|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

2017’ye Damga Vuran İlk 500 Bilişim Şirketi Belli Oldu
  • Reklam

2017'ye Damga Vuran İlk 500 Bilişim Şirketi Belli Oldu

Türkiye’nin bilişimin gücüyle yükselmesine katkı sağlayan teknoloji sektörü şirketlerinin dahil olduğu “İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2017 – Bilişim 500” araştırmasının sonuçları, İstanbul’da düzenlenen törenle açıklandı.

05 Temmuz 2018 - 22:15 - Güncelleme: 06 Temmuz 2018 - 01:50

Türkiye’nin bilişimin gücüyle yükselmesine katkı sağlayan teknoloji sektörü şirketlerinin dahil olduğu “İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2017 – Bilişim 500” araştırmasının sonuçları, İstanbul’da düzenlenen törenle açıklandı.

Türkiye bilişim ve teknoloji sektörünün tek referans kaynağı olarak bu yıl 19’uncu kez düzenlenen geniş kapsamlı etkinlikte, iş dünyasının önemli isimleri ile kamu, regülasyon ve medya kurumlarının önemli temsilcileri bir araya geldi.

Türkiye’de bilişim alanındaki tek kapsamlı araştırma olan İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması sonuçlandı. Bu yıl “İş Dünyası Bilişim Rüzgârı ile Büyüyor” mottosuyla gerçekleştirilen “İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2017 – Bilişim 500” Araştırması’nın sonuçları 5 Temmuz Perşembe günü İstanbul CVK Park Bosphorus Otel’de düzenlenen ödül töreniyle açıklandı.

Sektörün her alanından önemli isimleri ve kurumları buluşturan “İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2017” ödül töreninin açılış konuşmalarını T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Kurul Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ve BThaber Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe gerçekleştirdi.

Murat Göçe: “Ölçmeden Yönetemezsiniz”

BThaber Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe açılış konuşmasında, “Bilişim 500 araştırması bilişim sektörünün gelişimine, şirketlerin hem pazarlarını hem de rakiplerini değerlendirmelerine önemli katkılar sağlıyor. Ölçemezseniz, yönetemezsiniz ve geliştiremezsiniz. Bu nedenle bu çalışma ile farklı parametrelerle sektörün yıllık gelişimini gözler önüne seriyoruz. Bilişim 500 Kataloğu, sektör için gerçekten önemli bir başvuru kaynağı. Özellikle yurtdışı firmalarının şirket satın alma kararlarında iyi bir referans olduğunu gözlemliyoruz” diye konuştu. Bilişim 500 Araştırması’nın Anadolu’nun tamamına yayılabilmesi için geçen yıl hayata geçirdikleri ‘PLUS’ konseptinin de bir ‘ilk’ olarak BT sektörünün Türkiye’nin bütünündeki potansiyelini ortaya koyduğuna dikkat çeken Murat Göçe, “Bu yıl da Anadolu’daki şirketlerimizi unutmadık. PLUS Kategorisi ile iller bazında da sıralama yaptık ve farklı başlıklarda kıyas imkânı Türkiye’nin bir bütün olarak BT başlığındaki değerini, il bazında ortaya çıkarttı.” dedi.

