|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
BALOSB’de ’Ortak Akıl Toplantıları’ Düzenlendi
  • Reklam

BALOSB’de 'Ortak Akıl Toplantıları' Düzenlendi

Turkishtime ve Halkbank’ın organize sanayi bölgelerinde gerçekleştirdiği “Ortak Akıl Toplantıları”nın 21’ncisi Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde (BALOSB) yapıldı.

04 Kasım 2020 - 21:53

Turkishtime ve Halkbank’ın organize sanayi bölgelerinde gerçekleştirdiği “Ortak Akıl Toplantıları”nın 21’ncisi Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde (BALOSB) yapıldı.

Gazeteci Şeref Oğuz’un moderatörlüğünde düzenlenen toplantıda, Balıkesirli sanayiciler ile BALOSB’nin potansiyelleri, sorunları ve alınması gereken önlemler konuşuldu.

Ortak Akıl Toplantısı’na; Şeref Oğuz (Turkishtime Toplantı Moderatörü), Mehmet Volkan Sayım Halkbank KOBİ Pazarlama 1 Daire Başkanı, Hasan Ali Eğinlioğlu (BALOSB YKB V./ Eğinlioğlu Grup YKB), Alper Akça (İşbir Elektrik Ar-Ge Md.), Barış Sağlam (Milano Ağaç Kaplama YKB), Ferudun Çelik (Fer-Çelik Ambalaj YKB), Gökhan Ünlü (Dericioğulları Yapı Malzemeleri GM), Gürsel Ötegengil (İşbir Sentetik Dokuma GM V.), Hüseyin Bekki (Beksan Çivi Tel Makine YKB), Hüseyin Finiş (Tınaz Tarım ve San. Mak. YKB), Kaan İhsan Sarıbekir (Sarıbekir Ambalaj İcra Kur. Bşk.), Sami Ünal (Kalekim Kimyevi Maddeler Balıkesir İşl. Md.), Selçuk Savaş (Savaşlar Tesisat YKB), Sinan Yırcalı (Balıkesir Elektromekanik YKÜ), Yasin Çakar Ekosinerji Elek. Ür. Gn. Md.), Yılmaz Sarıhan (Anar Metal YKB), Mehmet Ali Aşuk (San. ve Tek. İl Md.), Gökhan Sümer (Halkbank Balıkesir Böl. Koor.), Mesut Eray BALOSB Böl. Md.), Koray Urgun (Balıkesir 2. OSB Md.) ve Filiz Özkan (Turkishtime YKB) katıldı.

Türkiye’nin ekonomi ve ticaret hayatının lokomotifi Ege ve Marmara Bölgeleri’nin merkezinde bulunan Balıkesir, bilhassa son dönemde kamunun ulaşım yatırımlarından olumlu etkilendi ve bu sayede yatırımcının şehre olan ilgisi arttı. İstanbul – İzmir otobanı ile 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü projeleri; Balıkesir’i Marmara ticari ringinin en önemli şehri haline getirdi.

BALOSB’nin mevcut durumdaki 570 hektarlık alanının yüzde 99’u katılımcı firmalar tarafından kullanılıyor ve gelinen nokta itibarıyla boş parsel bulunmuyor. Bu sebeple Balıkesir OSB’de ilave genişleme çalışmaları başlatıldı. Genişleme süreci sonunda mevcut 570 hektar alana 776 hektar daha yeni alan eklenerek, bölgenin genişliği 1.346 hektara çıkacak. Böylece; Gebze, Kocaeli, Bursa gibi çevre illerdeki sanayi doygunluğu ve yatırım maliyetlerinin fazlalığından ötürü BALOSB’ye üretim yapmayı planlayan yeni katılımcılar için yeterli sanayi alanı oluşacak. Sürecin tamamlanmasıyla birlikte OSB’de toplam istihdam yaklaşık 30 bin kişiye yükselecek. Balıkesir OSB’nin genişlemesi, Marmara ve Ege’de bulunan tüm sanayiciler ile bu bölgelerde yaşayan iş gücünü de etkileyecek.

Kendi bünyesinde bulunan 162,5 MVA gücündeki şalt tesisiyle kesintisiz ve güvenli enerji sağlayan BALOSB, 3.300 m3/gün kapasitesindeki atık su arıtma tesisiyle de katılımcısına hizmet vermeye devam ediyor. Genişleme alanlarına gelecek yeni fabrikalar düşünülerek, 10.000 m3/gün kapasiteli yeni bir arıtma tesisinin projesi de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına gönderilmiş durumda.

Bölgede fabrikaların nitelikli personel ihtiyacını karşılamak adına Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi kuruldu. Merkez, bünyesindeki beş atölye ve beş dershane ile hem OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin atölye ihtiyacını karşılayacak hem de Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi olarak hizmet edecek. Sosyal sorumluluk kapsamında kurulan 75 öğrenci kapasiteli Gündüz Çocuk Bakımevine ise öncelikli olarak OSB’de çalışan kadın personelin çocukları kabul ediliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kütahya Emniyet Müdürü Koç, Polis Emeklileri Derneğini ziyaret etti
Kütahya Emniyet Müdürü Koç, Polis Emeklileri Derneğini ziyaret...
EGM Aktaş, BM Polis Müşavirini Konuk Etti
EGM Aktaş, BM Polis Müşavirini Konuk Etti