|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Bulgaristan’da Kayak Merkezleri Turist Dolup Taşıyor

Bulgaristan'da Kayak Merkezleri Turist Dolup Taşıyor

Binlerce Kayak ve Doğa severler Pistlerde Karlı ve Güneşli Havanın Tadını Çıkarıyor Komşu Bulgaristan’da kış iyice bastırdı. Bulgaristan’da kayak merkezlerin bir numaralı destinasyonu Bansko yoğun yabancı turist çekiyor.

25 Ocak 2018 - 00:49 - Güncelleme: 25 Ocak 2018 - 02:34

Binlerce Kayak ve Doğa severler Pistlerde Karlı ve Güneşli Havanın Tadını Çıkarıyor
Komşu Bulgaristan’da kış iyice bastırdı.

Bulgaristan’da Kayak Merkezleri Turist Dolup Taşıyor

Geçen aralık ayından beri aralıklarla devam eden kar yağışı ülkenin kış turizm merkezlerinin son derece canlanmasına neden oldu. Bulgaristan’da Kayak Merkezleri turist dolup taşıyor.

Güzel pistleriyle, çeşitli turizm olanakları ve Avrupa kayak merkezlerine nispeten ucuz fiyatlarıyla,ünlü Bansko, Pamporovo, Borovet v.b. kayak merkezlerin dolunum oranlarını arttırdı.

Buna da öğrencilerin sömestr tatili eklenince, kayak merkezleri deyim yerindeyse turist dolup taşıyor, rezervasyonsuz konaklama neredeyse imkansız, yetkililere göre.
Binlerce kayak kayma tutkunları ve doğa severler pistleri dolduruyor, karlı ve güneşli havanın tadını çıkarıyor.

Bulgaristan’da kayak merkezlerin bir numaralı destinasyonu Bansko yoğun yabancı turist çekiyor.

Muhteşem Pirin dağın eteklerinde bulunan ve 75 km. aşan karlı pistleriyle, temiz dağ havası, güneşi, çeşitli tatil olanaklarıyla Türk turistlerin gözdesi oldu son senelerde, belirtti Bansko’da faaliyet gösteren 5 yıldızlı Regnum oteli genel müdürü Burhan Nemutlu.
Türkiye seyahat ve turizm acenteleri Birliği (TÜRSAB) başkanı Başaran Ulusoy, Yaklaşık 450 bin kişi çocuklarıyla sömestr tatilini tatil merkezlerinde geçireceğini, yurtdışı turlarda Bansko merkezi ile Bulgaristan başı çekiyor, dedi.
Bansko’nun yanı sıra Pamporovo ve Borovetz kayak merkezleri de yoğun turist çekiyor bu sezonda. 
Bulgar turizm yetkilileri ülkelerine Türkiye’den turist çekmek için çok çaba sarf ediyor.

25 Ocak’ta İstanbul’da kapılarını açacak olan Akdeniz uluslararası turizm ve seyahat fuarı Emitte, başta Bulgar turizm bakanı Bayan Nikolina Angelkova olmak üzere, Bulgar turizm firmaları, kayak merkezleri yetkilileri çıkarma yapacak.

ANSKO GÖRKEMLİ BİR SHOW İLE YENİ KAYAK SEZONA START VERDİ
Video:

Bulgaristan kayak ve kış turizmin deyim yerindeyse göz bebeği olan Bansko, Türk turistler dahil, birçok ülkeden turist ağırlıyor yeni kış sezonun başında. Uygun fiyatları ve kusursuz pistleri, apart otelleri ve 5 yıldızlı konforlu otelleriyle kayak tutkunlarına ve kış doğa severlere çeşitli imkanlar sunuyor bu Bulgar turizm beldesi.

Burası tamamen kış turizmi üzerine şekillenmiş. Kayak malzemeleri satan mağazalar, hediyelik eşya dükkanlar, meyhane ve diskotekler, öte yandan ören yerleri ve modern yapılarıyla da dikkati çekiyor ve görmeye değer…

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya 150 km, İstanbul’a ise 600 km. uzaklıktadır. Büyük bir pist alanına sahip, Toplam uzunluğu 75 km’yi aşan ve zorluk açısından çeşitli derecede olan pistleriyle hem profesyoneller, hem yeni başlayanlar ve hatta çocuklar için uygun.
Bulgaristan turizm bakanlığının verilerine göre, 2018 yılında Türkiye’den Bansko’ya gelen turist sayısında yüzde 6 artış bekleniyor.

Pistlerde, Türkçe, İngilizce, Rusça konuşmalar duyabilirsiniz…
Kayak sezonun açılışı Bansko’da gelenek haline dönüşmüş ve kasabanın bayramı kutlanıyor. Pistte ise çocuklar ve büyükler yarışıyor, araba ödüllü tombala çekiliyor.

Ve tabii ki, 5 kez dünya kayak şampiyonu Mark Jirardelli ile İtalya’nın şampiyonu Kristiya Gereda bayramın gözdesi ve özellikle Mark Jirardelli sezon boyunca da geleceğine söz veriyor… 
Bansko belediye başkanı Georgi İkonomov, Bansko’nun Avrupa turizm merkezleri arasında ilk sırada geldiğini söylüyor.

Ayrıca Türkiye piyasası ve Türk turistler onlar için çok önemli olduğunu belirtiyor. Ve son zamanlarda Bansko’ya gelen vatandaşlarımızın artan sayısı ile övünüyor, onlar için her türlü imkanlar var- Türk damak zevkine göre yemekler, SPA ve hamam hizmetleri, eğlence, çevre turları. Çocuklar için de aktiviteler var, kayak hocaları çocuklara da ders veriyor.

Dolayısıyla, en yakın komşumuz Türkiye’den gelecek olan dostlarımız için kapılarımız açık ve bekliyoruz, diyor Bansko belediye başkanı.

Nahide DENİZ - Veneta DİMİTROVA,
Yapım: Vanvision, 2017 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'da Askeri Birlikte Patlama 17 Yaralı
Şanlıurfa'da Askeri Birlikte Patlama 17 Yaralı
PANTENE’in Yeni Marka Elçisi Demet Özdemir Oldu!
PANTENE’in Yeni Marka Elçisi Demet Özdemir Oldu!