|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Bakan Soylu : Elektronik radar uygulaması sona erdirildi
 • Reklam

Bakan Soylu : Elektronik radar uygulaması sona erdirildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı mezuniyet töreninde "Tuzak radar uygulaması ve elektronik radar uygulamasının" sona erdirildiğini açıkladı.

12 Eylül 2020 - 15:50 - Güncelleme: 12 Eylül 2020 - 16:25

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı mezuniyet töreninde "Tuzak radar uygulaması ve elektronik radar uygulamasının" sona erdirildiğini açıkladı.

Bakan Soylu, Ankara Gölbaşı’ndaki Polis Akademisi yerleşkesinde komiser yardımcısı adaylarının mezuniyet törenine katıldı.

Tören sırasında konuşma yapan Soylu, halkın büyük şikayetlerine de konu olan tuzak radar ve elektronik radar uygulamalarının sona erdirildiğini açıkladı.

Kanunların yanlış yorumlanması sonucu vatandaşlara ağır cezalar kesilen elektronik radar sistemi ve özellikle şehirlerarası yolda kuytu noktalara konularak halkı tedirgin eden tuzak radar uygulamalarını yerini ise “Hız koridoru” uygulaması alacak.

Bakan Soylu açıklamasında; “Trafik yönetimindeki önemli bir değişimi de denetim anlayışımızda gerçekleştirdik. Sürücülerde farkındalık oluşturan, algılanan yakalanma duygusunu arttırmaya dönük; hata yapılmasını bekleyen değil hata yapmadan farkındalık oluşturan, bir denetleme anlayışı getirdik. İşte, tuzak radar uygulamasının yerine ortalama hız koridoru yaklaşımı, bu şekilde ortaya çıktı.

2017 yılında Edirne’den Şanlıurfa’ya kadar uzanan 2 bin 155 kilometrelik otoyol ağında sistemi kurduk. Sistemin kurulu olduğu otoyollarda; 2019 yılında toplam kazada yüzde 18,8; ölümlü kazada ise yüzde 6,6 azalma elde ettik. Şimdi bunu bir adım daha ileri taşıyoruz. PTS (Plaka Tanıma Sistemi) ve KGYS (Kent Güvenlik Yönetim Sistemi) kameraları üzerinden ortalama hız tespiti yapıyoruz.

İlave bir ekipman yatırımı yapmadan, tamamen yerli ve milli bir yazılımla, mevcut kameralar üzerine kurulacak bir yazılımla, aracın görüldüğü iki nokta arasındaki mesafe ile geçen zamanı hesaplayarak hız denetimi planlıyoruz..” ifadelerini kullandı.

HIZ KORİDORU UYGULAMASI NEDİR ?

Hız koridoru, 1 Temmuz 2017 yılında yürürlüğe giren ve Karayolları Genel Müdürlüğü Emniyeti ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında imzalanan bir uygulama. Hız koridoru uygulaması ile otoyollarda yer alan giriş ve çıkış gişeleri arasındaki uzunluğu ayrı ayrı ölçülerek azami bir ulaşma süresi belirleniyor.

Sürücüler bu yeni uygulama ile, OGS / HGS gişelerinden otoyollara giriş yaptıktan sonra belirlenen süreden daha erken çıkmaları durumunda azami hız sınırın aştıkları kabul edilerek ceza kesilmesi planlanıyor. Yani sürücünün anlık hızlanma durumuna değil, yol boyunca geldiği hızın ortalaması alınarak cezai işlem uygulanıyor.

 

 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • S.Altug
  7 ay önce
  Bu uygulamayı çok doğru bulmuyorum. Otobanda aşırı hız yapıp mola ve dinlenme alanlarında geçirdikleri süreyle telafisi sağlarlar. Hatta bunu hesaplayan mobil uygulamalar bile mevcut. Hız konusu bilinçlendirilmediği ve aşırı hızın önüne geçilmediği sürece doğru olmayacağı kanaatindeyim.
 • Bayram
  7 ay önce
  Peki vatandaş yolda bi çorba içerse, çorba dan önce ve sonra yine hızlı gider..
 • Tincan
  7 ay önce
  Ha kel HASAN ha HASAN kel söğüşlemeye devam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kırgız-Tacik Çatışmasının Ardında Mağdur İnsanlar ve Harap Edilmiş Evler Kaldı 
Kırgız-Tacik Çatışmasının Ardında Mağdur İnsanlar ve Harap...
Kazakistan Cumhurbaşkanı Türkmenistan'a Çalışma Ziyareti Yapacak
Kazakistan Cumhurbaşkanı Türkmenistan'a Çalışma Ziyareti...