|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

1 Milyar Akıllı Telefon Tehlike Altında
  • Reklam

1 Milyar Akıllı Telefon Tehlike Altında

Qualcomm Snapdragon işlemcili Android akıllı telefonlar için endişelendiren bir haber geldi. Check Point isimli bir güvenlik firmasının uzmanları, yaptıkları araştırmalar sonucunda Snapdragon işlemcili Android akıllı telefonların açıklardan dolayı casusluk aracına dönüşebildiğini açıkladı.

10 Ağustos 2020 - 16:14

Qualcomm Snapdragon işlemcili Android akıllı telefonlar için endişelendiren bir haber geldi.
Check Point isimli bir güvenlik firmasının uzmanları, yaptıkları araştırmalar sonucunda Snapdragon işlemcili Android akıllı telefonların açıklardan dolayı casusluk aracına dönüşebildiğini açıkladı.

Uzmanlara göre açıklardan etkilenebilecek akıllı telefon sayısı 1 milyardan fazla.
Qualcomm Snapdragon işlemciler, Android dünyasında hayli popülerler.
Hatta AnTuTu'nun son verilerine göre en güçlü 10 Android akıllı telefonun tamamı Qualcomm üretimi Snapdragon 865 ve Snapdragon 865 Plus işlemci kullanıyor.
Bu iki işlemci Qualcomm'un ürettiği en güçlü iki işlemci ve performansları iPhone 12'ye ve Huawei P40 serisine çok yakın.
Bu sonuçlar Qualcomm'u mutlu etmeye yetiyor. Fakat her şey bu kadar da toz pembe değil. Zira, Check Point güvenlik araştırmacıları Snapdragon işlemcilerde büyük bir tehlike keşfetmiş durumdalar.

GÜVENLİK ARAŞTIRMACILARI 400'DEN FAZLA AÇIK VAR DEDİ
Firma tarafından yayınlanan bir rapor, Snapdragon işlemcilerin 400'den fazla güvenlik açığına ev sahipliği yaptığını gösterdi.
Güvenlik araştırmacılarının sonuçlarına göre Snapdragon işlemcilerdeki bu açıklar yüzünden kötü niyetli kişiler, çeşitli yazılımlar ve uygulamalar ile Android akıllı telefonlara sızabilir ve müdahalede bulunabilir.
Üstelik akıllı telefon kullanıcısının, bunlar yaşanmadan önce indirdiği bir dosyanın, yazılımın ya da uygulamanın kötü niyetli olup olmadığını anlama şansı çok düşük.
Anlasa bile söz konusu dosyayı kaldırmak kolay olmayabilir. Zira, bu gibi zararlı yazılımları kaldırmak çok zor.

QUALCOMM GÜVENLİK AÇIKLARI İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADI
Check Point, CVE-2020-11201, CVE-2020-11202, CVE-2020-11206, CVE-2020-11207, CVE-2020-11208 ve CVE-2020-11209 olmak üzere toplam 6 güvenlik açığının adını kamuoyuyla paylaşmış durumda.

Qualcomm ise güvenlik açıkları için yoğun bir şekilde çalıştıklarını söylüyor. Qualcomm'un ilk incelemelerine göre ise şu ana dek bu güvenlik açıklarını kullanan olmamış.

Yani şimdilik içiniz rahat olabilir. Ayrıca Qualcomm'un Snapdragon işlemcili akıllı telefon kullanıcılarına bir tavsiyesi var; O da uygulamalarınızı sadece Google Play üzerinden yüklemeniz yönünde.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Boğazda Mağduriyete İptal
Boğazda Mağduriyete İptal
Gergerlioğlu:
Gergerlioğlu: "Tarikatlar, İnönü Devri'nde patladı."