|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Bağcılar’daki Çanakkale Platosu Yoğun İlgi Görüyor
  • Reklam

Bağcılar’daki Çanakkale Platosu Yoğun İlgi Görüyor

Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıl dönümü nedeniyle Bağcılar Belediyesi tarafından kurulan ve direniş öyküsünü anlatan Çanakkale Platosu yoğun ilgi görüyor.

15 Mart 2018 - 23:34

Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıl dönümü nedeniyle Bağcılar Belediyesi tarafından kurulan ve direniş öyküsünü anlatan Çanakkale Platosu yoğun ilgi görüyor. Plato içindeki cepheler arasında dolaşan her yaş grubundan binlerce kişi, tiyatro oyunuyla geçmişe gidiyor adeta o günleri yaşıyor. Özellikle Mehmetçiğin düşmanla girdiği çatışma sahnelerini izleyen vatandaşlar duygusal anlar yaşıyor.

Dünya tarihinin seyrini değiştiren ve Türk askerlerinin yedi düvele karşı savaşarak elde ettiği 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü dolayısıyla Bağcılar Belediyesi tarafından özel bir etkinliğe imza atıldı. Kirazlı Metro İstasyonu Etkinlik Alanı’na “1915’ten 2018’e Diriliş Platosu” kuruldu. O günleri daha iyi anlatması için platoda toprakla cepheler, çadırlar, siperler yapıldı. Savaş dönemini yansıtan kostüm ve silahların kullanıldığı Plato’da karargah çadırları, sıhhiye çadırı ile döneme ilişkin, silah ve mühimmatlardan oluşan müze çadır bulunuyor.

Tiyatro oyuncuları tarafından her gün 4 seans olarak aralarında 6 metrelik mesafe bulunan siperlerde düşman kuvvetlerle yaşanan savaş birebir canlandırıyor. Oyunda temsili olarak toplar, tüfekler ve atlı süvariler de yer alıyor. Çanakkale Türküleri’nin ve şiirlerin seslendirildiği programda izleyenler hem o zor günlerin acısını yüreğinde hissediyor hem de kahramanca mücadelenin haklı gururunu yaşıyor.

“Bu ilgi hemşehrilerimizin Çanakkale ruhunu taşıdığını gösteriyor”

İlçe sakinlerinin çok beğendiği plato özellikle tiyatro oyunlarının sahnelendiği saatler olan 11.00, 13.00, 15.00 ve 17.00’de alan dolup taşıyor. Çocuklar, Çanakkale Anıtı ve kumdan cepheler önünde bol bol fotoğraf çekiliyor.

Yaşanan ilgiden memnun olduklarını ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Bağcılar Belediyesi olarak Çanakkale’yi Bağcılar’a getirelim istedik. Özellikle genç nesillerimizin tarihi iyi anlaması amacıyla canlandırmalar yapıyoruz. İlk günden bu yana hemşehrilerimiz Çanakkale Platomuza yoğun ilgi gösteriyor. Bu ilgi ve alaka onların Çanakkale ruhunu taşıdığını gösteriyor. Sadece ilçemizden değil her yerden vatandaşlarımızı buraya davet ediyorum” dedi.

Kirazlı metrosu etkinlik alanında 18 Mart’a kadar açık olacak platoda saat 11.00’den 17.00’ye kadar Çanakkale şiir dinletisi, Çanakkale türküleri, Çanakkale ve 15 Temmuz skeçleri gösterisi olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Terörist Yavuzel’den Türkiye ve Erdoğan’a Küstah Tehdit
Terörist Yavuzel’den Türkiye ve Erdoğan’a Küstah Tehdit
Ankara'da 3.6 Büyüklüğünde Deprem
Ankara'da 3.6 Büyüklüğünde Deprem