|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Adalı STK’lardan Ulaşım Sorunu İçin Çözüm Önerileri
  • Reklam

Adalı STK’lardan Ulaşım Sorunu İçin Çözüm Önerileri

Adalı STK’ların temsilcileri fayton tartışmasıyla ilgili ortak bir açıklama yaparak, “Adalar’ın SİT alanı olduğu gerçeği gözden kaçırılmadan ve ulaşım sorunu temelinde bütünsel bir yaklaşımla ele alınarak çözüme kavuşturulmalıdır” önerisinde bulundu.

23 Aralık 2019 - 23:40

Adalı STK’ların temsilcileri fayton tartışmasıyla ilgili ortak bir açıklama yaparak, “Adalar’ın SİT alanı olduğu gerçeği gözden kaçırılmadan ve ulaşım sorunu temelinde  bütünsel bir yaklaşımla ele alınarak çözüme kavuşturulmalıdır” önerisinde bulundu.

Ada Gönüllüleri Derneği, Adakademi Vakfı, Adalar Vakfı, Arka Güverte, ADYSK (Adalar Denizle Yaşam, Spor ve Kültür Derneği), Burgazada Kültür ve Kalkınma Derneği, Cesaret Derneği, Dünya Mirası Adalar Girişimi, Heybeliada Kütüphane Derneği, Kamino Yelken Spor Kulübü Derneği’nin ortak imzasını taşıyan, ‘Adalı sivil toplum kuruluşlarından kamuoyuna duyuru’ başlıklı açıklamada, Adalar’da fayton kullanımının ve yılların ihmali ile büyüyen at sağlığı sorununun parçalı değil, Adalar’ın SİT alanı olduğu gerçeği gözden kaçırılmadan ve ulaşım sorunu temelinde  bütünsel bir yaklaşımla ele alınarak çözüme kavuşturulması gerektiğine dikkat çekildi.

Adalar’da ruam nedeniyle 81 atın itlaf edilmesi ile başlayan tartışmalara Adalı STK’lar tarafından çözüm önerisi sunuldu. Sorunun yılların ihmali ile büyüdüğü ve kronikleştiği ifade edilen açıklamada, “Adalar'da tek tırnaklı hayvanlarda (at, eşek) yapılan taramalarda tanısı konulan ruam hastalığı nedeniyle şu ana kadar faytonlara koşulan 81 atın itlaf edildiği açıklandı. Sürmekte olan taramalar nedeniyle bu sayıya yenilerinin de eklenebileceğinden endişe ediliyor.
Adalar Kaymakamlığı Adalar’a at giriş çıkışının yasaklandığını duyurdu. İstanbul Valiliği ise, bir dizi önlem açıkladı.
Bunlar arasında, faytonlara 3 ay süreyle atların koşulmasının yasaklanması, İSPARK ahırları dışında kalan ve izinsiz-ruhsatsız olan tüm ahırların yıkılması, bir karantina ahırının yaptırılması, dezenfeksiyon-temizlik gibi işlemler var.
Daha önce de buna benzer önlemlere başvurulmuş (şubat 2018), ancak ardından beklenen köklü çözümler yürürlüğe konulamamış, kaos-denetimsizlik-kuralsızlık devam etmişti. Konuyla ilgili olarak Şubat 2018’de yaptığımız açıklamada atların belirli süreyle faytona koşulmamasının gerekliliği konusunda kuşkularımız olduğunu belirtmiş, bu süre boyunca Adalar’da ulaşımın nasıl sağlanacağı konusunda bir önlem bulunmaması nedeniyle, ulaşım hakkını zedeleyeceğini ve giderek önü alınmaz bir şekilde yaygınlaşmakta olan bireysel ulaşım araç (akülü) kullanımına meşruiyet kazandıracağını söylemiş… 
Her adadaki faytonların sayısı, kullanım güzergahları, ulaşım ve gezinti aracı tanımları, alternatif toplu ulaşım araçları, bisiklet, akülü ve motorlu araçların kullanımlarını da içeren “ulaşım eylem planı” acil olarak hazırlanmadan ve buna ilişkin önlemlerin zamana yayılmış bir şekilde alınması sağlanmadan yürürlüğe konacak parçalı önlemlerin, var olan kaosu artırmaktan başka bir sonuç vermeyeceğini dile getirmiştik.” Denildi.

Adalar'daki atların bakım sorumluluğu tümüyle İBB tarafından üstlenilmesi önerilen açıklamada, “Şu andaki öncelik, hayattaki atların sağlıklı kalmalarıdır. Ruam testleri şeffaf bir şekilde tamamlanmalı, sonuçlar kamuoyuyla paylaşılmalı, faaliyetine izin verilen ahırlarda koşulların yeni salgınlara meydan vermeyecek şekilde iyileştirilmesi için önlem ve denetimler kesintisiz uygulanmalı, Valilik Mahalli Çevre Kurulu kararlarına uygun olarak bir karantina ahırı acil olarak yaratılmalı; ruam hastalığı dahil at sağlığı ve denetimi konusunda uzman veterinerler iş başı yapmalı ve Adalar’daki atların bakım sorumluluğu tümüyle İBB tarafından üstlenilmelidir. 
Hazırlıklarını yürütülen ve sonuç aşamasına geldiği söylenen Adalar Ulaşım Eylem Planı bir an önce tamamlanmalı ve sonuçlandırmak üzere katılıma açılmalıdır. 
Bütünsel SİT alanı olan Adalar’ın özel durumu dikkate alınarak hazırlanacağını umduğumuz planın, zamana yayılmış ve aşamalı olarak yürürlüğe konmasına; hayvan sağlığı ve haklarının yanı sıra,  ulaşım, istihdam, mülkiyet ve çalışma gibi en temel insan haklarına  duyarlılıkla uygulanmasına özen gösterilmeli; at ve insan ilişkisinin, nostalji ve kültürel haklardan öte karşılıklı haklar ve dayanışma temelinde kurgulanarak yaşatılması için Adalar’ın son şans olduğu unutulmamalıdır.” Cümlelerine yer verildi.

