|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
500 Ton At, Eşek, Katır ve Bardo Eti ile Domuz Sakadatı İthal...
  • Reklam

500 Ton At, Eşek, Katır ve Bardo Eti ile Domuz Sakadatı İthal Ediyoruz

Türkiye Sudan’dan 500 ton at, eşek, katır ve bardo eti ile ayrıca 500 ton domuz, at, eşek, katır ve bardonun da aralarında bulunduğu hayvanların sakatatlarını ithal edecek. Bu ithalatın yapılması anında gümrük vergisi de uygulanmayacak.

14 Aralık 2019 - 22:48 - Güncelleme: 16 Aralık 2019 - 15:55

Türkiye Sudan’dan 500 ton at, eşek, katır ve bardo eti ile ayrıca 500 ton domuz, at, eşek, katır ve bardonun da aralarında bulunduğu hayvanların sakatatlarını ithal edecek.

Bu ithalatın yapılması anında  gümrük vergisi de uygulanmayacak.

TBMM Dışişleri Komisyonu’nda geçen hafta görüşülerek kabul edilen anlaşmayla Türkiye, birçok tarım ürünü için Sudan’a yüzde 100 kota içi tarife indirimi uygulayacak ve buradan İthal edilecek ürünler arasında at, eşek ve katır eti ile sakatatları ithal edecek.

İthal edilecek ürünler listesinde büyükbaş ve küçükbaş hayvan, tereyağı, yumurta, bal, patates, domates, sarımsak, üzüm, buğday arpa ve mısır da yer alıyor.Komisyon toplantısında Sudan ile imzalanan Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması onaylandı.

Büyük tepki alan anlaşmanın ekinde Sudan’dan yüzde 100 kota içi tarife indirimi uygulanarak ithal edilmesinin önü açılan tarımsal ürünler madde madde sayıldı.

Buna göre Sudan’dan 50 bin büyükbaş, 2 bin küçükbaş canlı hayvan, 2 biner ton küçük ve büyükbaş hayvan eti, 2 milyon yumurta, 500 ton bal, 3 bin ton turunçgil, 3 bin ton limon, 5 biner ton buğday, arpa, yulaf, çavdar, patates, soğan, sarımsak, lahana, marul, peynir, diğer süt ürünleri ile çok sayıda tarım ürünleri ithal edilebilecek. 

Tepki alan anlaşmanın en çarpıcı maddesi ise; 500 ton at, eşek ve katır eti ile 500 ton domuz, at, eşek ve katırın da aralarında bulunduğu hayvanların sakatatları da gümrük vergisi uygulanmadan ithal edilecek tarım ürünleri arasında sayıldı.

İŞTE SUDAN'DAN İTHAL EDİLECEK ÜRÜNLERİ İÇEREN ŞOK LİSTE:

TÜRKİYE VE SUDAN ARASINDA ANLAŞMA

Türkiye ve Sudan, 2015’te tarımsal işbirliği anlaşması imzalamış ve Türkiye bu ülkede 99 yıllığına kullanmak üzere tarım arazisi kiralamıştı. Ancak bu arazilerde üretim başlamadı. Sudan’da Ömer El Beşir’in darbeyle devrilmesinin ardından kiralık arazilerin durumu gündeme gelmiş ancak bir sonuca ulaşmamıştı.
Ömer el Beşir’in iktidar olduğu dönemde Türkiye ile Sudan arasında 24 Aralık 2017’de imzalanan Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması, geçen hafta TBMM Dışişleri Komisyonu’na getirildi.
Komisyon görüşmelerinde konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Sudan’daki yeni yönetimin eski yönetim döneminde imzalanan anlaşmalara bağlılığını teyit ettiğini, Sudan’ın yeni dışişleri bakanının 24 Aralık’ta Türkiye’yi ziyaret edeceğini belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yerli Aşı Gönüllüsünden Yan Etki Açıklaması
Yerli Aşı Gönüllüsünden Yan Etki Açıklaması
 Türk Profesörlerin Aşısında Gönüllü İsimden Yan Etki
Türk Profesörlerin Aşısında Gönüllü İsimden Yan Etki