|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
18 Mart Çanakkale Zaferi Kahramanları Dualarla Anıldı
  • Reklam

18 Mart Çanakkale Zaferi Kahramanları Dualarla Anıldı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. yıl dönümü vesilesiyle Edirnekapı Şehitliği’nde anma töreni düzenlendi.

18 Mart 2021 - 22:59

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. yıl dönümü vesilesiyle Edirnekapı Şehitliği’nde anma töreni düzenlendi.

Törende konuşma yapan Vali Yerlikaya: “Çanakkale Deniz Zaferi’mizin 106. Yıl dönümünde, Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatan uğruna canlarını feda eden şehit ve gazilerimizin aziz hatırası önünde hürmetle eğiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Edirnekapı Şehitliği’nde düzenlenen anma törenine İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 1. Ordu Komutanı Org. Musa Avsever, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğg. Nuh Köroğlu, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş,  İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, İl ve İlçe Müdürleri ile Şehit ve Gazi Dernekleri temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ile başlayan törende, şehitlik içerisindeki Çanakkale Anıtı’na sırasıyla; İstanbul Valiliği, 1. Ordu ve İstanbul Garnizon Komutanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği İstanbul Şube Başkanlığı, İstanbul Baro Başkanlığı, Siyasi Partiler ve Dernek temsilcileri çelenk bıraktı.

Törende şehitlik defterini imzalayan Vali Yerlikaya, konuşmasında: “Bu toprakları bize vatan kılan aziz kahramanlarımız, 106 yıl önce yedi düvele karşı “Çanakkale’yi geçilmez” kılan irade; Dumlupınar’da, Sakarya’da, istiklâl ve istikbâl mücadelemizde en büyük gücümüz oldu.

Nice milletlerin tarih sahnesinden silinip gittiği dünyada, tarihin akışını süngüyle değiştirdiniz. Cehennemi göğsünüzde söndürdünüz. Tankın, topun, silahın inanç karşısında hiçbir şey yapamayacağını bir kez daha gösterdiniz. Bedeli kanla ödenmiş cennet bir vatan bıraktınız bizlere. Ne büyüksünüz ki kanınız tevhidi kurtardı.

Çanakkale’de yazdığınız destan, bugün de evlatlarınız tarafından Kıbrıs’ta, Suriye’de ve Mavi Vatan’da aynı cesaret ve imanla yazılmaya devam ediyor. O aynı ruh ve yalçın irade Türkiye’nin rotasını çiziyor. Hepimize emanet ettiğiniz mübarek vatan toprağında,  can verdiğiniz nazlı hilâlin gölgesinde müsterih olunuz ki, emanetinizi canımızdan aziz bilerek yaşıyoruz.

Çanakkale Deniz Zaferi’mizin 106. yıl dönümünde, Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatan uğruna canlarını feda eden şehit ve gazilerimizin aziz hatırası önünde hürmetle eğiliyoruz. Ruhunuz şâd, makamınız âli olsun.” ifadelerini kullandı.

Anma töreninde, Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği İstanbul Şube Başkanı Önder Çelik de bir konuşma gerçekleştirirken İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, Çanakkale şehitleri için dua okudu.

Törenin ardından Vali Yerlikaya ve protokol üyeleri, şehitlikte sergilenen “İki Hilal-Tek İstikbal İstanbul’daki Çanakkale” sergisini ziyaret etti.

Programda, Vali Yerlikaya ve protokol üyeleri şehit kabirlerini ziyaret ederek karanfil bıraktı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Influencer’ların, Sosyal Medyada ‘Örtülü Reklam’ Yapması Yasaklandı
Influencer’ların, Sosyal Medyada ‘Örtülü Reklam’ Yapması...
'Arap Ülkelerinden Örnek Aldığımız Zenginleşmeyi Terk Edip Gelişmemiz Lazım'
'Arap Ülkelerinden Örnek Aldığımız Zenginleşmeyi Terk Edip...