|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

AKP’li Eski Belediye Başkanı Tutuklandı

AKP'li Eski Belediye Başkanı Tutuklandı

Prof. Dr. Bingür Sönmez'i Vuran AK Partili Sarıkamış Eski Belediye Başkanı İlhan Özbilen ve Yeğeni Özcan Taş'ın Cezası Yargıtay Tarafından Onandı ve Tutuklandılar

08 Aralık 2017 - 23:35 - Güncelleme: 09 Aralık 2017 - 04:58

Ünlü Kalp Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez'i Vuranlar tutuklandı. 24 Ağustos 2014 tarihinde Kars'ın Sarıkamış İlçesinde Ünlü Kalp Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez'i tabanca ile vurarak yaralayan Sarıkamış'ın AK Partili eski Belediye Başkanı İlhan Özbilen ve yaralıyken yere düşen Bingür hocaya düştükten sonra tekme atan yeğeni Özcan Taş'a verilen cezalar Yargıtay tarafından onandı. Özbilen ve yeğeni cezalarının onanması üzerine tutuklanarak yeniden cezaevine gönderildi.

Sarıkamış Dayanışma Grubu Kurucu Başkanı olan Prof. Dr. Bingür Sönmez, Allahuekber Dağları üzerinden Sarıkamış'a gittiği 24 Ağustos 2014 günü silahlı saldırıya uğramıştı. "Bingür" diye bağıran Sarıkamış eski Belediye Başkanı AK Partili İlhan Özbilen, tabanca ileProf. Dr. Bingür önmez'i kolundan ve bacağından yaraladı.

Olayın ardından İlhan Özbilen ve yeğeni Özcan Taş tutuklanmış ve daha sonra serbest bırakılmıştı. Kars 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde İlhan Özbilen ve yeğeni Özcan Taş'a dava açıldı. İlhan Özbilen, tutuklu bulunduğu cezaevinden Bingür Sönmez'e gönderdiği mektubunda, olaydan pişmanlık duyduğunu belirterek, özür dilemişti.

Bunun üzerine Prof. Dr. Bingür Sönmez, avukatlarına duruşmalara katılmamalarını istedi. Yaklaşık 1 yıl cezaevinde kalan İlhan Özbilen ile yeğeni Özcan Taş, yurt dışı yasağı konularak adli kontrol şartı ile 21 Temmuz 2015 günü tahliye edildi.   

Kars 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 9 Kasım 2015'de görülen karar duruşmasında İlhan Özbilen, “tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 11 yıl 8 ay, yeğeni Özcan Taş ise eyleme yardım etmek suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Özbilen ve yeğeni yeniden cezaevine gönderildi

Sanık avukatlarının kararı temyiz etmesinin ardından dosya Yargıtay 1'nci Ceza Dairesitarafından incelendi. Yargıtay, İlhan Özbilen ile yeğeni Özcan Taş'a yerel mahkemenin verdiği cezaları onadı. Cezaların kesinleşmesinin ardından Sarıkamış eski Belediye Başkanı AK Partili İlhan Özbilen ve yeğeni Özcan Taş yeniden tutuklanarak kalan cezalarını çekmek için cezaevine konuldu.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez; '' Geç te olsa adalet yerini bulmuştur.Umarım bu şahıslara ders olmuştur.'' dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de Can kaybı 725'e, Vaka Sayısı 34 bin 109'a Yükseldi
Türkiye'de Can kaybı 725'e, Vaka Sayısı 34 bin 109'a Yükseldi
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'tan İkinci Faz Sosyal Yardım Açıklaması
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'tan İkinci Faz Sosyal Yardım...