|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Çavuşoğlu’ndan Önemli İdlib Açıklaması!

Çavuşoğlu'ndan Önemli İdlib Açıklaması!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ve Rusya arasında varılan İdlib anlaşmasının ayrıntılarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Türk-Rus istihbarat ve güvenlik yetkililerinin İdlib'deki radikal grupların durumunu ele alacaklarını, Türkiye'nin İdlib'e asker göndereceğini kaydetti

18 Eylül 2018 - 16:47

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk-Rus istihbarat ve güvenlik yetkililerinin İdlib’deki radikal grupların durumunu ele alacaklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin arasında İdlib bölgesinde radikal grupların bölgeden çıkartılacağı askerden arındırılmış bölge oluşturulması konusunda uzlaşmaya varılmıştı.

Çavuşoğlu, Rusya ve Türkiye’nin bölgede koordineli devriyeler düzenleyeceğini ve insansız hava araçlarının da devriyelerde yer alacağını kaydetti.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin İdlib’e asker takviyesi yapacağını da kaydetti.

Dışişleri Bakanı, buna gerekçe olarak Türk ve Rusya’nın ortak koordineli yapacakları devriyeyi gösterdi.

Çavuşoğlu ayrıca İdlib’in doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine uzanan, Halep’in rejim kontrolündeki bölgesini Şam’a ve Akdeniz kıyısına bağlayan M4 ve M5 otoyollarının yıl sonuna kadar açılacağını da kaydetti.

Çavuşoğlu,Türkiye’nin Suriye’de istikrar umut ettiğini ve daha fazla kan dökülmesini istemediğini de vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın da Suriye muhalefetinin anlaşma uyarınca şimdi bulundukları bölgelerde kalmaya devam edeceğini söyledi.

Bu arada anlaşmayla ilgili olarak Avrupa Birliği’nden de açıklama geldi.

Avrupa Birliği sözcüsü, Brüksel’in anlaşmanın sivil hayatlarla altyapının korunmasını garanti etmesini ve sürekli insani yardıma ulaşılmasını beklediğini kaydetti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kartal İdman Yurdu Spor Kulübü Kuruldu
Kartal İdman Yurdu Spor Kulübü Kuruldu
Petronas’tan Elektrikli Araç Sıvıları Sempozyumu
Petronas’tan Elektrikli Araç Sıvıları Sempozyumu