|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
AK Parti’den BM’nin Kudüs Kararı Sonrası Açıklamalar
  • Reklam

AK Parti'den BM'nin Kudüs Kararı Sonrası Açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, Kudüs tasarısının BM'de kabul edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Bu karar Kudüs için, barış çabaları için bölgedeki yeni bir fırsat doğurmuştur" ifadelerini kullandı. AK Parti ve hükümetten de konuyla ilgili açıklamalar geldi.

21 Aralık 2017 - 23:31

Başbakan Binali Yıldırım, Kudüs tasarısının BM'de kabul edilmesinin ardından bir açıklama yaptı.

İşte Yıldırım'ın açıklaması:

"BM Genel Kurulu’nun Kudüs konusunda büyük çoğunlukla aldığı karar memnuniyet vericidir. Bu karar Kudüs için, barış çabaları için bölgedeki yeni bir fırsat doğurmuştur.

Gözdağı ve tehditler ile ülkelerin iradelerini etki altına alma gayretleri BM Genel Kurulu’ndan çıkan bu kararla başarısızlığa uğramıştır. Güçlünün değil haklının güçlü olduğunu BM bütün dünyaya bir kez daha ilan etmiştir.

Oylama, ABD Yönetimi’nin Kudüs'ü İsrail'i başkenti ilan etme kararının uluslararası hukuku ve ilgili BM Kararlarını çiğnediğini, insanlık vicdanın ezici çoğunluğuna ters bir karar olduğunu inkâr edilemeyecek şekilde teyit etmiştir.

Bu karar gösteriyor ki, üç semavi din için de kutsal olan Kudüs’le ilgili alınan tek yanlı kararlar asla kabul görmeyecektir.

Filistin meselesine adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunmadan, bölgesel ve küresel ölçekte kalıcı barış ve istikrardan söz edilemez. Türkiye her zaman Filistinli kardeşlerinin, ezilenin, adaletin, insanlığın ve Kudüs’ün yanında olacaktır."

Bekir Bozdağ: "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ve hükümetimize gönülden teşekkür ediyorum"

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, sosyal medya hesabı Twitter'dan BM'nin Kudüs kararına ilişkin şu ifadeleri kullandı: "Birleşmiş Milletler Genel Kurulu üyesi 128 ülke,tarihi bir karar alarak ABD Başkanı Trump'ın aldığı ABD'nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını veto etti; diğer bir anlatımla ABD yönetiminin kararını yok saydı. BM üyesi 128 ülke bu kararla;  onurlarına ve bağımsızlıklarına sahip çıktı; tam egemen ve bağımsız devletler olarak ABD'nin açık tehdidine ve baskısına boyun eğmediğini gösterdi; güçlünün haklı olmadığını,haklının güçlü olduğunu ilan etti; BM'nin kararlarına bağlı kaldı. BM üyesi 128 ülke; haksızlığın, gücün, baskının, tehdidin, kabalığın ve kabadayılığın uluslarası hukukta yeri ve karşılığı olmadığını ve bunların geçersiz olduğunu ABD yönetimine ders olarak öğretti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sırbistan Türkler’i Vatandaşlık İstiyor
Sırbistan Türkler’i Vatandaşlık İstiyor
Azerbaycan ordusu, Ermeni Güçlerini Böyle Vurdu
Azerbaycan ordusu, Ermeni Güçlerini Böyle Vurdu