|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Alo 199 hattına ulaşamayınca, ŞİKAYETÇİ oldu
  • Reklam

Alo 199 hattına ulaşamayınca, ŞİKAYETÇİ oldu

İstanbul’da yaşayan polis emeklisi Halis Kahraman, kayınvalidesinin vefatı nedeniyle, şehirlerarası “ Seyahat izin belgesi “ müracaatı için Alo 199 hattına ulaşamayınca, İçişleri Bakanlığı'na başvuru yaparak şikayetçi oldu.

05 Nisan 2020 - 18:46 - Güncelleme: 05 Nisan 2020 - 19:07

İstanbul’da yaşayan polis emeklisi Halis Kahraman, kayınvalidesinin vefatı nedeniyle, şehirlerarası “ Seyahat  izin belgesi “ müracaatı için Alo 199 hattına ulaşamayınca, İçişleri Bakanlığı'na başvuru yaparak şikayetçi oldu.

Mağdur Halis Kahraman,  Balıkesir Bandırma’da yaşayan ve rahatsızlığı nedeniyle, dün akşam Devlet Hastanesi’ne kaldırılan 92 yaşındaki kayınvalidesi  Emine Durgun’un vefat haberi alınca, İstanbul’dan Bandırma’ya  ailece otomobili ile ulaşmak istedi.

İçişleri Bakanlığı’na ait Alo 199 hattını cep telefonumdan arayarak, şehirlerarası SEYAHAT İZİN BELGESİ  alabilmek için müracaatta bulunmak istedi ama telefon hattında vatandaşların müracaatını alacak görevli  bulunmayınca , bu aksaklığın giderilmesi için CİMER aracılığıyla İçişleri Bakanlığı’na başvuru yaparak şikayetçi oldu.

İçişleri Bakanlığı’nca bu telefon hattının 7/24 kesintisiz vatandaşlara hizmet vereceği duyurulduğu halde, bu hattın faal olarak hizmet vermemesinden dolayı mağdur edildiğini öne süren Halis Kahraman’ın  CİMER aracılığıyla İçişleri Bakanlığı’na ilettiği 05.4.2020 tarihli şikayet müracaatında şu ifadeler yer aldı :

“ Rahatsızlığı nedeniyle, Balıkesir Bandırma Devlet Hastanesi’ne kaldırılan 92 yaşındaki kayınvalidem Emine DURGUN’un  4 Nisan  2020 Cumartesi akşamı saat 22.00 sıralarında vefat haberini aldım.

İstanbul’dan Bandırma’ya ailece özel otomobilimiz ile ulaşmak için İçişleri Bakanlığı’na ait Alo 199 hattını cep telefonumdan arayarak, şehirlerarası SEYAHAT İZİN BELGESİ  alabilmek için müracaatta bulunmak istedim.

Bahse konu telefon hattını  4 Nisan 2020 akşamı saat 23.26’da 2 dakika 5 saniye ve  saat 23.30’da 4 dakika 3 saniye süre boyunca sürekli aramama rağmen, telefon hattı meşgul olmayıp, uzun uzun  çaldığı halde telefonuma cevap verecek  görevli çıkmadı.

İçişleri Bakanlığı’nca bu telefon hattının 7/24 kesintisiz vatandaşlara hizmet vereceği duyurulduğu halde, bu hattın faal olarak hizmet vermemesinden dolayı mağdur edildim.

Başka vatandaşların da benim yaşadığım mağduriyeti yaşamaması ve yaşanan bu aksaklığın giderilmesi için İçişleri Bakanlığı yetkililerinin gerekli tedbirleri alarak, ALO 199 telefon hattının sürekli AÇIK ve FAAL durumda olmasını sağlamasını talep ediyorum."

 

TR HABER AJANSI 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Eğitimleri Devam Ediyor
e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Eğitimleri Devam Ediyor
Türkiye'de Can kaybı 4369'a, Vaka Sayısı 157 bin 814'e Yükseldi
Türkiye'de Can kaybı 4369'a, Vaka Sayısı 157 bin 814'e Yükseldi