|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Bakanlıktan Skandal Müze Bileti Kararı
  • Reklam

Bakanlıktan Skandal Müze Bileti Kararı

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın müzelere yaptığı zam ve müze giriş bilet ihalesi ile ilgili tartışmalar devam ederken skandal niteliğinde ilginç bir kararı ile de sektörde bomba etkisi oluşturdu.

24 Temmuz 2019 - 11:13 - Güncelleme: 26 Temmuz 2019 - 05:35

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın müzelere yaptığı zam ve müze giriş bileti ihalesi ile ilgili tartışmalar devam ederken "skandal" niteliğinde ilginç bir kararı ile de sektörde bomba etkisi oluşturdu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, acentelere gönderdiği bir yazı ile daha önce sattığı indirimli müze biletlerinden ellerinde kalanları iade edip, bunların yerine ihaleyi yeni alan Sicpa'dan zamlı bilet almalarını istedi...

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 'müze bileti kararı'nı, “skandal” olarak değerlendiren Turizm Meslek Örgütleri, “Kültür ve Turizm Bakanlığı, meslek örgütlerine ve acentelere karşı yanlış tutum ve kurumları karşısına alma girişimlerine her gün bir yenisini daha ekleniyor.” Diyerek tepki gösterdiler.

Bakanlığın indirimli biletini geri verin Sicpa'dan zamlı bilet alın

Kültür ve Turizm Bakanlığı acentelere gönderdiği skandal niteliğinde bir yazı ile seyahat acentelerinin daha önce bakanlıktan indirimli olarak aldıkları biletleri bedelinin altında iade etmesi, bunun yerine bilet ihalesini alan Sicpa'dan zamlı bilet almasını istedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın acentelerle yaptığı sözleşmede stoktaki biletlere zam yapılmayacağına ilişkin madde bulunduğunu hatırlatan sektör temsilcileri; “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın daha önce seyahat acentelerine sattığı biletleri iade istemesi skandaldır, yeni ihaleyi alan Sicpa'dan zamlı bilet almalarını istemesi de daha ayrı bir skandaldır. 
Acentelere bu biletleri dağıtan TÜRSAB  ile yapılmış sözleşmede biletlerin değiştirilemeyeceği ve kullanım süresi ile ilgili hükümler yer almasına rağmen bakanlık bünyesindeki birimlerden müze işletmelerini yürüten Döner Sermaye Müdürlüğü DÖSSİM seyahat acentelerine böyle bir yazı gönderdi. Bu skandal kararı kınıyoruz” Dediler.

Bu arada TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’da gönderilen yazının usulsüz olduğunu belirtti. Konuya ilişkin bakanlığa bir itiraz yazısı gönderdiklerini ifade eden Firuz Bağlıkaya telebin yasalara ve bakanlık ile imzalanmış sözleşme ve protokole aykırı olduğunu söyledi.

Bakanlığa gönderilen yazıda; söz konusu ihale şartnamesinin 30.7.1 maddesinde "...ayrıca her ne suretle olursa olsun Bilete yapılacak zam, halen TÜRSAB'ın veya acentelerin elinde bulundurduğu Acente bileti için geçerli olmayacaktır." ifadesinin yer aldığına dikkat çekilerek şu cümlelere yer verildi:

“-İhale öncesinde üyelerimiz ve birliğimiz elinde bulunan Merkez Müdürlüğünüz tarafından düzenlenmiş ‘Acente biletleri’nin ihale ile oluşan şartlardan muaf tutularak ve daha önce yazılı olarak teyid edildiği üzere süreye tabi olmaksızın geçerliliğinin belirtilmesine, 

-İhaleden önce temin edilmiş biletlerin zam kapsamı dışında değerlendirilmesi hususunun belirtilmesine,

-Mevcut biletlerin yenisi ile değiştirilmesi halinde ilgili müze ve örenyeri geçerli bilet i ile ayrı bir yükümlülüğe tabi olmaksızın değiştirilmesi,

-İhale sonrasında temin edilen biletler için 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümleri uyarınca açılan ihalede açıklık ilkesi kapsamında ihale şartnamesine uygun olarak işlem tesisi ve bu durumun yazılı olarak birliğimize bildirilmesi turizm sezonunun başladığı ve hukuka aykırı hususları içeren yazıda yer alan süre ve tarihlerin dolduğu bu günlerde yapılması elzemdir.”

TÜRSAB yazısında gerekli düzeltmenin yapılmaması halinde konunun yargıya taşınacağı belirtildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Azerbaycan ve Ermenistan Arasında Geçici İnsani Ateşkes
Azerbaycan ve Ermenistan Arasında Geçici İnsani Ateşkes
Fransa'nın Büyükelçisini Geri Çağırmasına Sert Tepki
Fransa'nın Büyükelçisini Geri Çağırmasına Sert Tepki