|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Çavuşoğlu’ndan Çin Aşısı ve Sincan Açıklaması
  • Reklam

Çavuşoğlu'ndan Çin Aşısı ve Sincan Açıklaması

Çinli mevkidaşı Wang Yi ile görüşen Çavuşoğlu, Çin'e aşı sağladığı için teşekkür etti, Türkiye'den bazı güçlerin Sincan'la ilgili meseleleri kullanarak Çin'e baskı yapma hamlesine katılmadığını söyledi.

16 Temmuz 2021 - 22:59 - Güncelleme: 19 Temmuz 2021 - 18:56

Çinli mevkidaşı Wang Yi ile görüşen Çavuşoğlu, Çin'e aşı sağladığı için teşekkür etti, Türkiye'den bazı güçlerin Sincan'la ilgili meseleleri kullanarak Çin'e baskı yapma hamlesine katılmadığını söyledi.

“Orta ve Güney Asya:Bölgesel İşbirliği,Sınamalar ve Fırsatlar” Konferansına katılmak ve temaslarda bulunmak için kardeş #Özbekistan'dayız.

In brotherly #Uzbekistan to attend “Central & South Asia:Regional Connectivity,Opportunities & Challenges” Conference & hold bilaterals. pic.twitter.com/bv2L3Vv23L

— Mevlüt Çavuşoğlu (@MevlutCavusoglu) July 14, 2021

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Özbekistan'ın Fergana bölgesi ile Türk Dünyası turizm başkenti Kokand'da temaslarda bulundu, ayrıca Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile de bir araya geldi.

"Orta ve Güney Asya: Bölgesel Bağlantısallık, Sınamalar ve Fırsatlar" başlıklı konferans için Özbekistan'a giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Fergana ve Kokand'ı ziyaret ettiğini belirtti.

Çavuşoğlu, paylaşımında, "Kadim bir medeniyete ve verimli topraklara sahip ata yurdumuz Özbekistan’ın Fergana bölgesini ve Türk Dünyası turizm başkenti Kokand'ı, Özbekistan Kültür Bakanı Azadbek Nazarbekov ile Turizm ve Spor Bakan Yardımcısı Ulugbek Azamov'la ziyaret ettik." ifadesini kullandı.

#Çin DB Wang Yi ile görüştük ve Cumhurbaşkanlarımızın son telefon görüşmesinde ele aldıkları hususların takibini yaptık.

Met w/ FM Wang Yi of #China and followed up on the issues discussed during our Presidents’ recent phone conversation. pic.twitter.com/urMeVd7XEW

— Mevlüt Çavuşoğlu (@MevlutCavusoglu) July 16, 2021

‘ÇİN VE TÜRKİYE'NİN STRATEJİK İŞBİRLİĞİ’

Bu arada Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelen Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri , Çin-Türkiye işbirliğini her açıdan teşvik etmek için Türkiye ile birlikte çalışmaya hazır olduklarını söyledi. Çavuşoğl, "Çin DB Wang Yi ile görüştük ve Cumhurbaşkanlarımızın son telefon görüşmesinde ele aldıkları hususların takibini yaptık." Dedi.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ikili görüşmede, "Türbülans ve değişimlerin yaşandığı bir dünyada, her ikisi de yükselen pazarlar olan Çin ve Türkiye'nin stratejik diyaloğu güçlendirmesi ve stratejik işbirliğini yürütmesi gerekiyor." Diye konuştu.

Çin ve Türkiye arasındaki işbirliğinin karşılıklı yarar sağlayacağını, geniş perspektifleri ve büyük potansiyeli olduğunu kaydeden Wang Yi, Çin'in Çinli işletmeleri piyasa kurallarına uygun olarak ikili işbirliğini teşvik etmelerini desteklediğini belirtti.

Wang Yi, Çinin ayrıca, mevcut uluslararası ve bölgesel durum hakkında Türkiye ile koordinasyonu güçlendirmeye, Afgan meselesinin siyasi çözümünü ilerletmeye ve bölgede barış ve istikrarı korumaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

ÇİN'E AŞI SAĞLADIĞI İÇİN TEŞEKKÜR

Türkiye'nin ikili ilişkilere büyük önem verdiğini ifade eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, "İki devlet başkanı arasındaki son görüşme çok önemli ve başarılı. Türkiye, Çin tarafıyla daha sık temas kurmaya ve daha yakın ilişkiler kurmaya hazırdır." Dedi. 

Çavuşoğlu, Çin'e aşı sağladığı için teşekkür ederek, Türkiye'nin Çinli işletmelerle daha fazla aşı işbirliğini desteklediğini de kaydetti.

‘SİNCAN'LA İLGİLİ MESELELERİ KULLANARAK ÇİN'E BASKI’

Türkiye'nin tek Çin ilkesini sıkı bir şekilde desteklediğini ve Çin'in egemenliğini koruma hamlesinin önemli olduğunu ifade den Çavuşoğlu, Türkiye'den bazı güçlerin Sincan'la ilgili meseleleri kullanarak Çin'e baskı yapma hamlesine katılmadığını söyledi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Afganistan konusunda Çin ile iletişimi ve koordinasyonu güçlendirmeye, Afganistan'da bir iç savaşın çıkmasını önlemeye ve savaşın parçaladığı ülkedeki tüm taraflar arasında barış ve uzlaşmayı teşvik etmeye hazır olduğunu kaydetti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kütahya'da bir ayda 9 bin 677 sürücüye CEZA
Kütahya'da bir ayda 9 bin 677 sürücüye CEZA
Yardımsever Motosikletli Polisler Ödüllendirildi
Yardımsever Motosikletli Polisler Ödüllendirildi