|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Ahmet Davutoğlu İstanbul’da Gazetecilerle Buluştu
  • Reklam

Ahmet Davutoğlu İstanbul'da Gazetecilerle Buluştu

Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanlığı tarafından basın buluşması düzenlendi. “İstanbul medyası ile buluşma” konseptiyle düzenlenen toplantı, yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası medyanın da ilgisiyle yoğun bir katılımla gerçekleşti.

03 Ekim 2021 - 22:20

Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanlığı tarafından basın buluşması düzenlendi. “İstanbul medyası ile buluşma” konseptiyle düzenlenen toplantı, yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası medyanın da ilgisiyle yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin İstanbul İl Başkanlığının düzenlediği programla basın mensuplarıyla bir araya geldi.  200 civarında basın mensubunun katıldığı toplantıda gazeteciler Gelecek Partisi Genel Başkan Ahmet Davutoğlu’nu soru yağmuruna tuttu.

Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanı Avukat İsa Mesih Şahin’in ev sahipliğinde yapılan toplantıya, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selim Temurci ve parti yöneticileri de katıldı.

Basın buluşmasının açılış konuşmasını yapan Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanı Avukat İsa Mesih Şahin, Pandemi şartlarına rağmen İstanbul’un 39 ilçesinde teşkilatlandıklarını söyledi.

İstanbul’da genç bir kadro oluşturduklarını ifade eden Şahin, “Bütün bu zorluklara rağmen ve yine bütün bu olumsuzluklara rağmen İstanbul’da hızlı bir şekilde teşkilatlanan, İstanbul İl Yönetimini kuran, altını çizerek söylüyorum İstanbul’un 39 ilçesinde ilçe başkanını atayan ve teşkilatlarını kuran güçlü bir teşkilata sahibiz. Bir taraftan kadın kolları ile gençlik kolları teşkilatlanmalarını tamamlayan, diğer taraftan seçim için zorunluluk olan il kongresini coşkulu bir şekilde yapmış olan, heyecanlı, tempolu ve güçlü bir şekilde sürekli sahada olan siyasi bir aktör olarak İstanbul’da yerimizi almış durumdayız.” dedi.

Şahin, “ Sadece önümüzdeki genel seçimleri değil, İstanbul’un 2024 seçimlerini İstanbul’un beş yıl on yıl sonrasını da düşünüyoruz ve ona göre bir kadro kuruyoruz.” Şeklinde konuştu.

İSTANBUL ÖZEL YASALARLA KORUNMALI
Gelecek Partisi Genel başkanı Ahmet Davutoğlu yaptığı konuşmada; ülke gündemini ve İstanbul’un sorunlarını değerlendirdi. Hükümeti ser bir dille eleştiren Davutoğlu ekonomiden eğitime, güncel yaşamı etkileyen birçok konuda hükümete de sert eleştiriler yöneltti.

İstanbul’un özel yasalarla korunması gerektiğine dikkat çeken Davutoğlu, İstanbul’un Türkiye’nin en büyük hazinesi olduğunu belirterek, “Petrol gibi nice zenginliklerle karşılaştırılmayacak kadar büyük bir hazinedir. İstanbul’u korumak herkesin görevidir” dedi.

Hükümetin istanbul projelerinin "Rant Projeleri" olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, 2053 İstabnul vizyonunun hazırlanması gerektiğini söyledi.

GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM

“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi”ni de ilk kez kendisinin dile getirdiğini ifade eden Davutoğlu, “Türkiye’de ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’le ilgili elde bir tek doküman bizde var. Partimizin kuruluşundan bir hafta sonra açıkladığımız ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’i birçok parti benimsedi” ifadesini kullandı.

YALAN SÖYLÜYORLAR

Ekonomide ve birçok konuda yalan söylendiğini ifade eden Davutoğlu, Finansal risk bakımından Türkiye'nin yabancı yatırımcılar için cazip bir ülke olmaktan çıktığını söyledi.
Türkiye'de paranın sürekli değer kaybettiğini ve "Dünya'da da para değer kaybediyor" diyerel yalan söylendiğini ifade eden Davutoğlu, "Para dünyada da FED kararları ile değer kaybediyor diyorlar. Yalan." Diye konuştu.

Davutoğlu, "Sosyo Ekonomik fay hattı kırılmasıyla karşı karşıyayız. Yurt meselesi var, çiftçinin esnafın sorunları var, sorunlar var ama onları görmeyenler var' Diye konuştu

TARIM VE HAYVANCILIKTA BÜYÜK BİR KRİZ YAŞANIYOR

Tarımda büyük bir kriz yaşandığını dile getiren Davutoğlu, "Küçük ve büyükbaş hayvanların sayısı düşüyor. Hakkari'de 1 milyon civarındaki küçükbaş hayvan sayısı 300-400 bine kadar inmiş. Çiftçiler alanları boşaltıyor. Yüzde 97'si ekilebilir arazi olan Sivas'ta nüfus 736 bine geriledi. 1980'lerde 750 bin olan nüfus artmak yerine gerilemiş. Bingöl Adaklı'da ücra bir ilçede herkes genç neslin İstanbul'a gitmek için çaba sarf ettiği söylüyor. Hakkari'de genç işsizlik yüzde 70'leri bulmuş, Aydın'da pamuk üretimi sadece Söke ile sınırlı kalmış. Birçok yerde tarım üretimi durmuş. İktisat tarihi bilenler bilir. Tarımda büyük bir kriz yaşanmış ve insanlar çiftliklerini bozarak şehirlere gelmişse o andan itibaren o kitleleri yönetebilmek ve yeni bir hayata intibak ettirmek yeni bir soruna neden olur. Toplumsal yaralar açılır."

MECLİS’TE BULUNAN HERKESLE GÖRÜŞÜRÜZ

Davutoğlu basın mensuplarının da sorularını yanıtladı. “CHP’nin HDP’yi meşru muhatap kabul etmesi” konusunda görüşü sorulan Davutoğlu, “Meşru olarak kurulmuş, faaliyet gösteren, Meclis’te bulunan herkesle görüşürüz” diyerek HDP’nin meşru olduğunu ve görüşebileceğini söyledi.

Davutoğlu; “Bütün vatandaşlarımız gibi Kürt vatandaşlarımızın da sorunları vardır. Türkiye’nin genel demokratikleşme sorunları yanında özellikle bölgede Kürt vatandaşlarımızın sorunları vardır. Şu ana kadar bizim için bütün partiler muhataptır. Meşru olarak kurulmuş, faaliyet gösteren, Meclis’te bulunan herkesle görüşürüz. Bununla alakalı rezerv konulması da demokrasinin en temel unsuru olan siyasi partiler açısından sıkıntı olur. Muhatap Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıdır. Kürtler söz konusu olduğunda sadece HDP’yi, Türkler konusunda başka partiyi muhatap aldığınızda doğru bir tavır olmaz. Türkiye’de etnopolitik bir yapı doğar.” Sözlerine yer verdi.

Yoğun ilgiden dolayı teşekkür eden Genel Başkan Davutoğlu programın sonunda “Böylesine yoğun bir katılımla gerçekleşen basın buluşmasından bende çok memnun oldum. Basın ile buluşmalarımız devam edecektir” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kolaysoft Teknoloji ve PKF İstanbul Arasında İşbirliği Yapıldı
Kolaysoft Teknoloji ve PKF İstanbul Arasında İşbirliği Yapıldı
Suveyda Filminin Galası Esenler’de Yapıldı
Suveyda Filminin Galası Esenler’de Yapıldı