|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

CHP’li Girgin, ’Kamu İhaleleri Kimlere Gidiyor?’
  • Reklam

CHP'li Girgin, 'Kamu İhaleleri Kimlere Gidiyor?'

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin TBMM’de verdiği yazılı soru önergesiyle, AK Parti döneminde gerçekleşen kamu ihalelerinin kimlere verildiği konusunu TBMM gündemine taşıdı.

03 Ocak 2019 - 02:32

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin TBMM’de verdiği yazılı soru önergesiyle, AK Parti döneminde gerçekleşen kamu ihalelerinin kimlere verildiği konusunu TBMM gündemine taşıdı.

“Kamu İhaleleri yandaş şirketlere mi gidiyor?” söylentileri oluştuğunu ifade eden CHP’li Girgin, kamu ihalelerinin kimlere verildiği konusunun son dönemde kamuoyunda sıkça konuşuladuğunu ve halk arasında ciddi huzursuzluk oluşturulduğunu ifade ederek, konunun Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından cevaplanması yazılı soru önergesi verdi.

Özellikle son dönemlerde bazı devlet ihalelerin daha uygun teklif veren şirketler yerine AK Parti’ye yakın şirketlere verildiği iddialarını ileri süren CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, kamu ihalelerinin kimlere verildiği konusunun basın yoluyla vatandaşın gündeminde geniş yer aldığına dikkat çekti.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, TBMM’de verdiği yazılı soru önergesiyle, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın cevaplaması için şu soruları yöneltti: 

“1- 2003 -2018 yıllarında kamu tarafından gerçekleştirilen ihalelerde en çok ihale alan ilk 10 şirket hangileridir? 
2- Bu şirketlerin 2003 – 2018 yıllarında devletten aldıkları ihalelerin toplam bedeli ne kadardır? 
3- Bu şirketlere, almış oldukları ihaleler karşılığında alım garantisi verilmiş midir? Verilmiş ise, ne kadar garanti verilmiştir?
4- Bu şirketlere, devlet tarafından verilen ihaleler için kredi temin garantisi verilmiş midir? 
5- Bu ihaleleri alan firmaların alacağı dış krediler için ne kadar hazine kefaleti verilmiştir? 
6- Bu şirketlere verilen ihalelerin bir bölümü kamu-özel iş birliği modeli ile mi gerçekleşmektedir? Bunlar hangileridir? 
7- Eğer bu projeler kamu-özel iş birliği modeli yerine direkt olarak kamu kaynaklarından finanse edilmek ve kamu tarafından direkt olarak dış borç bulunmak suretiyle gerçekleştirilse idi bu yatırımlar nedeniyle kamunun vazgeçmiş olduğu işletme gelirleri ve verdiği garantiler ile katlanacağı maliyet arasındaki fark konusunda bir hesaplama yapılmış mıdır? Bu durumda kamunun uğrayacağı olası zarar ne kadardır?”

“DEVLETİN GEÇİM KAYNAĞI VATANDAŞ”

CHP’li Girgin; ‘’Bu sorular tabi ki önemlidir. Fakat bu sorulara verilecek cevaplar daha önemlidir. Bu sorulara verilecek cevaplar; sadece ekonomiye değil hakka, hukuka, hakkaniyete ve adaletin durumuna ışık tutacak. 
Hükümetin en önemli görevi kamu kaynaklarını en etkili ve en tasarruflu şekilde kullanmaktır.
Devletin malı deniz anlayışı ile kamu menfaati gözetmeksizin yandaş şirketlere verilen yağlı ihaleler tam anlamıyla vatandaşa ihanettir. 
Devletin geçim kaynağı haline geldi vatandaş. Milletin ayakta duracak dermanı kalmadı. Özel sektörde ayakta durmak zor, her özel sektör sizin yandaş şirketler gibi devlet destekli değil, şanslı değil, sırtında bin tane yük var. Kurallara uyan, zamanında vergisini veren, çalışanın ücretini, sigortasını zamanında yatıran, devlete borçlu kalmak istemeyen özel sektör işyerleri yandaş şirketler gibi şanslı değil.
Sen har vurup harman savuracaksın ondan sonra tasarruf yapmasını vatandaştan bekleyeceksin, böyle bir anlayış olamaz! Sorularımıza bakalım nasıl cevaplar verilecek, her geçen gün vergi yükü altında ezilen vatandaştan toplanan paralar nasıl harcanmış bunun takipçisi olacağız." Diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şehit Polis Osman Gül Son Yolculuğuna Uğurlandı
Şehit Polis Osman Gül Son Yolculuğuna Uğurlandı
Emniyete şoför uyumalarının önlenebilmesi için 4 ÖNERİ
Emniyete şoför uyumalarının önlenebilmesi için 4 ÖNERİ