|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
3600 İçin Statü Mü, Eğitim Mi Dikkate Alınacak ?
  • Reklam

3600 İçin Statü Mü, Eğitim Mi Dikkate Alınacak ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her seçim öncesi söz verdiği 3600 ek gösterge İçin Statü Mü, Eğitim Mi Dikkate Alınacak ?

17 Ağustos 2021 - 12:53 - Güncelleme: 17 Ağustos 2021 - 14:31

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her seçim öncesi söz verdiği ve Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in Memur toplu sözleşme sürecinde 3600'ün çözülmesi gerektiğini açıklamasının ardından “3600 ek gösterge” düzenlemesinde  Statü Mü, Eğitim Mi Dikkate Alınacağı merak konusu oldu..

Uzun süredir gündemde olan olan 3600 ek gösterge ile ilgili geçtiğimiz günlerde bir son dakika gelişmesi yaşanmıştı.

Memur zammı görüşmelerinin yapıldığı toplantı sonrası açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "3600 ek gösterge verilmesinin görüşülmesini kabul ediyoruz." İfadelerini kullanırken konuya ilişkin memur ve memur emeklileri  yıllardır söz verilen 3600 ek gösterge sorununun atılacak adımlarla çözüme kavuşturulmasını sabırsızlıkla bekliyorlar.. 

3600 EK GÖSTERGE İÇİN STATÜ MÜ, EĞİTİM Mİ DİKKATE ALINACAK?

Mevcut uygulamada lise veya yükseköğrenim mezunu astsubaylarda statü esası uygulanıyor ve hepsi 3600 ek göstergeden yararlanıyor.

Meclisin yeni yasama dönemine Ekim ayında başlamasının ardından yapılacak yeni yasal düzenlemede astsubaylarda olduğu gibi statüye göre ek gösterge verilmesi durumunda, eğitim durumuna bakılmaksızın tüm öğretmen, hemşire, polis ve din görevlileri 3600 ek göstergeden yararlanabilecek.

İdarecilerde eğitim durumunun dikkate alınması durumunda 3600 ek göstergeden sadece üniversitelerin 4 yıllık lisans mezunları istifade edecek.

YARDIMCI HİZMETLER SINIFI DA 3600 İSTİYOR

Memur sendikaları yardımcı hizmetler sınıfına ek gösterge verilmesini, birçok kurumda müdür, şube müdürü kadrolarında görev yapanların düşük olan ek göstergelerinin düzeltilmesini talep ediyor.

Müdür ve şube müdürü kadrosunda birinci derece kadro/aylık derecesi ile görev yapan yükseköğrenim mezunu devlet memurları en çok 2200 ek göstergeden yararlanabiliyor.

POLİSLER  EK GÖSTERGE MAĞDURU 

Yüksek öğrenim mezunu emniyet teşkilatında çalışan ve emekli polisler, 3000 ek göstergeden, Ortaokul ve lise mezunu polisler ise 650 ile 1500 aralığında ek göstergeden maaş alıyorlar.

Ek göstergenin 3000’den 3600 ek göstergeye yükseltilmesiyle, 25 yıl hizmeti bulunan emekli memurlrarın maaşı 650 lira, emekli ikramiyesi 30-35 bin lira artacak. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında yaptığı açıklamada, "Federasyonlarımızın verdiği bu teklife karşı biz de 3600 meselesinin bu sözleşme sürecinin içerisinde çözülmesi gerektiği görüşünü benimsiyoruz.

Bu çerçevede devlet bu sorunu çözmek konusunda, bu süreç içerisinde gerekli çalışmaları yapacak. Bu sözleşme ile bu meseleyi gündemimizin içindeki önemli bir sosyal mutabakat meselesi olarak görüyoruz" dedi.

Sendikalar ek göstergenin tüm kamu görevlilerini kapsamasını istiyor. Ancak daha önceki görüşmelerde öğretmen, polis, hemşire, din görevlileri olmak üzere 4 meslek grubunda ek göstergelerin yükseltilmesi öngörülüyor.

EMEKLİ İKRAMİYESİ 30-35 BİN LİRA ARTAR

Düzenlemeden yaklaşık 1.8 milyon memurun yararlanması bekleniyor. Düzenleme ile memurların ek gösterge cetvelinin yeniden belirlenmesi öngörülüyor. Ek göstergenin 3000'den 3600'e çıkmasıyla birlikte 25 yıl hizmeti bulunan öğretmen, din görevlisi, hemşire, polis, idarecilerin ikramiyeleri yaklaşık 30-35 bin lira,emekli maaşları da 650 lira ile 1235 lira aralığında hizmet süresine göre artacak.

Daha önce yapılan çalışmalarda düzenlemenin meslek gruplarına göre farlılık göstermeden bu grupları kapsayacak bir düzenleme yapılarak ek göstergenin yükseltilmesi yönünde olmuştu. Böylece memurların ek gösterge cetveli yeniden belirlenecek.

MEMURİYETTE EK GÖSTERGE NEDİR?

Hizmet, unvan, sınıf, derecelere göre farklılık gösteren ek gösterge diğer adıyla katsayı;devlet memurlarının çalışırken ki maaşlarının, emekli ikramiyelerinin ve emekli maaşlarının hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama yöntemi. Emeklilik maaşı ve ikramiyesi buna göre hesaplanıyor.

Ek gösterge arttıkça maaş da yükseliyor. Göstergesi 3600 olan bir memur, 3000 olana göre daha yüksek emekli ikramiyesi ve emekli maaşı alıyor. Yeni gösterge sistemi kamuda liyakate göre yükselmenin de önünü de açılacak.

 

TR HABER AJANSI -** ÖZEL HABER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Lisenin Tamamı Uzaktan Eğitime Geçti
Lisenin Tamamı Uzaktan Eğitime Geçti
Koronavirüsle İlgili Kâbus Senaryosu
Koronavirüsle İlgili Kâbus Senaryosu