|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
5G ve Edge, Birbirleri ve İş Dünyası İçin Ne İfade Ediyor
  • Reklam

5G ve Edge, Birbirleri ve İş Dünyası İçin Ne İfade Ediyor

Veri merkezlerine talep hiç bu kadar yüksek olmamıştı; ve görünen o ki, bu talep daha da artarak sürecek. Peki, yarınlar için bugünü nasıl yapılandırır ve işletiriz?

10 Şubat 2021 - 13:29

  • Veri merkezlerine talep hiç bu kadar yüksek olmamıştı; ve görünen o ki, bu talep daha da artarak sürecek. Peki, yarınlar için bugünü nasıl yapılandırır ve işletiriz? 
  • Schneider Electric’in internet sayfasında yer alan ‘Data Center Tech Bytes’, güncel ve büyük endüstriyel tartışmaları ‘podcast’ler aracılığıyla gündeme getirip, dizi yayınlarla masaya yatıran bir platform. 
  • Bu platformda son olarak, daha yüksek bağlantı ve kapasiteyi destekleyecek daha ‘akıllı’ ve ‘sürdürülebilir’ opreasyonel adımları, bu bağlamda geleceğin merkezlerinin yeniden tanımlanmasının ele alındığı bir seri ‘podcast’ yayımlandı.

Podcast serisinin 11’incisinde, Schneider Electric Veri Merkezi Strateji Geliştirme Başkan Yardımcısı Russell Senesac, Verizon Platformlar ve Uygulamalar Başkan Yardımcısı Dawane Young ve Nokia 5G/4G IP/Optik Ağlar ve Bulut Paketi Direktörü Arnett Thomas, 5G ve Edge teknolojilerinin birbirlerinin etkinliği açısından neler ifade ettiğini ve bu teknolojileri kullanmayı planlayan işletmeleri nelerin beklediğini konuştular.

Nokia 5G/4G IP/Optik Ağlar ve Bulut Paketi Direktörü Arnett Thomas, gelecek nesil ağlar yüksek hız vaad etseler de, daha büyük hatlarla klasik ağlarda da hızlı bağlantının mümkün olduğuna işaret etti ve “Edge teknolojisini geliştirecek olan, 5G’deki düşük gecikme oranı ve yüksek güvenilirlik” diye konuştu.

Schneider Electric Veri Merkezi Strateji Geliştirme Başkan Yardımcısı Russell Senesac ise, aslında 4G ve LTE teknolojileri daha çok milyonlarca insanı birbirine bağlarken, 5G’nin trilyonlarca şeyi birbirine bağlayacağına dikkat çekti.

Podcast’te bu noktada, Edge teknolojisinin ‘gücü’ kullanıcılara yaklaştırdığı bilinse de, işletmelerin hâlâ ‘nerede’ sorusunu çözmeye çalıştıkları hatırlatılarak, bunun yanıtının ise, başka bir soruda yattığı belirtildi. Verizon Platformlar ve Uygulamalar Başkan Yardımcısı Dawane Young, bu bağlamda şirketlerin kendilerine “5G ve Edge işletmeleri nasıl etkileyecek?” diye sormaları gerektiğini belirtip, “Fırsat işte tam burada yatıyor. Biz de müşterilerimizle dönüşümü nasıl güçlendirebilecekleri konusunda konuşuyoruz” diye ekledi.

4G'nin sağladığına benzer şekilde, 5G ve edge teknolojilerinin de kendi başlarına yenilikler olmadığına, sadece yeni nesil uygulamalar ve yeni iş modelleriyle sonuçlanan yeniliklere kanallar açtıklarına dikkat çekilen podcast’te, gerçek zamanlı olanakların, günümüz ağları üzerinde yükselen Uber gibi kaçınılmaz olanakların kapısını açacağı vurgulandı.

Bu noktada, edge için geçiş sürecinin de, her işletmenin kendine özgü ‘ne zaman’ ve ‘hangi veriler’ kararını verdiği bulut teknolojisine geçişte olduğu gibi kademeli olacağı kaydedildi. Nokia 5G/4G IP/Optik Ağlar ve Bulut Paketi Direktörü Arnett Thomas, bu konuda şöyle konuştu: “Birçok paralellik görüyorum, geçiş anında gerçekleşmeyecek. Bence çoklu bir bulut yaklaşımı her zaman olacak. Bazı uygulamalar veri merkezinde, bazıları genel bulutta, bazıları ise edge üzerinde yer alacak.”

Schneider Electric internet sayfasından ulaşabileceğiniz ‘Data Center Tech Bytes’ sekmesinden, “Edge nasıl görünecek?”, “Bu çözümler ve geleceğin veri merkezleri nereye kurulacak?”, “Teknoloji aracılığıyla hangi önemli uygulamalar geliştirilecek”, “Otonom araçlar” gibi soru ve konuların da tartışıldığı bu podcast’in tamamını dinleyebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Ataması İçin Tarih Belli Oldu
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Ataması İçin Tarih Belli Oldu
Türkiye Şehitlerine Göz Yaşları İçinde Veda Etti
Türkiye Şehitlerine Göz Yaşları İçinde Veda Etti