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey konuşmasında, “Bu yıl 19’uncu kez düzenlenen Bilişim 500, yabancı yatırımcıların ülkemizde yaptıkları satın almalarda ve girdikleri ihalelerde belirleyici bir rol üstleniyor. Yurt içinde iş yapan firmaların da sektörün gelişimini ve var olan durumu görmeleri açısından çok önemli bir proje. Sektörümüz Türk Lirası bazında ortalama yüzde 15 büyüyor. Bu iyi bir büyüme oranı ancak bizim yapmak istediğimiz; bu rakamı daha da yukarıya çıkarmak, istihdamı artırmak ve özellikle yerli yazılım ve donanım konusunda sektörümüzle iş birliği yapmak. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu iş birliği ile yerli ürün ve yazılımın artması ve yaygınlaştırılması yönünde sektörle ve üniversitelerle birlikte çalışıyoruz. Ayrıca, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte ULAK – Yerli Baz İstasyonu Projesi kapsamında evrensel hizmet projelerimizi hayata geçirdik. Siber güvenlik alanında Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu ile beraber yabancı yazılım ve ürünlerin kullanımı bugün maalesef yüzde 90 civarında. Siber güvenlik yazılımı yurt dışından ithal ediliyor. Bu ürünlerin yerleştirilmesi konusunda çalışıyoruz. E-ticaret ve lojistik sektörlerinde de yine bilgi teknolojilerinin gücüyle ilerlemek için çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Törende son olarak söz alan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Kurul Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan da şunları söyledi: “Türkiye’de bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün her sene nabzını tutan Bilişim 500 ödülleri, Türkiye’de bilişim alanındaki kazanımlarımızı göreceğimiz ve gururlanacağımız bir tabloya ışık tutuyor. Bugün de ülkemizin ışıldayan bilişim şirketlerini ve başarılarını görerek geleceğe daha güvenli bakacağız. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olarak Türkiye’ye tüm kategorilerde katma değer yaratmaya çalışan şirketlerimizin arkasında olmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Bilişimde öncü olmadan dünyaya yön veremezsiniz. Bizim önceliklerimiz teknolojiye, dönüşüme ve insan kaynağına yatırım. Kendi kategorilerinde bu anlamda en iyisini yapmaya çalışan tüm yöneticilerimizle beraber, bizler de yerli ve milli imkanlarla dünyada 5G’ye geçen ilk ülkelerden biri olmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin dijital dönüşümünü en hızlı ve doğru şekilde sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Günümüzde artık veri en önemli değerlerden biri. Dünyanın sosyal ve ekonomik olarak önemli ülkelerinden birinin verilerini kontrolsüz bırakması söz konusu olamaz. Kendi verimizi kendimiz analiz etmediğimiz, verimizi kendimiz tutmadığımız sürece hiçbir konuda ilerlememiz mümkün değil. Artık bürokrasinin azalacağı ve kamu kaynaklarının daha etkin kullanılacağı bir döneme giriyoruz. Gelin hep birlikte bu dönüşümü gerçekleştirmede hep birlikte çalışalım. Türkiye’yi bugünkünden daha iyi yerlere hep birlikte yaşayacağımıza içtenlikle inanıyorum.”

500 şirketin toplam geliri bir önceki yıla göre yüzde 20 arttı

M2S Araştırma ve Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü Özlem Unan, araştırma kapsamında kendilerine bilgi veren şirketlerin yüzde 69’unun gelirlerini bir önceki yıla göre artırdığını, 500 sıralamasına giren şirketlerin toplam gelirinin ise 2016 yılına göre yüzde 20 büyüdüğünü belirtti. Unan’ın verdiği bilgilere göre bu yıl 73 şirketin ilk defa sıralamaya girdiği araştırmada en yüksek büyüme oranı yüzde 458 olarak gerçekleşti.

Aralarında e-fatura ve e-arşiv, güvenlik donanımları, kesintisiz güç kaynağı ürünleri, coğrafi bilgi sistemleri gibi yeni kategorilerin de yer aldığı ve özel ödüllerle beraber toplam 80 ödülün sahiplerini bulduğu törende; 21 donanım, 12 hizmet ve 18 yazılım kategorisinde, 10 adet de PLUS kategorisinde ödül verildi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da “İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2017” ödülleri kapsamında 35. Yıl Emek Ödülleri ve BThaber Özel Ödülleri de sahiplerini buldu.  

