|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
’Anılardan Kesitler’ Programında 19 Mayıs Milli Şuuru
  • Reklam

'Anılardan Kesitler' Programında 19 Mayıs Milli Şuuru

Türk tarihinin ve kültürünün analizini yapan ve tarihi gerçekleriyle sunan Anılardan Kesitler programı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel bölümünden sonra bu sefer de 19 Mayıs’a özel programıyla gündeme geldi. Programı hazırlayıp sunan Yeliz Şenyerli ve programın altyapı sorumlusu Araştırmacı Yazar Sami Sefer Coşkun’un 19 Mayıs bölümüne özgü çalışmaları, büyük ses getirdi.

21 Mayıs 2020 - 20:12

Türk tarihinin ve kültürünün analizini yapan ve tarihi gerçekleriyle sunan Anılardan Kesitler programı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel bölümünden sonra bu sefer de 19 Mayıs’a özel programıyla gündeme geldi.

Programı hazırlayıp sunan Yeliz Şenyerli ve programın altyapı sorumlusu Araştırmacı Yazar Sami Sefer Coşkun’un 19 Mayıs bölümüne özgü çalışmaları, büyük ses getirdi.

Anılardan Kesitler‘in 19 Mayıs’a özel bölümü, bir bayram niteliğinden öte o günün savaşları ve çileleri yanında Türk milletinin azim ve kararlılığını izleyicilere hatırlattı.

Ayrıca Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde nitelikli komutanlar ve Türk milleti ile girişilen bağımsızlık mücadelesinin cumhuriyet ile taçlanmasının yanında hür ve müstakil bir devlet olmanın da önemini anlattı.

19 Mayıs’a özel Anılardan Kesitler programında Yeliz Şenyerli, güzel Türkçesi ile doğru bir Türk tarihi anlatımı yapmasının ardından bilge konuklarını bir bir tanıttı ve onlardan milli mücadele ruhunu safha safha dinledi.

Başta Kazım Karabekir Paşa'mızın kızı Timsal Karabekir Hanımefendi’nin, o günün zorlu şartlarında Gazi Mustafa Kemal ile Kazım Karabekir Paşa’nın yol arkadaşlıklarını nasıl milli bir mücadeleye dönüştürdüğünü  anlatmasının ardından Türk Dili ve Edebiyatı Araştırmacısı Sakin Öner’in, Türk’ün beş bin yıldır devam eden mücadelesinin 19 Mayıs 1919’da tekerrür ettiğini; Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Koordinatörü Dr. İbrahim Akış’ın, yetişen Türk gençlerinin Türklüğün bir şuur hareketine dönüşmesine olan etkilerini; Doğu Türkistanlı Türk Halk Bilimci ve Türkolog Prof. Dr. Alimcan İnayet’in bu örnek mücadelenin dünya milletlerine de mücadele ruhu aşıladığını; Eğitimci, Araştırmacı ve Yazar Remzi Özmen’in 19 Mayıs’ın, Türk milletinin iradesiyle TBMM’de toplanmasını sağladığını; İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Muhsin Kadıoğlu’nun çöken bir devletin küllerinden doğarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne dönüşmesini; Arel Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Yiğit Şakar’ın da o günün zorlu şartlarını kaleme aldığı şiirle anlatması izleyicileri duygulandırdı.

Anılardan Kesitler programının 19 Mayıs’a özel bölümü, içerik olarak o günkü yaşanmışları gerçeğiyle seyircilere anlatırken programda kullanılan doğru Türkçe de yetişen Türk nesillerimize bir örnek teşkil etti.

NOT: ANLAMLI PROGRAM YOUTUBE KANALINDAN İZLENİLMEKTEDİR.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
3600 Ek Gösterge Bekleyenlere MÜJDE Yolda..!
3600 Ek Gösterge Bekleyenlere MÜJDE Yolda..!
Müdür Aydın, Polislerle Kahvaltıda Bayramlaştı
Müdür Aydın, Polislerle Kahvaltıda Bayramlaştı