|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Çetin: ’İBB’de Gelen Gideni Aratıyor mu?’

Çetin: 'İBB'de Gelen Gideni Aratıyor mu?'

“İBB ve İETT’nin üst yönetiminden kimseye ulaşmak mümkün değil” diyen Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası (TTİŞVEREN Sendikası) Genel Başkanı Kemal Çetin, toplu taşıma esnafının çaresizliğinin ve mutsuzluğunun artarak devam ettiğini söyledi.

20 Ağustos 2019 - 20:36 - Güncelleme: 23 Ağustos 2019 - 00:57

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, göreve geldiğinden bu yana kendi ekibini oluşturmaya devam ediyor.

Atamaların tamamlanmasının ardından İmamoğlu, İBB üst yönetimini tanıttı. İştiraklerde de yönetim değişti ve İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğüne vekaleten Dr. Ahmet Bağış atandı.

Fakat yeni ekibin iş başına gelmesi ile birlikte ana söylemi “İETT’nin vizyonunu İstanbullulara daha etkin bir toplu ulaşım hizmeti sunmak adına yeniden şekillendirip geliştiriyoruz.” olan İBB’nin yetkililerine ulaşılamıyor.

“İBB ve İETT’nin üst yönetiminden kimseye ulaşmak mümkün değil” diyen Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası (TTİŞVEREN Sendikası) Genel Başkanı Kemal Çetin, toplu taşıma esnafının çaresizliğinin ve mutsuzluğunun artarak devam ettiğini söyledi.

İBB’nin önceki yönetimlerinin Toplu Taşıma İşverenlerinin derdine çare bulmadığını ve İmamoğlu’nun da verdiği sözleri henüz yerine getirmediğini anlatan Kemal Çetin, “İstanbul’da kamu hizmeti veren 3 bin 100 Özel Halk Otobüsü yaklaşık 4 aydır ödemelerini alamıyor. Esnaf borç altında. Hacizle boğuşuyor. Önceki belediye döneminde başlayan hatalı yönetim sistemi değişmedi. Belediye ücretsiz hizmet verdiğini ilan ediyor ödemesi esnafın cebinden çıkıyor. Bayramlarda ve özel günlerdeki ücretsiz taşınan yolcuların bedelini Özel Halk Otobüsü işletmecisi cebinden ödüyor ve belediye yetkililerinin umurunda bile değil. 
Önceki belediye döneminde Toplu taşıma esnafının en büyük derdi, muhatap bulamamasıydı. Şu anda yine muhatap yok ve kapılar yine kapalı. Verilen sözler yerine getirilip esnafın derdine çare olunmasını bekliyoruz.” Diyerek tepki gösterdi.

 “İBB’de gelen gideni aratıyor mu?”

Önceki belediye yetkilileri ile yaşanan sıkıntıların artarak büyüdüğünü ve sorunları konuşacak muhatap bile bulamadıklarını kaydeden Çetin, “Özel Halk Otobüsü esnafının sorunları yine aynı.  İBB, Kamu Hizmeti yapmak için görev yüklenen 3100 Özel Halk Otobüsünü zarar ettiriyor. Esnaf perişan halde ve aileler yıkılıyor. İBB’nin ödeme yapmaması nedeniyle kapısına gelen icrayla mücadele ediyor. Önceki yönetimden farklı bir uygulama yapılmıyor. Hatta gelen gideni aratıyor mu? Diye düşünmeye başladık. Hayat zamlanıyor Özel Halk Otobüslerinin bilet fiyatı ucuzluyor ve kamu hizmeti olarak sunulması gereken ulaşım hizmetinin faturası esnafa yükleniyor. Vatandaşa zararına hizmet vermeye zorlanan esnaf, çaresiz ve icralarla boğuşuyor. 
İBB’nin yeni Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu, -21. yüzyıla yakışan ve bu çağın gereklerin yerine getiren, özellikle şehrimizde yaşayan çocuklarımızın, gençlerimizin geleceğe dair umutlarını yeşerten bir anlayışla bu kenti yönetmek...- ten bahsetmişti. 
-Çağın gereklerin yerine getiren- hizmetin en güçlü ve sosyal bağını ulaştıran ulaştırmanın yükü Toplu taşıma işverenlerinin omuzunda. Bu yük sosyal ve İBB’nin taşıyabileceği bir yük. Bu yükün Özel Halk Otobüsü İşletmecisinin omuzundan alınması gerekiyor. Aksi takdirde, asli görevini yapmayan önceki İBB yönetiminin sorumsuzca Özel Halk Otobüsü esnafının omuzuna yüklediği bu sıkıntı, bu sosyal ve kamu hizmetinin yüklendiği omuzları çökertip, esnafları tamamen iflasa sürükleyecektir.” Diye konuştu…

Konuşmalarında İstanbul için seferberlik dönemi başlattıklarını ifade eden İmamoğlu’nun Toplu Taşıma Esnafının derdine acil çözüm üretilmesi için talimat vermesi gerektiğini de hatırlatan Kemal Çetin, "Sayın İmamoğlu -görünmez birtakım yöntemlerle gelir kaybına uğrayan kurumlarınızın derhal bu açıklarını ve gediklerini kapatmayı ve bu şehrin gelirine gelir katmayı ihmal etmemeliyiz-  demişti… Biz de bu sözünün gereğini yerine getirmesini bekliyoruz.  Bu kategorideki en mağdur kesim Özel Halk Otobüsü esnafıdır. Esnaf çaresiz ve İmamoğlu’nun sözlerinden de umut buldu. Bu umutlarının çözüme dönüşmesini arzu ediyor. Öncelikle yaklaşık 4 aydır yapılmayan ödemelerin yapılmasını istiyor. Önceki yönetimin taklidi yerine çözümcü bir yönetimle muhatap olmak istiyor. İşleriyle ilgili aradığında muhatap bulmak istiyor. Özel Halk otobüsü esnafı yük değil insan taşıyor. Yüzünü Avrupa’ya dönen İstanbul’da, insana dönük hizmet veren Özel Halk otobüsü esnafının bu mağduriyeti uygun değil ve acilen çözüm üretilmelidir. İBB’nin yükünü taşımak yerine vatandaşı taşıyıp kamu hizmetini başarıyla sürdürmek istiyor.” Sözlerine yer verdi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • mustafa ocak
    7 ay önce
    Sonuna kadar başkanım arkanızdayız Sizler gibi değerli bir varlığın önderliğinde İnşallah her şeyin çözüleceğini inanıyoruz Türkiye genelinde toplu taşıma sektörü sıkıntı içinde inşallah önce Allah'a sonra sayenizde her şey olacak Kayseri'de de durum farklı değil biz de perişan durumdayız
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Soylu'dan 'Koronavirüs' Önlemleri Açıklaması
Bakan Soylu'dan 'Koronavirüs' Önlemleri Açıklaması
Türkiye'de Can kaybı 214'e, Vaka Sayısı 13 bin 531'e Yükseldi
Türkiye'de Can kaybı 214'e, Vaka Sayısı 13 bin 531'e Yükseldi