|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Cumhuriyet’in 95. Yılında Coşkulu Kutlamalar
  • Reklam

Cumhuriyet'in 95. Yılında Coşkulu Kutlamalar

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’da yaktığı bağımsızlık ateşiyle kurulan Cumhuriyetin 95. yılı tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor.

29 Ekim 2018 - 09:29 - Güncelleme: 30 Ekim 2018 - 04:48

Cumhuriyet'in 95. yılı büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Ankara'daki resmi törende Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki devlet erkanı Anıtkabir'e çıktı.
Yeni sistemin hayata geçmesinin ardından kurulan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı da ilk defa törenlerde yer alırken, Erdoğan'ın Anıtkabir özel defterine isim tartışmaları süren yeni havalimanı için "Cumhuriyetimizin 95'inci yıl dönümünü yeni havalimanımızın açılışını yaparak kutluyoruz" diye yazması dikkat çekti.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’da yaktığı bağımsızlık ateşiyle kurulan Cumhuriyetin 95. yılı tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor.

İLK RESMİ TÖREN ANKARA'DA YAPILDI.

İlk resmi tören Ankara'da yapıldı.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devlet erkanıyla birlikte Anıtkabir'i ziyaret etti. 
Anıtkabir özel defterini imzalayan Erdoğan'ın isim tartışmalarının devam ettiği 3. Havalimanı açılışı öncesi "Bugün Cumhuriyetimizin 95'inci yıl dönümünü, dünyanın en prestijli projelerinden olan İstanbul'daki yeni havalimanımızın açılışını yaparak kutluyoruz." ifadelerine yer vermesi dikkat çekti.
Anıtkabir'de Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk'ün mozolesine çelenk bıraktı. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

'YENİ HAVALİMANI' MESAJI

Erdoğan Anıtkabir özel defterine şunları yazdı: 
Aziz Atatürk; Cumhuriyetimizin ilanının 95'inci yıl dönümünde Türk milletini temsilen büyük bir gurur ve heyecanla manevi huzurundayız. 
Bu vesileyle siz ve silah arkadaşlarınız başta olmak üzere tüm gazilerimizi saygıyla yad ediyor, şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. 
Bugün Cumhuriyetimizin 95'inci yıl dönümünü, dünyanın en prestijli projelerinden olan İstanbul'daki yeni havalimanımızın açılışını yaparak kutluyoruz. 
Ekonomimizi hedef alan saldırıların yoğunlaştığı bir dönemde gerçekleştirdiğimiz bu tarihi açılış, Türkiye'nin gücünün, kararlılığının 95 yılda elde ettiği başarıların bir sembolüdür. Ruhunuz şad olsun.

ANITKABİR'DE BİR İLK

Yeni sistemin hayata geçmesinin ardından kurulan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı da ilk defa 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerinde yer alıyor.
Erdoğan Twitter hesabından paylaştığı 29 Ekim mesajında ise şu ifadeleri kullandı: 
Aziz Milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyor, Cumhuriyetimizin ilanının 95. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Harbimizin kazanılmasına ve yeni devletimizin kuruluşuna öncülük eden tüm kahramanlarımızı tazimle yad ediyorum.

İKİNCİ PROGRAM BEŞTEPE'DE

Erdoğan'ın Ankara'daki ikinci programı Beştepe'de yapıldı. Anıtkabir'in ardından Cumhurbaşkanlığı'na geçen Erdoğan, devlet protokolünün tebriklerini kabul etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün açılışını yapacağı İstanbul Yeni Havalimanı'nda Cumhuriyet Resepsiyonu verecek.

İSTANBUL’DA RESMİ TÖREN

İstanbul’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları İstanbul Valiliği’nin resmi töreni de dün Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. 
İstanbul’da düzenlenen törene, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İBB Başkanı Mevlüt Uysal, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İstanbul milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Gürsel Tekin, Ali Şeker, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, askeri erkân, bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gaziler ile yurttaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından tören sona erdi.

İSTANBUL'DA ÇELENK GERGİNLİĞİ

İstanbul'da Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı'nda düzenlenen Resmi törenin ardından sivil toplum kuruluşlarının anıta çelenk bırakmasına izin verilmedi ve gerginlik yaşandı.