Törende “Türkiye Ekonomisine Katkı Özel Ödülleri” kategori başlığı altında “Ar-Ge Yatırımı Kategorisi”nde LOGO YAZILIM, “Türkiye Merkezli Üretici IoT ve M2M Kategorisi”nde ARVENTO ödüle layık görüldü. “Donanım İhracatı Kategorisi”nde ATOS BİLİŞİM, “Hizmet İhracatı Kategorisi”nde NETAŞ, “Yazılım İhracatı Kategorisi”nde de EKİN TEKNOLOJİ ödül aldı. Türkiye Merkezli Üretici Donanım Kategorisi”nde KAREL ELEKTRONİK, “Türkiye Merkezli Üretici Hizmet Kategorisi”nde LOGO YAZILIM ve “Türkiye Merkezli Üretici Yazılım Kategorisi”nde de SOFTTECH ödül alan diğer firmalar oldular.

İLK 500 BİLİŞİM ŞİRKETİ TÜRKİYE 2017

DONANIM ALT KATEGORİLERİ

SUNUCU                                                     PENTA TEKNOLOJİ

AĞ DONANIMI                                            NETAŞ

OT/VT DONANIMI                                      İSBAK

BASKI SİSTEMLERİ                                      XEROX

POS SİSTEMLERİ                                         TRADESOFT

MASAÜSTÜ BİLGİSAYAR VE OEM              PENTA TEKNOLOJİ

GÖRÜNTÜ VE SES SİSTEMLERİ                   TEKNOSA

SİSTEM ENTEGRATÖRÜ GÖRÜNTÜ VE SES SİSTEMLERİ      SİSTEM 9 MEDYA

DAĞITICI MOBİL TELEFON                         KVK TEKNOLOJİ

TELEKOMÜNİKASYON ALT YAPI DONANIMI             TÜRK PRYSMIAN KABLO

VERİ YEDEKLEME VE DEPOLAMA DONANIMI          PENTA TEKNOLOJİ

SİSTEM ENTEGRATÖRÜ VERİ YEDEKLEME
VE DEPOLAMA DONANIMI                        NETAŞ

ÇEŞİTLİ DONANIM                                      NCR

TÜKETİM MALZEMELERİ                           PENTA TEKNOLOJİ

GÜVENLİK DONANIMI                                SENSORMATIC

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI                           İNFORM ELEKTRONİK

TABLET VE TAŞINABİLİR BİLGİSAYAR         PENTA TEKNOLOJİ

TELEKOM ŞİRKETİ DONANIM                    CORNING OPTİK İLETİŞİM

SİSTEM ENTEGRATÖRÜ DONANIM           NETAŞ

DAĞITICI DONANIM                                   KVK TEKNOLOJİ

ULUSLARARASI TÜRKİYE DIŞI MERKEZLİ ÜRETİCİNİN
TÜRKİYE TEMSİLCİSİ - DONANIM              ATOS BİLİŞİM 

HİZMET ALT KATEGORİLERİ

DANIŞMANLIK                                            STM SAVUNMA TEKNOLOJİLERİ

EĞİTİM                                                       KURALKAN BİLİŞİM (SENTİM)

