|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
2021 YKS Başvurularında Son Gün
  • Reklam

2021 YKS Başvurularında Son Gün

26-27 Haziran tarihlerinde yapılacak olan 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021 YKS) için başvurular 2 Mart saat 23.59’da son bulacak. YKS 3 oturumlu bir sınav. 26 Haziran’da Temel Yeterlilik Testi (TYT), 27 Haziran’da Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile Yabancı Dil Testi (YDT) yapılacak.

01 Mart 2021 - 22:52 - Güncelleme: 02 Mart 2021 - 05:18

26-27 Haziran tarihlerinde yapılacak olan 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021 YKS) için başvurular 2 Mart saat 23.59’da son bulacak. YKS 3 oturumlu bir sınav.

26 Haziran’da Temel Yeterlilik Testi (TYT), 27 Haziran’da Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile Yabancı Dil Testi (YDT) yapılacak.

Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM'nin
https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri
Mobil Uygulaması’ndan başvuru yapılabiliyor.
Başvuru yapabilmek için HES kodu gerekiyor.

KAÇIRANA GEÇ BAŞVURU GÜNÜ
2021 YKS başvurularını kaçıranlar için ise yine ÖSYM sitesinden 17-18 Mart tarihlerinde geç başvuru yapabileceksiniz. Ancak 90 TL olan oturum ücreti geç başvuru gününde 135 TL olacak.

TYT PUANI 200 VE ÜZERİNDE OLANLAR
2020-TYT Puanı 200 ve üzeri olanlar bu puanlarını 2021 YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden tercih işlemleri ve özel yetenek sınavları için kullanabilirler ama 2021 YKS’ye başvurmak zorundalar. Bu adaylar lisans programı istiyorlarsa o zaman AYT ya da YDT’ye başvurmak zorunda.

Tüm adaylar TYT’ye girmek zorunda. Diğer oturumlar isteğe bağlı. ÖSYM tarafından merkezî yerleştirme yapılan programlar ile özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara girmek isteyen tüm adayların TYT’ye girmeleri zorunlu.

İŞTE KAYIT İÇİN KLAVUZ

YKS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

2021 yılı içerisinde gerçekleştirilecek olan YKS'ye katılmak isteyen adaylar;

– Sadece TYT’ye girecek adaylar 90 Lira,

– TYT ile birlikte AYT veya YDT’den herhangi birine girmek isteyen adaylar 180 Lira,

– TYT, AYT ve YDT’nin tümüne girmek isteyen adaylar ise 270 Lira yatıracaklardır.

YKS BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, bu yılki YKS başvurularına ilişkin şu bilgileri verdi:

"T.C. kimlik kartı ve e-Devlet şifresi olan adaylar, başvuru merkezlerine gitmeden ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'ne ÖSYM AİS mobil uygulaması veya 'http://ais.osym.gov.tr' üzerinden 'e-Devlet ile kayıt ol' seçeneğine tıklayarak kayıt olabilecek ve sınav başvurularını yapabilecek. e-Devlet kayıtları için adaylarımızın PTT şubelerinden şifrelerini temin etmeleri gerekiyor.

Adaylar, ayrıca ÖSYM'nin 'https://ais.osym.gov.tr' internet adresi ve ÖSYM AİS mobil uygulamasından bireysel olarak yapacakları sınav başvurularında, sistemdeki fotoğrafı, adayın varsa T.C. kimlik kartındaki fotoğrafı ile başka herhangi bir işlem gerekmeksizin otomatik olarak güncellenebilecek."

Aygün, adayların başvurularını ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM'nin internet adresinden ya da ÖSYM Aday İşlemleri mobil uygulamasından da yapabileceklerini hatırlattı.

YKS başvurularında diğer sınav başvurularında olduğu gibi HES kodu bilgisi istendiğini hatırlatan Aygün, "Adaylarımızın hangi başvuru platformunu tercih ederlerse etsinler HES kodunu edinmiş olmaları gerekiyor" uyarısında bulundu.

ÖSYM Başkanı Aygün, "Sınava ilişkin ayrıntılı bilgileri 2021-YKS kılavuzunda vereceğiz. Adaylarımızın ÖSYM'nin sitesinden erişebilecekleri kılavuzu dikkatle incelemeleri gerektiğini hatırlatmak isteriz" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Orman Yakan PKK'lılar Yakalandı
Orman Yakan PKK'lılar Yakalandı
'Düzensiz Göç, Adı konmamış bir İstiladır, Demografik Yapımıza Kumpastır'
'Düzensiz Göç, Adı konmamış bir İstiladır, Demografik...