|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Devlet Hastanesi Aile Hekimlerini Sokağa Attı
  • Reklam

Devlet Hastanesi Aile Hekimlerini Sokağa Attı

Kumlu Devlet Hastanesi, binası altında hizmet veren ilçenin tek​​​​​​​ Aile Sağlığı Merkezini polis marifetiyle zorla tahliye etti ve görevli aile hekimlerini polis marifetiyle zorla sokağa attı, Sağlık Müdürlüğü suskun.

05 Ekim 2019 - 14:38 - Güncelleme: 06 Ekim 2019 - 20:07

Hatay’ın Kumlu ilçesindeki Kumlu Devlet Hastanesi, binası altında hizmet veren ilçenin tek Aile Sağlığı Merkezini polis marifetiyle zorla tahliye etti ve görevli aile hekimlerini polis marifetiyle zorla sokağa attı, Sağlık Müdürlüğü suskun.

Hatay ili Kumlu ilçesi devlet hastanesi içerisinde kira ilişkisi ile hizmet veren Aile Hekimleri, vatandaşa sağlık hizmeti sunarken cebri icra hükümleri gereğince polis marifetiyle tahliye edildi.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF): "Aile Hekimlerinin Aile Sağlık Merkezlerinin (ASM) yer sıkıntısı iddiası ile ilgili sorunlarının çözülmesini, sadece görevimiz olan toplum sağlığına ve sağlık hizmetlerini en iyi şekilde verebilmeye odaklanmak istiyoruz. Polis zoru ile masaları boşalttırılıp, görevlerini yapmalarına engel olunmaya çalışılan arkadaşlarımızın yanındayız.”

Hatay’ın 13 bin nüfuslu Kumlu ilçesindeki Devlet Hastanesi içerisinde kira ilişkisi ile hizmet veren ilçenin tek Aile Sağlığı Merkezi polis marifetiyle tahliye edildi. 

Hatay’ın Kumlu ilçesindeki Devlet Hastanesi ile 13 bin nüfuslu ilçenin tek Aile Sağlık Merkezi entegre çalışıyordu. Ancak hastane oda bekleyen uzman olmadığı halde uzmanlara oda vereceğini ileri sürerek aile hekimlerinden hizmet verdikleri odaları boşaltmalarını istedi. 

Zorla tahliye edilen aile hekimleri tarafından yapılan açıklamada, "Sağlık hizmeti alamayacak olan halkın mağdur olacağını göz ardı eden Kumlu Devlet Hastanesi, bebek ve çocuklara aşı yapılamayacağını, hamile kadınların takiplerinin eksik kalacağını ve daha birçok önemli işlemin yapılamayacağını dikkate almadı." Denildi.

Aile Hekimleri, "Hastane, Aile Hekimlerinden, kendilerine Aile Sağlık Merkezi olarak tahsis ettikleri odaları boşaltmalarını isterken başka bir yer gösteremeyeceklerini, böyle bir imkânları olmadığını söyledi. 
Karşılıklı açılan davalar da sonuç getirmedi. Aile Hekimlerinin ilçede başvurmadığı makam kalmadı. Belediye ASM için arsa tahsis edeceğini söyledi, yapılan görüşmelerde belediyenin tahsis edeceği arsaya ASM yapılacağı bilgisi alındı İlçede Aile Sağlık Merkezi olabilecek nitelikte bir yapı bulunmadığı için çaresiz kalan Aile Sağlık Merkezi hekimleri, kendilerine bağlı mahallelerdeki hastalarını mağdur etmemek amacıyla hastanede hizmet verdikleri bölümü boşaltmadılar. 
Aile hekimleri odaları boşaltmak için taşınacakları bir ASM yapılmasını beklerken hiç haber verilmeden bugün birdenbire hastane yönetimi polis eşliğinde görevi başındaki hekimin odasını boşalttırdı. Aile Hekimlerinden sadece ikisine masalarının boşalttırılarak hastaneden uzaklaştırılmaları dikkat çekti. Geriye kalan 3 aile hekimi ise endişeli. Arkadaşlarının polis zoru ile hastaneden atılmasına engel olamayan 3 aile hekimi: ”Bu büyük bir adaletsizlik. Biz sadece halkımıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Ülkemizin aile hekimlerine yapılan bu muamele öncelikle Sağlık Bakanlığını rahatsız etmeli. İl sağlık müdürlüğü harekete geçmeli. Bu saygısız tavır halkımızı mağdur etmekten başka bir işe yaramaz. Ayrıca biz hekimler de sürekli ne zaman yeni bir olay çıkacak kaygısı ile kaliteli bir hizmet sunamayız. Aile Hekimlerinin ASM yeri sorunu bir an önce devlet eliyle çözülmeli” açıklamasını yaptı.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu da Hatay’da yaşanan olaydan rahatsızlığını dile getirerek “bu hafife alınacak bir olay değildir” dedi. “Aile hekimlerinin yer sıkıntısı nedeniyle yaşadığı, şiddet, zor kullanma artık sona ersin. Şimdi ne olacak bizim bu iki Aile Hekimi arkadaşımızın durumu? Burada acilen Hatay İl Sağlık Müdürlüğünün devreye girmesini ve Kumlu Aile Sağlık Merkezi’ne yer gösterilene veya planlanan ASM binası bitene kadar arkadaşlarımızın mevcut yerlerinde hizmetlerini aksatmadan çalışmalarına devam etmelerini talep ediyoruz. Polis zoru ile arkadaşlarımıza verilen bu gözdağını da şiddetle kınıyoruz” şeklinde tepki gösterdi...

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu aile hekimlerinin Aile Sağlık Merkezi sorununun bir an önce çözüme kavuşmasını ve bu sorumluluğun üzerlerinden alınmasını beklediklerini belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Müderrisoğlu'ndan Ayasofya'yla İlgili Çarpıcı Kulis
Müderrisoğlu'ndan Ayasofya'yla İlgili Çarpıcı Kulis
Müfettişlerin Trafik Suçlarını BELGELEME Zorunluluğu Yoktur
Müfettişlerin Trafik Suçlarını BELGELEME Zorunluluğu Yoktur