“ADALI SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN KAMUOYUNA DUYURU
 
Adalar'da yılların ihmaliyle büyüyen fayton ve at sağlığı sorunu parçalı değil, Adalar'ın SİT alanı olduğu gerçeği gözden kaçırılmadan ve ulaşım sorunu temelinde bütünsel bir yaklaşımla ele alınarak çözüme kavuşturulmalıdır.
 
Adalar'da tek tırnaklı hayvanlarda (at, eşek) yapılan taramalarda tanısı konulan ruam hastalığı nedeniyle şu ana kadar faytonlara koşulan 81 atın itlaf edildiği açıklandı. Sürmekte olan taramalar nedeniyle bu sayıya yenilerinin de eklenebileceğinden endişe ediliyor.
 
Adalar Kaymakamlığı Adalar'a at giriş çıkışının yasaklandığını duyurdu. İstanbul Valiliği ise bir dizi önlem açıkladı. Bu önlemler arasında faytonlara 3 ay süreyle atların koşulmasının yasaklanması, İSPARK ahırları dışında kalan ve izinsiz-ruhsatsız olan tüm ahırların yıkılması, bir karantina ahırının yaptırılması, dezenfeksiyon-temizlik gibi işlemler bulunuyor. Daha önce de buna benzer önlemlere başvurulmuş (Şubat 2018), ancak ardından beklenen köklü çözümler yürürlüğe konulamamış, kaos-denetimsizlik-kuralsızlık devam etmişti.
 
Konuyla ilgili olarak Şubat 2018'de yaptığımız açıklamada atların belirli süreyle faytona koşulmamasının gerekliliği konusunda kuşkularımız olduğunu belirtmiş, bu süre boyunca Adalar'da ulaşımın nasıl sağlanacağı konusunda bir önlem bulunmaması nedeniyle, ulaşım hakkının zedeleneceğini ve giderek önü alınmaz bir şekilde yaygınlaşmakta olan bireysel ulaşım araç (akülü) kullanımına meşruiyet kazandırılacağını söylemiş;
Her adadaki faytonların sayısı, kullanım güzergâhları, ulaşım ve gezinti aracı tanımları, alternatif toplu ulaşım araçları, bisiklet, akülü ve motorlu araçların kullanımlarını da içeren “ulaşım eylem planı” acil olarak hazırlanmadan ve buna ilişkin önlemlerin zamana yayılmış bir şekilde alınması sağlanmadan yürürlüğe konacak parçalı önlemlerin, var olan kaosu artırmaktan başka bir sonuç vermeyeceğini dile getirmiştik.
 
Şimdi de aynı durumla karşı karşıyayız.
Bu defa çağrımız İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nedir:

  • Şu andaki öncelik, hayattaki atların sağlıklı kalmalarıdır. Ruam testleri şeffaf bir şekilde tamamlanmalı, sonuçlar kamuoyuyla paylaşılmalı, faaliyetine izin verilen ahırlarda koşulların yeni salgınlara meydan vermeyecek şekilde iyileştirilmesi için önlem ve denetimler kesintisiz uygulanmalı, Valilik Mahalli Çevre Kurulu kararlarına uygun olarak bir karantina ahırı acil olarak hayata geçirilmeli; ruam hastalığı dâhil at sağlığı ve denetimi konusunda uzman veterinerler işbaşı yapmalı ve Adalar'daki atların bakım sorumluluğu tümüyle İBB tarafından üstlenilmelidir.  
  • Hazırlıkları yürütülen ve sonuç aşamasına geldiği söylenen Adalar Ulaşım Eylem Planı bir an önce tamamlanmalı ve sonuçlandırılmak üzere katılıma açılmalıdır.
  • Bütünsel SİT alanı olan Adalar'ın özel durumu dikkate alınarak hazırlanacağını umduğumuz planın, zamana yayılmış ve aşamalı olarak yürürlüğe konmasına; hayvan sağlığı ve haklarının yanı sıra ulaşım, istihdam, mülkiyet ve çalışma gibi en temel insan haklarına duyarlılıkla uygulanmasına özen gösterilmelidir. At ve insan ilişkisinin, nostalji ve kültürel haklardan öte karşılıklı haklar ve dayanışma temelinde kurgulanarak yaşatılması için Adalar'ın son şans olduğu unutulmamalıdır. 

Saygılarımızla.

Ada Gönüllüleri Derneği
Adakademi Vakfı
Adalar Vakfı
Arka Güverte

ADYSK (Adalar Denizle Yaşam, Spor ve Kültür Derneği)
Burgazada Kültür ve Kalkınma Derneği
Cesaret Derneği
Dünya Mirası Adalar Girişimi
Heybeliada Kütüphane Derneği
Kamino Yelken Spor Kulübü Derneği”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'İstiklal Caddesi'ni Kimlikli Bir Alan Haline Getireceğiz'
'İstiklal Caddesi'ni Kimlikli Bir Alan Haline Getireceğiz'
Emine Erdoğan, Enpati Hayvan Dostu Şehirler Ödül Törenine Katıldı
Emine Erdoğan, Enpati Hayvan Dostu Şehirler Ödül Törenine...