|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
9 Yıldan Sonra İlk kez Toplu Taşımaya Zam geldi
  • Reklam

9 Yıldan Sonra İlk kez Toplu Taşımaya Zam geldi

Yaklaşık 9 yıldır şehir içi ulaşımında aynı tarife ile yolcu taşıyan, özel halk otobüsleri ve minibüslere yeni tarife geldi.

21 Temmuz 2018 - 17:55

Yaklaşık 9 yıldır şehir içi ulaşımında aynı tarife ile yolcu taşınan Diyarbakır’da, özel halk otobüsleri ve minibüslere yeni tarife geldi. Daha önce 1.50 TL olan toplu taşıma ücretleri özel halk otobüslerinde 1.75 TL, şehir içi ve ilçe şehir içi minibüslerde 2.00 TL oldu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), İl-İlçe ve kırsal mahalle belediye otobüsleri, özel halk otobüsleri, şehir içi minibüsler, ilçe şehir içi minibüsleri ve feribotlarına ait toplu taşıma araçlarında yeni rayiç bedellerini belirledi. Alınan kararla Büyükşehir Belediyesi’ne ait toplu taşıma araçlarının biniş ücretlerine zam yapılmazken özel halk otobüsleri ve şehir içi minibüslere yüzde 25 oranında zam yapıldı.  

UKOME OLAĞANÜSTÜ GÜNDEMLE TOPLANDI

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), 13.07.2018 Cuma günü saat 10.30’da olağanüstü gündemle toplandı. Kent içi toplu ulaşımda 9 yıldır aynı fiyat tarifesini uygulayan Büyükşehir Belediyesi, son dönemlerde akaryakıt, yedek parça, saf malzeme ücretlerine ve toplu taşıma izin belgelerine uygulanan zamlar nedeniyle toplu taşımada yeni biniş fiyatlarını belirledi.  

UKOME’nin aldığı karara göre Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüslere zam yapılmazken özel halk otobüsleri ve şehir içi minibüslere yüzde 25 oranında zam yapıldı. Daha önce 1.50 TL olan toplu taşıma ücretleri özel halk otobüslerinde 1.75 TL, şehir içi ve ilçe şehir içi minibüslerde 2.00 TL oldu.

Büyükşehir Belediyesi UKOME toplantısı sonrasında alınan karar şöyle:

“Alt Komisyon çalışmaları neticesinde; 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun 7. Maddesinin (f) bendine göre ‘Büyükşehir Ana Planını yapmak veya yaptırmak ve uygulamak;  Ulaşım ve Toplu Taşıma Hizmetlerini planlamak ve koordinasyonu sağlamak, kara, deniz, su ve deniz yolu üzerinde işletilen her türlü servis toplu taşıma araçları ile taksi sayılarını bilet ücret ve tarifelerini zaman ve güzergâhlarını belirlemek durak yerleri ile karayolu yol, cadde sokak, meydan vb. yerler üzerinde araç park yerlerini tespit etmek ve işletmek, işlettirmek veya kiraya vermek Kanunların Belediyelere verdiği trafik düzenlemesini gerektirdiği bütün işleri yürütmek’ denilmektedir. Yapılan fiyat analizi dikkate alınarak ilimizde yaşayan halkın sosyo-ekonomik durumu göz önünde bulundurularak ilimizde faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarının akaryakıt, yedek parça, saf malzeme ücretlerine ve toplu taşıma izin belgelerine uygulanan zamlar ile birlikte çevre illerdeki toplu taşıma ücretleri dikkate alınarak düzenlenmiştir. (Şehir içerisinde toplu taşıma hizmeti veren minibüslerin elektronik ücret toplama sistemine dâhil edilinceye kadar Özel Halk Otobüslerinde bulunan şoför kartı tarifesi 2.00TL olarak geçici uygulanmasına)”

UKOME Yeni Rayiçleri Belirledi

Diyarbakır Belediye Otobüsleri Ücret Tarifesi:
Tam: 1.25 TL, İndirimli: 1.00 TL

Özel Halk Otobüslerinin Ücret Tarifesi: 
Tam: 1.75 TL, İndirimli: 1.25 TL

Şehir içi Minibüslerin Ücret Tarifesi:
Tam: 2.00 TL, İndirimli: 1.50 TL
Üniversite Kampüs içi: 0.75 TL
Organize Sanayi - Karaçalı: 2.25TL, İndirimli: 1.50 TL
Mardinkapı-Bağıvar: 2.00 TL, İndirimli: 1.50 TL
Mardinkapı-Seyfimelük: 2.25 TL, İndirimli: 1.50 TL
Çarıklı-Mardinkapı: 2.00 TL, İndirimli: 1.50 TL

İlçe Şehir içi Minibüslerin Ücret Tarifesi:
-Bismil Tam: 1.50 TL, İndirimli: 1.00 TL
-Ergani Tam: 1.50 TL, İndirimli: 1.00 TL

Büyükşehir Belediyesi otobüsleri ve özel halk otobüslerinde ilk 45 dakika içerisinde Diyarkart ile yapılan ikinci binişler %50 indirimli olarak uygulanacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sırbistan Türkler’i Vatandaşlık İstiyor
Sırbistan Türkler’i Vatandaşlık İstiyor
Azerbaycan ordusu, Ermeni Güçlerini Böyle Vurdu
Azerbaycan ordusu, Ermeni Güçlerini Böyle Vurdu