|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Cumhuriyet Davasında 7. Duruşma
  • Reklam

Cumhuriyet Davasında 7. Duruşma

Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’ın 502 gündür tutuklu bulunduğu Cumhuriyet davasının 7. duruşması bugün Silivri’de görülecek. Duruşmada savcı mütalaasını açıklıyor.

16 Mart 2018 - 13:49

Davanın 7. duruşması bugün Silivri Cezaevi'nin karşısındaki duruşma salonunda görülüyor. İcra Kurulu Başkanı ve gazetenin avukatı Akın Atalay'ın 502 gündür tutuklu bulunduğu dava kapsamında bir önceki duruşmanın ara kararına istinaden savcı Hacı Hasan Bölükbaşı'nın esas hakkındaki mütalaasını açıklıyor.

CHP’Lİ VEKİLLER SİLİVRİ’DE

Cumhuriyet Gazetesi’nin yazar ve yöneticilerinin yargılandığı dava öncesi CHP’li milletvekilleri basın açıklaması yaptı. CHP’li vekiller adına açıklama yapan Tuncay Özkan, “Cumhuriyet gazetesi davasından yargılanmakta olan Akın arkadaşımızın da diğer arkadaşlarımız gibi özgürlüğe, ailesine, Türkiye’ye, gazetesine kavuşturulmasını bekliyoruz. Bu davadan beklentimiz özgürlüktür” dedi.

Silivri Cezaevi Yerleşkesi’nin önünde basına ayrılan alanda CHP’li milletvekilleri Tuncay Özkan, Barış Yarkadaş, Sezgin Tanrıkulu, Atilla Sertel, Nihat Yeşil ve CHP Parti Meclisi’nden Erbil Aydınlık ve Gamze Pamuk Ateşli basına açıklama yaptı. Grup adına konuşan CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, “Silivri Cezaevi’nin önünde olmak arkadaşlarımla benim ne yazık ki 12 yıllık kaderimiz. Bu kaderden kurtulmak istiyoruz. Biz artık gerçeğin, hakikatin Türkiye için gömülü olduğu bu Silivri Cezaevi yerleşkesinden, bu cezaevi mantığından kurtulmak istiyoruz. Adalet istiyoruz, özgürlük istiyoruz, mutluluk istiyoruz” dedi.

“UTANÇ DAVASI”

Cumhuriyet gazetesi davasının aslında “hakikatin yok edilme davası” olduğunu ifade eden Özkan, davanın Türkiye’nin utanç davalarından biri olduğunu söyledi. Silivri’de tutsak olan gazeteciler, milletvekilleri için özgürlük istediklerini de söyleyen Özkan, “Bu böyle devam ederse felaketimiz olacak. Bunu herkesin anlaması lazım. Konuşan, düşünen eleştiren herkesin cezaevine tıkılması, herkesin adliyeye taşınması Türkiye’yi toptan bir cezaevine dönüştürür. Suç ve suçluyla mücadele böyle olmaz. Bu iddianamelerde suç yok, suçlu yok. Türkiye kandırılmaktadır. Biz hakikati biliyoruz. Türkiye için adalet, özgürlük, barış, huzur ve mutluluk istiyoruz. Bir an önce bu davaların sona ermesini Cumhuriyet gazetesi davasından yargılanmakta olan Akın arkadaşımızın da diğer arkadaşlarımız gibi özgürlüğe, ailesine, Türkiye’ye, gazetesine kavuşturulmasını bekliyoruz. Bu davadan beklentimiz özgürlüktür” diye konuştu.

Açıklamanın ardından milletvekilleri duruşmanın yapıldığı binaya girdi.

SAVCI MÜTALAASINI AÇIKLIYOR

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi karşısındaki binada görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Akın Atalay ve Ahmet Kemal Aydoğdu getirildi. Murat Sabuncu, Bülent Utku ve Aydın Engin’in aralarında bulunduğu bazı tutuksuz sanıklar da duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, sanıklar Ahmet Kemal Aydoğdu ve Yusuf Emre Hiper yönünden emniyete yazı yazıldığını, ancak herhangi bir cevap gelmediğini söyledi. Duruşmada Bylock kullanıcısı olduğu iddia edilen tutuklu sanık Aydoğdu, ek savunma yaptı. Daha sonra Başsavcıvekili Hacı Hasan Bölükbaşı esas hakkındaki mütalaasını okumaya başladı. Savcı, firari sanıklar gazetenin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar ile gazetenin ABD muhabiri İlhan Tanır hakkındaki dosyanın yargılamanın daha fazla uzamaması için ayrılmasını talep etti. Mütalaada, Cumhuriyet Vakfı’nın yönetim kurulu seçimlerine geniş ölçüde yer verilerek seçimler sonrasında gazetenin yayın politikasının değiştiği ifade edildi. Mütalaanın okunması devam ediyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Polat’tan, Sinan İdrizi Davası Açıklaması
Adnan Polat’tan, Sinan İdrizi Davası Açıklaması
Adnan Polat'ı Dolandırdığı İddia Edilen İdrizi Beraat Etti
Adnan Polat'ı Dolandırdığı İddia Edilen İdrizi Beraat Etti