|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Berkin Elvan davasında polis memuruna 16 yıl hapis cezası
  • Reklam

Berkin Elvan davasında polis memuruna 16 yıl hapis cezası

Gezi Parkı olayları sırasında Okmeydanı'nda kafasına gaz kapsülü isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin görülen davada karar çıktı. Sanık polis F. D., 'olası kasıtla öldürme' suçundan 16 yıl 8 ay ceza aldı.

18 Haziran 2021 - 17:21 - Güncelleme: 18 Haziran 2021 - 18:26

Gezi Parkı olayları sırasında Okmeydanı'nda kafasına gaz kapsülü isabet eden ve 269 gün sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin görülen davada karar çıktı. Sanık polis F. D., 'olası kasıtla öldürme' suçundan 16 yıl 8 ay ceza aldı.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, başka bir ilde bulunan tutuksuz sanık F. D. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Berkin Elvan'ın ailesinden müdahiller anne Gülsüm Elvan, baba Sami Elvan ve kardeşleri Gamze ile Özge Elvan'ın yanı sıra taraf avukatları da duruşmada hazır bulundu. Bazı CHP, HDP ve TİP milletvekilleriyle çok sayıda izleyici de duruşmayı takip etti.

Mahkeme heyeti, müdahiller, sanık ve taraf avukatlarının, esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanlarının alınmasının ardından kararını açıkladı.

Heyet, sanık F.D.'yi "olası kasıtla kasten öldürme" suçundan 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

Sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı da getirildi.

SANIK POLİS: "YÜZDE 30 BENZERLİK ÜZERİNE BU KİŞİ VURDU DENDİ"

Sanık polis F. D. ise son savunmasında, "Baştan beri çok konuşmadım. Konuşma gereği duymadım. Karşı tarafın iddialarını ispatlaması gerekiyordu hala ispatlamadılar. Yüzde 30 benzerlik üzerine bu kişi vurdu dendi, sanık koltuğuna oturdum tabiri caizse. İçişleri Bakanlığı'nın verdiği toma görüntüleriyle dava bu aşamaya geldi. Bu dava uğrunda bir avukatın kendi rızasıyla öldüğü söylendi. Bu dava uğrunda çalışan savcımız da makamında DHKP-C'li teröristlerce şehit edildi. Bunu da unutturmamamız gerekiyor. Tanık beyanları çelişkilidir, birbiriyle uyuşmamaktadır. Baştan beri değinilmeyen konu gaz fişeklerinin yüksek sıcaklığa sahip olduğudur. Berkin Elvan'ının kafasında ya da elinde yanık izi olmadığı görünüyor raporda. 11 senedir devletime hizmet ettim. Hizmet etmeye devam edeceğim. Beraatimi talep ediyorum" dedi.

Sanık F. D.'nın avukatları, "Burada yapılan şey sanık oluşturmak. Sanıktan delile gidilmeye çalışıldı. Bize göre hala somut delil bulunmadı. Müvekkil ihtimaller üzerine yargılanmakta. Mahkumiyet için ihtimale değil, ispata dayanılmalı. Aleyhine, her türlü şüpheden arınmış bir delil olmayan müvekkilin beraatini talep ediyorum" diye konuştu.

Son sözü sorulan sanık F. D., "İddiaların hepsini reddediyorum. Beraatimi talep ediyorum" dedi.

ANNESİ GÖZYAŞLARIYLA KARARA İSYAN ETTİ

Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan karara isyan etti, "Kilosu kadar ceza verdiler. Oğlumun her kilosuna bir yıl verdiler" dedi.

Kararın ardında adliye önünde de açıklama yapan Elvan ailesi ile avukatlar, karara tepki gösterdi. Açıklamada, Dalgalı'ya verilen cezanın az olduğu ve tutuklanması gerektiği ifade edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Domuz, At, Eşek , KatırEt ve Sakadatları İle Suni Bal İthalatına İzin
Domuz, At, Eşek , KatırEt ve Sakadatları İle Suni Bal...
Bağcılar Belediyesi’nden Orman Yangını İçin Yardım Seferberliği
Bağcılar Belediyesi’nden Orman Yangını İçin Yardım...