|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Ayasofya’nın Hiçbir Vakfa Ait Olmadığı Ortaya Çıktı
  • Reklam

Ayasofya'nın Hiçbir Vakfa Ait Olmadığı Ortaya Çıktı

Kayseri 24, 25 ve 26. Dönem Milletvekili ve Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı Yusuf Halaçoğlu, sosyal medyadan yaptığı açıklamada Ayasofya’nın hiçbir vakfa ait olmadığını belirterek konuya ilişkin belgeyi yayınladı.

27 Temmuz 2020 - 17:14 - Güncelleme: 28 Temmuz 2020 - 01:59

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Bey Ayasofya Camii’nde kılınan ilk namazda verdiği hutbede "Vakıf malı, dokunulmazdır. Dokunanı yakar. Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar” sözlerinin ardından oluşan tartışmalar yeni bir boyut kazandı.

Kayseri 24, 25 ve 26. Dönem Milletvekili ve Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı Yusuf Halaçoğlu, sosyal medyadan yaptığı açıklamada Ayasofya’nın hiçbir vakfa ait olmadığını belirterek konuya ilişkin belgeyi yayınladı.

Yusuf Halaçoğlu; “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Bey Ayasofya Camii'nde, "Vakıf malı, dokunulmazdır. Dokunanı yakar. Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar" dedi. Doğrudur. Peki, o vakfiyeyi kim kaldırdı? Evkaf Umum Müdürlüğünün bu konudaki ekte sunduğum belgesini okuyunuz. Anlayacaksınız.” İfadesiyle konuya ilişkin belgeyi paylaştı.

Yusuf Halaçoğlu tarafından paylaşılan belgede, Ayasofya’nın çevresinin temizlenmesi sırasında, Maarif Vekâleti'nin yazısına, Evkaf Umum Müdürlüğü'nün verdiği cevapta, Ayasofya'nın hiçbir vakfının olmadığı ifade ediliyor.

Yusuf Halaçoğlu paylaşımında “Fatih vakfiyesini uygulamayan Atatürk ve Cumhuriyet dönemi değildir. Bu durumda vakfiye şartlarını uygulamayan Osmanlı idarecileridir ve beddua onlaradır.” İfadelerini kullandı.

Osmanlının son dönemlerinde vakıfların işlerliğinin yok edildiğini  ifade eden Yusuf Halaçoğlu diğer bir mesajında ise şu ifadelere yer veriyor...
"Fatih'in vakfiyesi var. Ancak kimsenin haberi yok. Çünkü Osmanlı zamanında vakıf işletilmemiş. Belgeyi okursanız görürsünüz. 
Öncelikle Ali Erbaş o sözü Atatürk için söylemiştir. 
Tarihi gerçekler ne olursa olsun.
İkinci husus bu belge o tarihte Ayasofya hiç bir vakfa ait olmadığını gösteriyor, ancak Ayasofya’yı tapusunu çıkararak Fatih vakfına devreden de Atatürk’tür."

Ayasofya'nın ibadete açılmasını da yorumlayan Yusuf Halaçoğlu "Ayasofya'nın ibadete açılması bazı kimseleri çok rahatsız etti. İbadete edilmesi Dünya Kültür Mirası olmasını etkilemez.İbadet de edilir, turistler de ziyaret eder.Balkanlarda bizim kültür mirası eserlerimiz tahrip edilirken nedense bu kimseler hiç rahatsız olmadı.Garip değil mi?" ifadesini kullandı.

İşte; EVKAF Umum Müdürlüğü tarafından, Başvekalet Yüksek Makamına yazılan 7 T. Sani 1934 (Teşrin-i Sânî yani Kasım) tarihli belge:

Kayseri 24, 25 ve 26. Dönem Milletvekili ve Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı Yusuf Halaçoğlu’nun sosyal medyada paylaştığı belgeyle birlikte yaptığı paylaşımında şu cümleler yer aldı:

"Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Bey Ayasofya Camii’nde kılınan ilk namazda verdiği hutbede -Vakıf malı, dokunulmazdır. Dokunanı yakar. Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar- dedi. Ancak o vakfiyeyi kim kaldırdı onu bilmiyor. Zira Ayasofya’nın çevresinin temizlenmesi sırasında, Maarif Vekâleti'nin yazısına, Evkaf Umum Müdürlüğü'nün verdiği cevapta, Ayasofya'nın hiçbir vakfının olmadığı ifade ediliyor. Zaten Cumhuriyet dönemi öncesi de Fatih'in vakfının gelirlerinden Ayasofya fayda görmemiş ve etrafı mezbelelik ve yıkıntılarla dolu hale gelmişti. Dolayısıyla Fatih vakfiyesini uygulamayan Atatürk ve Cumhuriyet dönemi değildir. Bu durumda vakfiye şartlarını uygulamayan Osmanlı idarecileridir ve beddua onlaradır. “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?'. Belgeyi lütfen okuyun ve sonra yorum yapın."

Ayasofya'nın ibadete açılmasını eleştirenlere de tepki gösteren Yusuf Halaçoğlu "Balkanlarda nice kültür mirası yok edildi ve ediliyor.Unesco da orda duruyor." Dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Bir Yiğit Artık Ortaya Çıkmalıdır”
“Bir Yiğit Artık Ortaya Çıkmalıdır”
Başkan Terlan Kaya '3 Yılı Değerlendirdi'
Başkan Terlan Kaya '3 Yılı Değerlendirdi'