Resmi törenin ardından Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bırakmak isteyen Atatürk Vakfı Kurucu Başkanı Osman Şentürk'e polis tarafından izin verilmedi. Yaşanan kısa süreli gerginliğin ardından Şentürk, anıta üzerinde "Atatürk Vakfı" yazan bir çelenk bıraktı.

BEŞİKTAŞ VE KADIKÖY'DE FENER ALAYI

Kadıköy Belediyesi de Cumhuriyet'in 95'inci kuruluş yıldönümü için her yıl olduğu gibi bu yıl da bir fener alayı düzenledi. 

Beşiktaş Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 95. yılını fener alayı yürüyüşü ve konser programlarıyla kutladı. Barbaros Bulvarı boyunca coşkulu kalabalığın eşlik ettiği yürüyüş havadan görüntülendi.

YALOVA'DA 95 ÇOCUK ANDIMIZI OKUDU

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 81 ilimizde coşkuyla kutlanıyor. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve beraberindeki 95 çocuk, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 95'inci yıldönümü nedeniyle hep birlikte 'Andımız'ı okudu, bedenleriyle '95' rakamını oluşturdu.

İZMİR'DE 6 BİN KİŞİ ZEYBEK OYNADI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yurt genelinde coşkuyla kutlanıyor. İzmir'de Bayraklı Belediyesi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenen etkinlikte tamamı gönüllülerden oluşan 6 bin kişi zeybek oynadı, Türk bayrağı dalgalandırdı ve Atatürk'ün süvari figürünü oluşturdu.

Etkinliğe katılan binlerce İzmirli gözyaşlarına hakim olamazken, gösteri dakikalarca ayakta alkışladı.

SİVAS'TA ALTERNATİF KUTLAMA

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Sivas'ta Atatürk Anıtı önünde düzenlenen programa Vali Davut Gül, Sivas 5'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Ertuğrul Erbakan, Belediye Başkanı Sami Aydın, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, kurum ve kuruluş müdürleri ile sivil toplum örgütü temsilcileri ve askeri erkan katıldı. 
Şehirde düzenlenen resmi törenlerin haricinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Cumhuriyet Kadınları Derneğince ayrı bir program düzenlendi. 
Cumhuriyet Kadınları Derneği törenin yapılacağı Atatürk Anıtı'na bando eşliğinde geldi. Törene CHP İl Başkanı Ahmet Turan Temel ve partililer katıldı. Anıta çelenk konulmasının ardından saygı duruşu yapıldı, İstiklal marşı okundu.

BURSA'DA HAVA ARACI GÖSTERİ UÇUŞU YAPTI.

Bursa'da, Yunuseli Sportif Havacılık Derneği'nce (YUSHAD) 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla 6 ultralight hava aracı ile gösteri uçuşu yapıldı.

11 özel uçak sahibinin katıldığı etkinlikte, 6 ultralight hava aracıyla gösteri uçuşu yapıldı. 10 metrelik Türk bayrağıyla uçuş yapan hava araçları, Bursa semalarında dakikalarca tur attı.

MANİSA'DA DA COŞKULU KUTLAMA

Manisa'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu yaşandı. Kutlamalar kapsamında Şehzadeler ilçesi Cumhuriyet Meydanı Milli Egemenlik ve Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Valilik makamında tebriklerin kabulü ve kortej yürüyüşüyle devam etti. Kutlamalar, akşam gerçekleştirilen fener alayı ile son buldu.

ÇORLU'DA KUTLAMALAR

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Tekirdağ'ın Çorlu ilçesindeki Atatürk Meydanı'nda yapılan törene Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, 5’inci Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Gürsel Yüz, Çorlu Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Sarıkut, askeri erkan, daire amirliği ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Kaymakamlık, Kolordu ve Belediye başkanlığı çelenkleri anıta sunulmasının ardından burada tören saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla sona erdi.

ANTALYA'DA FENER ALAYI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Muratpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ile 70'i aşkın sivil toplum örgütünden oluşan Cumhuriyet İçin El Ele Platformu'nun desteklediği fener alayına onbinlerce kişi katıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Silverline’a ‘Covid - 19 Güvenli Üretim Belgesi’
Silverline’a ‘Covid - 19 Güvenli Üretim Belgesi’
Santa Farma’ya ‘Tse Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi’
Santa Farma’ya ‘Tse Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi’