|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

3. Köprü Yolcuya Eziyet, Otobüsçüye Maliyet
  • Reklam

3. Köprü Yolcuya Eziyet, Otobüsçüye Maliyet

TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım 26 Ağustos’ta açılışı yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ‘nün sektöre bir ayda getirdiği ek maliyeti açıkladı.

19 Eylül 2017 - 17:18

TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım 26 Ağustos’ta açılışı yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ‘nün sektöre bir ayda getirdiği ek maliyeti açıkladı.

Temeli 29 Mayıs 2013’te atılan ve 8,5 milyar lira harcanarak 27 ayda inşa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun 169 kilometrelik kısmı 26 Ağustos 2016tarihinde trafiğe açılmıştı. 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş, 322 metre kule yüksekliği ile eğik askılı köprü sınıfında dünyanın en yüksek köprüsü olma unvanlarını elinde bulunduran 3. Köprü tüm Türkiye’de olduğu gibi karayolu yolcu taşımacılığı sektörü tarafından da merakla beklenmişti. Ancak köprünün tamamlanmasının ardından karayolu yolcu taşımacılığı yapan otobüslere getirilen 3. Köprüyü kullanma mecburiyeti, hem getirdiği ek süre hem de maliyet sebebiyle sektörde büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

Açıldığı günden bu yana çok konuşulan, zaten zor bir dönemden geçen karayolu firmalarını daha da çıkmaza sokan 3. Köprü’nün bir ayda sektöre getirdiği ek maliyeti TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım açıkladı.

SEKTÖR BUNU HAKETMEDİ

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yapılmaya başlanmasıyla birlikte yük taşıtları ve transit araçların orayı kullanacağı, 1. ya da 2. Köprü’yü kullanan otobüslerin ise azalan köprü trafiği dolayısıyla daha hızlı taşıma yapacakları yönünde bir algı olduğunu ancak bu beklenti içindeyken otobüslerin yaklaşık 70 km gidişte, 70 km de dönüşte fazladan yol yapmaya ve ek maliyete zorlandığını söyleyen Yıldırım, bu mecburiyetin sektörün hak etmediği bir olay olduğunu belirtti.

Köprü geçişi, otoyol geçişi ve uzayan yol nedeniyle ortaya çıkan ekstra akaryakıt giderlerini kabataslak bir şekilde hesaplayan Yıldırım;3. Köprü zorunluluğu nedeniyle İstanbul-Bursa arasında sefer yapan bir otobüsün bir ayda yaklaşık 10 bin 740 TL, İstanbul-İzmit arası sefer yapan bir otobüsün 15 bin lira fazladan para ödediğini belirtti.Yıldırım, 3. Köprüden en az etkilenen, günübirlik sefer düzenlenen uzun hatlarda ise aylık kaybın 4 bin 500 TL civarında olduğunu söyledi.

YANLIŞ HESAP BAĞDAT’TAN DÖNECEK Mİ?

Vatandaş olarak kendisini  çok mutlu eden köprünün kullanım zorunluluğunun sektörü üzdüğünü söyleyen Yıldırım; “Şehirlerarası otobüslerin toplu taşıma kapsamına alınmamış olması, geçiş üstünlüklerinin sağlanmamış olması, özellikle İstanbul’un yakın çevresi İzmit, Adapazarı, Bolu, Bursa, Karabük gibi hatlarda yapılan taşımalarda ve özellikle Anadolu ve Ege bölgelerine yapılan tüm taşımalarda çok ciddi zaman kayıplarına ve maliyet artışlarına neden oldu. Ulaşım insanlar için eziyet, sektör için maliyete dönüştü. Yanlış hesabın Bağdat’tan döneceğine hep inanıyorum. İnanıyoruz ki bu kararın halkta yarattığı rahatsızlık, siyasetçilerimiz ve yetkililer tarafından idrak edildiğinde gerekli düzenleme yapılacaktır” dedi.

İstanbul-Bursa arasında bir ayda ödenen ücreti Yıldırım şöyle anlattı; “İstanbul’dan Bursa’ya giden bir otobüs, İstanbul’a 2 ayak yapıyor yani; İstanbul’a bir gidiyor, bir geliyor bir daha gidiyor aynı yolu iki defa gidiyor. Yola çıktık diyelim, köprüye geldik 50 TL verdik. 70 km de fazla yol yaptık yani 70 TL’lik de fazladan akaryakıt tükettik. Etti 120 TL. Geldik Osmangazi Köprüsü’ne 140 TL’de oraya verdik. 260 TL etti. Dönerken aynı yolu bir daha geldik ve aynı paraları verdik. 520 TL etti.

BUNU ESKİDEN NASIL YAPIYORDUK?

Karşıya Osman Gazi Köprüsü yerine 75 TL verip İDO ile geçiyorduk. Avrupa Yakası’ndan Anadolu Yakası’na da 2. Köprüden geçiyorduk ve 6 TL veriyorduk. 70 km de fazlada yol tepmiyorduk. Yani toplam maliyetimiz 81 TL idi. Şimdi 81 TL yerine 260 TL veriyoruz. Hesap basit 260’tan 81’i çıkardığımız zaman 179 TL. Bu bir sefer için yapılan masraf. İkinci sefer aynı yolu gittiğinizde 358 TL yapıyor.  Yani ayda 10 bin 740 TL ek maliyet geldi Bursa’ya sefer yapan bir otobüsümüze ve senede neredeyse 130 bin TL para yapıyor.

Aynı hesabı bir de İstanbul-İzmit seferini yapan bir otobüs için yapalım.

İstanbul’dan İzmit’e gidişlerimizde Avrupa yakasını baz alarak, eskiden yine sadece 6 TL veriyorduk 2. Köprüde. Oysa bugün; 50 TL veriyoruz. Yani sefer başı 44 TL fazladan veriyoruz. Ayrıca 70 TL de fazladan yaptığımız yolda tükettiğimiz akaryakıt ücreti var. Bir İzmit otobüsü günde 3 tek yapıyor. 120 TL’yi 3 ile çarptığınız zaman 360 TL. Yani bu istikamette de 354 TL fark veriyoruz. Bu rakamı 30 ile çarptığınız zaman 10 bin 620 TL bir rakam bir otobüsün İzmit yolunda ödediği fark. Buna İzmit’ten dönüş yolunda ödediğimiz otoyol ücretini de eklersek yaklaşık 15 bin lira yapıyor. Yılda bu otobüs 180 bin TL fazladan para ödeyecek.

Uzun yola giden günübirlik sefer yapan otobüslerimiz için bu rakam biraz hafifliyor. Ayda yaklaşık 4 bin 500, senede de 54 bin lirada en az etkilenen otobüslerimizin bir yılda fazladan ödediği para.”

DEVLETİN KÖPRÜSÜ 6 TL, MÜTEAHHİT KÖPRÜSÜ 50 TL.

Ekonomik çalkantılar nedeniyle tüm Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini ve bu nedenle otobüs biletlerine zam yapılamadığını belirten Yıldırım; “Otobüsçü çaresiz! Şuanda zam yapamıyoruz. Malum ekonomik durum sıkıntılı. Vatandaşın cebinde para yok. Bir otobüs senede yüz küsur binler kazanıyor mu kazanmıyor mu bunu siyasetçilerimiz çok iyi bilirler. Bu köprü yolcuya eziyet, otobüsçüye maliyet olarak fatura edilmiştir. Bir tarafta devletin köprüsü 6 TL bir tarafta ise müteahhit köprüsü 50 TL” ifadelerini kullandı.

HEM MALİYET HEM EZİYET

 “Eğer 3. Köprünün yapımındaki taahhütlerde bizim rol almamız gerekiyorsa, 2. Köprüden geçelim ancak aynı parayı yine 3. Köprü için verelim. Ama biz insanlara zaman kazandıralım” diyen Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Biz yıllardır Türkiye’yi sırtımızda taşıyoruz ve taşımaya devam edeceğiz. Uçakla havaalanına kadar, demiryolu ile istasyona kadar,  gemi ile limana kadar gidersiniz devamında mutlaka tekerlekli sistem ihtiyaçtır. Bu yüzden tekerlekli taşıma da toplu taşıma kapsamına alınmalıdır. Bu olmadığı için çok kolay bir karar veriliştir bu karar gözden geçirilmemiştir. Verilen karara saygılıyız ama bizi rahatsız ettiğini de her platformda dile getirmek zorundayız. Biz maliyetine katlanalım ama insanlar eziyetine katlanmasınlar.”

SEKTÖR ÇÖZÜM BEKLİYOR

Sektörün yetkili kişileri olarak sürekli şikâyet aldıklarını belirten Yıldırım, son olarak şunları söyledi; “Sayın Cumhurbaşkanımızın ve ulaşım sektörünü en iyi bilen Sayın Başbakanımızın bu konuda bir irade koymasını bekliyoruz. Bize kızmasınlar. Bizler Türk halkının sözcüsü durumundayız. Sürekli şikâyet alıyoruz. Özellikle öğrencilerimiz çok mağdur. Kocaeli’nde okuyan ve günü birlik gidip gelen yaklaşık 4 bin öğrencimiz var ve eziyet çekiyorlar. Bunlarında dikkate alınmasını istiyoruz. Biz haklıyız hakkımızı alana kadarda hakkımızı aramak durumundayız. Firmalar artık Bursa’dan İstanbul’a otobüs gönderemiyorlar. Bu nedenle bu yanlışın düzeltilmesi için bekliyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Soylu, şehit polisi son yolculuğuna uğurladı
Bakan Soylu, şehit polisi son yolculuğuna uğurladı
 Korona virüs cezaları İPTAL edilsin..!
Korona virüs cezaları İPTAL edilsin..!