|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Cinevana Film Festivali Beyoğlu’nda
  • Reklam

Cinevana Film Festivali Beyoğlu'nda

Dünyanın pek çok kentinde gerçekleştirilen Cinevana Uluslararası Film Festivali’ne bu yıl Beyoğlu Belediyesi ev sahipliği yapacak.

05 Eylül 2015 - 23:00 - Güncelleme: 28 Eylül 2015 - 12:49

Dünyanın pek çok kentinde gerçekleştirilen Cinevana Uluslararası Film Festivali’ne bu yıl Beyoğlu Belediyesi ev sahipliği yapacak. Türkiye’den ve dünyadan pek çok filmin katılacağı festival 22-26 Ocak 2016 tarihleri arasında Atlas Sineması’nda gerçekleştirilecek.

Beyoğlu Belediyesi dünyaca ünlü bir film festivaline daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Daha önce Hollywood, Roma, Londra, Paris, Buenos Aires, Amsterdam gibi pek çok dünya şehrinde gerçekleştirilen Cinevana Uluslararası Film Festivali İstanbul Beyoğlu’nda gerçekleşecek. Mimar Sinan Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Sinema Genel Müdürlüğü ve Kültür Kenti Vakfı ile birlikte organize edilecek festivale Beyoğlu Belediyesi ev sahipliği yapacak.

DEMİRCAN’IN TAVRI İSTANBUL’U SEÇMEMİZDE ETKİLİ OLDU

Dünyanın en saygın festivallerinden olan Cinevana Uluslararası Kısa Film Festivali Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleşecek. Cinevana Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Jeff McGary, “Türk Sineması 80’ler ve 90’larda kendi Rönesanssını yaşadı ama şuanda gördüğüm kadarıyla yeni gelen nesil Türk Sineması’nı olduğundan çok daha ileriye taşıyacak,” dedi.

Cinevana Uluslararası Film Festivali bugüne kadar New York, Rio De Janıero, Roma,  Hollywood, Berlin, Londra, Paris, Buenos Aires, Amsterdam gibi pek çok dünya şehrini dolaştı. Gittiği her yerde büyük ilgiyle karşılanan festival 2016 yılı için İstanbul’u seçti. Mimar Sinan Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Sinema Genel Müdürlüğü ve Kültür Kenti Vakfı ile birlikte organize edilecek festival için konuşan Cinevana Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Jeff McGary İstanbul’u seçmelerinde Beyoğlu Belediyesi Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın kararlı tavrının etkili olduğunu söyledi. 

CEP TELEFONUYLA DA KENDİNİZİ ANLATABİLİRSİNİZ AMA KISA FİLM BUNU SANATSAL AÇIDAN YAPMANIZI SAĞLAR

Kısa filmlerin gençler için çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Jeff McGary, “Gençler küçük bütçeler ile film yapma şansı yakalıyorlar, özellikle  teknolojinin gelişmesiyle 200-300 liraya satın alınabilen bir kamera ile çok iyi filmler yapılabilir. Bir diğer yönüyle gençler kısa filmle kendilerini anlatmayı öğreniyorlar. Cep telefonlarıyla da tablet bilgisayar ile de kendinizi ifade edebilirsiniz ancak kısa film bunu sanatsal açıdan yapmanızı sağlar” dedi. 

YAKIN GELECEKTE KISA FİLM ÇOK DAHA POPÜLER HALE GELECEK

Yakın gelecekte kısa filmin çok daha popüler hale geleceğini sözlerine ekleyen Jeff şöyle devam etti: “Felsefi olarak kısa film ile uzun metraj film arasındaki fark uzun hikâyedir. 10 yıldır çoğunlukla kısa film yapımı odaklı dersler veriyorum. İlk zamanlarda küçük bütçeler ile hazırlanan kısa filmler uzun metrajlı filmler gibi olmaya çalışıyordu. Son yıllarda bu durum değişti. Artık kısa filmler kendi tarzını bulmaya başladı. Uzun filmleri kopyalamaya gerek kalmadı. Ortaya yepyeni bir tarz çıktı. Zamanla bu durumu daha iyi anlayacağız. Aslında büyük bir devrim oluyor ama biz şimdilik bunun küçük bir parçasını görebiliyoruz. Yakın gelecekte kısa film çok daha popüler hale gelecek.”

GENÇ NESİL TÜRK SİNEMASINI ÇOK DAHA İYİ YERLERE TAŞIYACAK

Türk sineması her zaman iyi yerlerde olduğunu belirten Jeff şunları kaydetti: “80’ler ve 90’larda bana göre Türk sineması kendi Rönesans’ını yaşadı. Ama şuanda gördüğüm yeni gelen nesil Türk sinemasını olduğundan çok daha iyi yerlere taşıyacak. Festival için pek çok şehir, pek çok ülke ile konuştuk. Dünyanın her yerinden festival için şehirler ve belediyeler çok istekli oldular. Ancak Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın bize karşı tavrı ve istekli olması da fikrimizin bu yöne kaymasında etkili oldu.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sancaktepe Belediyesi, Yenilenen Demokrasi Caddesinin açılışını yaptı
Sancaktepe Belediyesi, Yenilenen Demokrasi Caddesinin açılışını...
Emektar Polis :
Emektar Polis : "Ne Babayiğit Müdürler ve Amirlerle Görev...