|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
ABD Savunma Bakanı: YPG’yi Destekleyeceğiz!
  • Reklam

ABD Savunma Bakanı: YPG'yi Destekleyeceğiz!

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Ortadoğu'da 4 ülkeyi kapsayacak 5 günlük ziyaretinin öncesinde konuştu, YPG'ye silah gönderilmesine değindi: "Tam olarak Başkan Trump'ın açıkladığı çizgide ilerleyeceğiz. Suriye Demokratik Güçleri'ni (PYD/YPG) silahlandırmaktan çok mevzi kaybetmemeye odaklanacağız. YPG 'polis gücü' olarak desteklenecek."

02 Aralık 2017 - 17:13

YPG'yi silahlandırmaktan çok bölgede DEAŞ'ın geri gelmemesine yönelik çalışmalara odaklanacaklarını ifade etti. Bakan DEAŞ'ın boşalttığı bölgelerde YPG'nin kalıcı olarak polis güçleri olarak kullanılabileceği sinyalini verdi.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, 5 gün sürecek Ortadoğu ziyaretine başladı. Mattis 5 günlük turunda Mısır, Ürdün, Pakistan ve Kuveyt'i ziyaret edecek. Ortadoğu turuna çıkışta uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mattis, YPG’ye yeni silah verilip verilmeyeceğine ilişkin soruya “Tam olarak Başkanın açıkladığı çizgide ilerleyeceğiz” dedi.

Mattis, DEAŞ'a karşı saldırı operasyonlarının son aşamalarına gelinmesi sonrası ABD’nin politikasının Suriye Demokratik Güçleri’ni (PYD/YPG) silahlandırmaktan çok mevzi kaybetmemeye odaklanacağını söyledi.

Mattis, yeni silaha ihtiyaç duyulmadığını zaten YPG'nin yeterince silahlandığının işaretini vererek şöyle dedi: “YPG silahlı durumda ve koalisyon saldırı operasyonlarına son verdikçe buna ihtiyacınızın olmadığı açık."

YPG'ye 'Polis' Görevi

Mattis, YPG'nin "polis gücü" olarak destekleneceğini ifade etti.

DEAŞ'ın yenilgisiyle birlikte Suriye'deki ABD güçlerinin kompozisyonunu değiştireceklerini söyleyen Mattis, barış için diplomatik bir yola yöneleceklerini söyledi. Mattis, ABD'nin artık diplomatik süreci destekleyeceğini ifade etti. Suriye'de askeri duruşlarını farklılaştıracaklarını ve YPG/PYD'nin silahlandırılmasına son vereceklerini de belirten Mattis, PYD/YPG'nin artık "yerel polis ve güvenlik gücü" olarak desteklenmesine ağırlık vereceklerini dile getirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Umut Partisi'nden Yeni Anayasa Tepkisi
Umut Partisi'nden Yeni Anayasa Tepkisi
Başkan Vergili Muhasebe Haftasını Kutladı
Başkan Vergili Muhasebe Haftasını Kutladı