği yiyecek olan Kajun'un kutusu
Kennedy Lodge Öğretim Üyeleri Merkezi Yemek Menüsü
Rektörlük Genel Sekreterliği'nde kullanılan koku
Yüksek Öğretim Mevzuatı
Bilimsel Araştırma Projeleri El Kitabı 2013
Öğrencilerin yoğun olarak kullandığı pet su şişesi
Kotası dolan dersler için öğrencilerin öğretim üyelerine ikna amaçlı yazdıkları metinlerden örnekler (Örn: Bu dersi laf olsun diye almalk istiyorum; Derslerinizin daha zevkli geçmesini mi istiyorsunuz, tek tıklayın yeter) 
Akademisyen mail grup yazışmaları
3D printer ile oluşturulmuş BÜ logosu
Mezuniyet törenlerinde öğrencilere ödül olarak verilen cam plaketler
 
Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu törende yaptığı konuşmada “150. Yıl etkinlikleri boyunca geçmişimize bakarken geleceğe dair değerlendirmelerde de bulunduk.” Derken şöyle devam etti, “Bugün 50 yıl sonra da 200. yılını ihtişamla kutlayacağına emin olduğumuz Türkiye’nin en köklü üniversitesi olan Boğaziçi Üniversitesi’nin bahçesine 2063 yılında açılmak üzere zaman kapsülünü gömüyoruz. 150 yıl önce bu kampüste kurulduk, 200. yılımızda da burada olanlar bu kurumun kültürünü ve gücünü hatırlasınlar istiyoruz. Bu zaman kapsülü ile amacımız kurumsal hafıza köprüsü kurmak, 200. yılında Boğaziçi Üniversitesi’nin ülkemize ve dünyaya yön vermesini diliyorum.”

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI