|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Bayram tatili öncesi sürücülere UYARI
  • Reklam

Bayram tatili öncesi sürücülere UYARI

Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği Basın Sözcüsü Halis Kahraman, yaklaşan Kurban Bayramı tatili için yola çıkacak sürücülere uyarılarda bulundu.

14 Temmuz 2021 - 12:37 - Güncelleme: 15 Temmuz 2021 - 07:18

Merkezi İstanbul'da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Basın Sözcüsü Halis Kahraman, yaklaşan Kurban Bayramı tatili için yola çıkacak sürücülere uyarılarda bulundu.

Halis Kahraman, "Yüzde 96’sı insan kaynaklı olan trafik kazalarının önüne geçmek, tamamen sürücülerin elindedir” dedi.

Kahraman, bayram tatili dolayısıyla yollarda yoğunluk olacağını ve bu dönemlerde trafik kazalarının arttığını belirterek,."Trafik işaretlerine uyulmalı, yolun uzunluğuna göre kısa molalar vererek dinlenilmeli ve aşırı hız yapılmamalı." dedi.

Aşırı hız yapılmamasının önemine işaret eden Kahraman, araçların hızı arttıkça sürücülerin görüş mesafesinin daraldığını dile getirdi.

Bayram günlerinin matem günlerine dönüşmemesinin sürücülerin elinde olduğunu kaydeden Kahraman , “Trafikte her yıl maalesef 5 bine yakın vatandaşımız hayatını kaybetmekte ve daha fazlası uzuvlarını kaybederek sakat kalmaktadır. Bilindiği üzere bayram tatillerinde normal günlere oranla karayollarında trafik yoğunluğu ciddi oranda artmakta ve bu yoğunlukla beraber, pek çok üzücü kazalar meydana gelmektedir. Pek çok aile bu güzel günlerde yok olmaktadır. Bayram tatillerinden çıkartılan kaza bilançoları içimizi acıtmaktadır. Yüzde 96’sı insan kaynaklı olan trafik kazalarının önüne geçmek, tamamen sürücülerin elindedir. Bu kurallara riayet etmekle olacaktır” dedi. 

EN SIK GÖRÜLEN SÜRÜCÜ HATALARI 

Halis Kahraman yurt genelinde meydana gelen trafik kazalarında en sık görülen sürücü hatalarını ise şöyle sıraladı:

"Araç hızını yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, kavşak geçit ve kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, şerit izleme ve değiştirme kuralına uymamak, arkadan çarpma, dönüş kurallarına uymamak, kırmızı ışık veya görevlinin dur işaretinde durmamak, taşıt giremez trafik işareti bulunan yerlere girmek, yaya ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı vermemek, alkollü olarak araç kullanmak, aşırı hızla araç kullanmak, geçme yasağı olan yerlerden geçmek ve hatalı şekilde veya yasak olan yerlere park etmek".

'ARAÇ TAKİP MESAFESİNE DİKKAT'

Sürücülerin mağduriyet yaşamamaları için tatile çıkmadan önce  araçlarına mutlaka bakım yaptırması gerektiğini de dikkat çeken Kahraman, “Sürücülerimiz, bu anlamlı günlerin matem günlerine dönüşmemesi için kesinlikle ve kesinlikle takip mesafesine dikkat etmeli. Gideceği yere bir saat geç gitse de hız yapmaktan kaçınmalı. Trafik ışıklarına riayet etmeli. Yayaları görmezden gelmemelidir. Kazaların yüzde 60’ı cep telefonu kaynaklıdır. Araç kullanırken, telefonda konuşmamalı ve mesajlaşmamalıdır. Sürücünün gözü yolda olmalıdır. Trafikte diğer araçlara da saygı göstermelidir. Uzun yola gidecek sürücüler, seyahat esnasında 2 saatte bir mola vermelidir. En önemlisi ise yaşanacak olası bir kazada can kurtaran, emniyet kemerini mutlaka takmalıdır" diye konuştu. 

 

TR HABER AJANSI-**ÖZEL HABER-**AHMET KAPLAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Oğlunu Kurtarmak İsterken Canından Oldu
Oğlunu Kurtarmak İsterken Canından Oldu
Lisenin Tamamı Uzaktan Eğitime Geçti
Lisenin Tamamı Uzaktan Eğitime Geçti