ÇAĞRI MERKEZİ HİZMETİ                          TURKCELL GLOBAL BİLGİ

KURULUM BAKIM DESTEK HİZMETLERİ    KOÇSİSTEM

İNTERNET HİZMETİ                                    TÜRK TELEKOM

KATMA DEĞERLİ MOBİL VE İNTERNET HİZMETLERİ           MULTİNET UP

ALTERNATİF OPERATÖR HİZMETİ             MILLENICOM

BARINDIRMA YÖNETİM BULUT HİZMETİ KOÇSİSTEM

DİĞER DIŞ KAYNAK KULLANIM HİZMETİ    ATLAS YAZILIM

SİSTEM ENTEGRATÖRÜ HİZMET               KOÇSİSTEM

DAĞITICI HİZMET                                       MOBİMARK İLETİŞİM

ULUSLARARASI TÜRKİYE DIŞI MERKEZLİ ÜRETİCİNİN
TÜRKİYE TEMSİLCİSİ - HİZMET                  SAP TÜRKİYE

YAZILIM ALT KATEGORİLERİ

GÜVENLİK YAZILIMI                                                   EXCLUSIVE NETWORKS

DOKÜMAN/ARŞİV YÖNETİM YAZILIMI                      KODA BİLİŞİM

CRM YAZILIMI                                                           SAP TÜRKİYE

ERP YAZILIMI                                                             LOGO YAZILIM

MOBİL UYGULAMALAR                                             İSBAK

İŞ UYGULAMALARI                                                     İNNOVA BİLİŞİM ÇÖZÜMLERİ

SANALLAŞTIRMA                                                        KOÇSİSTEM

SEKTÖREL YAZILIM                                                    HAVELSAN

TÜRKİYE MERKEZLİ ÜRETİCİ SEKTÖREL YAZILIM      INTERTECH

VERİ AMBARI/İŞ ZEKASI YAZILIMI                             ITELLIGENCE BİLGİ SİSTEMLERİ

COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ                                       NETCAD

E-DEFTER, E-FATURA, E-ARŞİV UYGULAMALARI       LOGO YAZILIM

SİSTEM ENTEGRATÖRÜ İŞLETİM SİSTEMİ                 KURALKAN BİLİŞİM (SENTİM)

TÜRKİYE MERKEZLİ ÜRETİCİ ÇEŞİTLİ İŞ UYGULAMARI         VBT BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

TÜRKİYE MERKEZLİ ÜRETİCİ MOBİL UYGULAMALAR          ARVENTO

SİSTEM ENTEGRATÖRÜ YAZILIM                              İSBAK

DAĞITICI YAZILIM                                                      PENTA TEKNOLOJİ

ULUSLARARASI TÜRKİYE DIŞI MERKEZLİ ÜRETİCİNİN
TÜRKİYE TEMSİLCİSİ - YAZILIM                                 SAP TÜRKİYE

BİLİŞİM 500 PLUS

3 YAŞINDAN KÜÇÜK GENÇ ŞİRKETLER                       ATACEL

3 YAŞINDAN KÜÇÜK EN HIZLI BÜYÜYEN BİLİŞİM ŞİRKETLERİ          ESTE BİLİŞİM

SİSTEM ENTEGRATÖRÜ IOT VE M2M KATEGORİSİ  NETAŞ

SON YILDA EN FAZLA BÜYÜYEN BİLİŞİM ŞİRKETİ      KOMTERA TEKNOLOJİ

SON 3 YILDA EN İYİ PERFORMANS GÖSTEREN BİLİŞİM ŞİRKETİ      TÜRKSAT

İZMİR ŞİRKETLERİ                                                      TEST TÜM ELEKTRONİK

KOCAELİ ŞİRKETLERİ                                                  LOGO YAZILIM

BURSA ŞİRKETLERİ                                                     TÜRK PRYSMIAN KABLO

ANTALYA ŞİRKETLERİ                                                 ALMERA BİLİŞİM

KAYSERİ ŞİRKETLERİ                                                   HES KABLO

TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKI ÖZEL ÖDÜLLERİ

AR-GE YATIRIMI                                                         LOGO YAZILIM

TÜRKİYE MERKEZLİ ÜRETİCİ IOT VE M2M                ARVENTO

DONANIM İHRACATI                                                 ATOS BİLİŞİM

HİZMET İHRACATI                                                     NETAŞ

YAZILIM İHRACATI                                                     EKİN TEKNOLOJİ

TÜRKİYE MERKEZLİ ÜRETİCİ DONANIM                    KAREL ELEKTRONİK

TÜRKİYE MERKEZLİ ÜRETİCİ HİZMET                        LOGO YAZILIM

TÜRKİYE MERKEZLİ ÜRETİCİ YAZILIM                       SOFTTECH

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de Can kaybı 4397'ye, Vaka Sayısı 158 bin 762'ye Yükseldi
Türkiye'de Can kaybı 4397'ye, Vaka Sayısı 158 bin 762'ye...
Bu bayram en az trafik kazası ve can kaybı yaşandı
Bu bayram en az trafik kazası ve can kaybı yaşandı