|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Bir Balık Yakaladı Bilim Tarihine Adını Yazdırdı
  • Reklam

Bir Balık Yakaladı Bilim Tarihine Adını Yazdırdı

Bir balığın dilini ısırıp sonra yerine geçerek ömür boyu orada yaşayan bir parazit, Güney Afrika'da bir öğrenci tarafından tesadüfen keşfedildi. 27 yaşındaki deniz biyolojisi öğrencisi Don Marx, Güney Afrika'da çektiği bir fotoğrafla tesadüfen bilimsel bir çalışmaya imza attı ve bilim tarihine adını yazdırdı.

12 Mayıs 2021 - 16:59

Bir balığın dilini ısırıp sonra yerine geçerek ömür boyu orada yaşayan bir parazit, Güney Afrika'da bir öğrenci tarafından tesadüfen keşfedildi.

27 yaşındaki deniz biyolojisi öğrencisi Don Marx, Güney Afrika'da çektiği bir fotoğrafla tesadüfen bilimsel bir çalışmaya imza attı ve bilim tarihine adını yazdırdı.

Gördüğü şey karşısında şoke olman öğrenci Don Marx, marangoz balıklarının dilini yiyen ve yerine geçerek ömür boyu orada yerleşen bir paraziti fotoğrafladı. Balıkları besleyen ve solungaçlarından giren parazit, dilin kan damarlarını ısırıyor ve dil düşene kadar bunlardan içiyor. Parazit daha sonra dil kütüğüne takılarak organı etkili bir şekilde değiştiriyor. 

BİLİM TARİHİNE GEÇTİ

Yakaladığı balığın ağzını açtığında gördüğü manzara karşısında şoka giren öğrenci, bir ilke imza attı. Yakaladığı avın ağzındaki paraziti ilk kez fotoğraflayan Don Marx, keşfettiği parazit nedeni ile bilim tarihine geçti.

BİR İLKE İMZA ATTI

Güney Afrika'nın başketin Cape Town'da altı kiloluk marangoz balığı yakalayan 27 yaşındaki Don Marx, balığın fotoğrafını çektiği sırada ağzındaki paraziti fark etti.
Balığın dilini yiyerek yerine geçen ve ömrünün sonuna kadar ağzının içinde yaşayan bu parazitin fotoğrafını yakından inceleyen genç, gördüğü tablo karşısında büyük şaşkınlık yaşadı.

BÜYÜK MUTLULUK YAŞADI

Marx, çektiği fotoğrafı Kuzey Batı Üniversitesi'nde bir zoolog olan Profesör Nico Smit'e gönderdikten sonra bu parazit türünün daha önce hiç fotoğraflanmadığını öğrendi ve bir ilke imza atmaktan büyük mutluluk duydu.

UZAYLIYA BENZETTİ

"Bir deniz bilimcisi olarak ve küçük yaşlardan beri balık avladığım için, balıklar ve köpekbalıkları üzerinde yaşayan parazitleri görüyordum" diyen Marx, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ama bugüne dek gördüğüm hiçbir şey, beni marangoz balığının ağzını açtığım ve bıyıklı bu mavi gözlü uzaylının bana baktığını gördüğüm ana gerçekten hazırlayamazdı. Hayatımızı biraz yavaşlatıp etrafımıza dikkatlice baktığımızda, doğa bize tüm sihrini gösterir."

KAPSAMLI ÇALIŞMALAR BAŞLATILDI

Dil yiyen parazitlerin varlığı on yıllardır biliniyor, ancak yalnızca son yıllarda yaşam döngüleri ve davranışları hakkında kapsamlı çalışmalar başlatıldı. Tüm dil yiyen deniz biti türlerinin, okyanusta sürüklenerek ve tutunacak balıkları arayan erkek parazitler olarak hayatlarına başladığı düşünülüyor. Şu ana kadar 280'den fazla deniz biti türü tespit edildi. Her bir deniz biti türünün, yalnızca bir balık türünü hedef aldığı düşünülüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uzman Posta ve Uyumsoft İş Birliği Anlaşması İmzaladı
Uzman Posta ve Uyumsoft İş Birliği Anlaşması İmzaladı
Üreten İnsanlarımızın Kapısını Dünyaya Açıyoruz
Üreten İnsanlarımızın Kapısını Dünyaya Açıyoruz