|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Divriği Derneği 50. Genel Kurulu Yapıldı
  • Reklam

Divriği Derneği 50. Genel Kurulu Yapıldı

Divriği Kültür Derneği 50.Olağan Genel Kurulu 26 Eylül 2021 günü Perpa Ticaret Merkezindeki ofisinde gerçekleşti. 200’ün üzerinde üye ve Divriğililerin katılımı ile gerçekleştirilen genel kurulda Orhan Akkaya’nın başkanlığındaki liste kazandı ve 50.Dönem Yönetim Kurulu başkanlığına Orhan Akkaya seçildi.

28 Eylül 2021 - 23:22

Divriği Kültür Derneği 50.Olağan Genel Kurulu 26 Eylül 2021 günü Perpa Ticaret Merkezindeki ofisinde gerçekleşti.  200’ün üzerinde üye ve Divriğililerin katılımı ile gerçekleştirilen genel kurulda Orhan Akkaya’nın başkanlığındaki liste kazandı ve 50.Dönem Yönetim Kurulu başkanlığına Orhan Akkaya seçildi.

İlk, orta ve lise öğretimini Divriği’de tamamladıktan sonra Cumhuriyet Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olan Orhan Akkaya, selamlama konuşmasında “Birlikte Üreteceğiz, Birlikte Yöneteceğiz.” Dedi.

48 ve 49. Dönem Divriği Kültür Derneği Yönetim Kurulu üyeliği yapan Orhan Akkaya, “Yakın zamanda yıldızlara uğurladığımız geçmiş dönem başkanlarımızdan Hüseyin Gülseven’e ithaf edilen ve ‘Laik Demokratik Türkiye’ teması işlenen genel kurulumuza katılan; Divan Kurulumuzda görev alan geçmiş dönem başkanlarımızdan Diş Hekimi Hüseyin Özkahraman’a, Av. Aslan Erdoğan ve Gizem Emir’e, CHP İstanbul Milletvekilleri Turan Aydoğan ve Ali Şeker’e, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’e, İBB İl Genel Meclis Üyesi Fidan Aslan Eroğlu’na, İBB İl Genel Meclis Üyesi ve geçmiş dönem başkanımız Süleyman Solmaz’a, İBB Mezarlıklar Destek Hizmetleri Müdürü Hikmet Yıldız’a, Avrasya Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Ali Rıza Cenal’e, Sol Parti PM Üyesi Alper Taş’a, Emek Partisi Şişli İlçe Başkanı Alican Doğan’a, CHP İl ve ilçe yönetimleri adına katılan Celal Yalçın, Ali Fırat Öztürk, Temel Polat ve Haydar Gürkan Yıldız’a, HDP İstanbul Disiplin Kurulu Üyesi Seyidi Alı Kılıç’a, Halkevleri Genel Başkan Yrd. Hasan Pulat’a, TMMOB Yüksek Onur Kurul Üyesi Battal Kılıç’a, MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Üyesi Ezgi Kılıç’a, geçmiş dönem başkanlarımız Ekrem Kösedağı, Safi Karayalçın ve Ali Durmuş’a, Türk Diş Hekimleri Birliği Mesleki Ürün ve Hizmetler Komisyon Başkanı Cem Solmaz’a, DİVSİAD YK Başkanı Muharrem Yılmaz ve Onursal Başkanı Niyazi Güneri’ye, PERPA yönetimine, İşçi Dayanışma Derneği YK Üyesi Yakup Özarslantürk’e, Sivkon Genel Başkanı Kemal Kılıç’a, İBB Hamidiye A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Yılmaztürk’e, Mengücek Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Orhan Delipınar’a, Divriği Üretim Ve Pazarlama Kooperatifi’nden Memet Kaya’ya, Kangal Dernekler Federasyonu Başkanı Hasan Aslan’a, Ankara Divriği Kültür Vakfı’ndan Sait Balcı’ya, Karabel Dernekleri Federasyon Başkanı Remzi Çelik’e, Divriği Köyleri Dernek Başkanlarımız Bayırlı’dan Cihan Erdoğan’a, Karakale’den Mecnun Aydoğan’a, İmirhan’dan Mehmet Arslan’a, Sincan’dan Yeşim Altun’a, Bayırüstü’den Ali Kıratlı’ya, Oğulbey’den Mahmut Kalkan’a, Eğrisu’dan Hüseyin Hoşafçı’ya, Uzunbağ’dan Murat Türkyılmaz’a, Çayören’den Selahattin Topalalioğlu’na, Bayırüstü Vakfı Başkanı Ali Balkaya’ya, Bakırtepe Çevre Platformu’na, Divriği Yaşam ve Doğa Platformu’ndan Ali Aydın’a, Divriği Gazetesinden Yahya Bayar’a, Kanal 58 den Esra Polat’a, Yön Radyo’dan Erol Güngören’e, Fotoğrafçı Eyüp Delipınar’a, Hüseyin Gülseven’in ailesine, mesajını ileten ve çiçek gönderen tüm dostlarımıza, 49.Dönem kurullarımızda görev alan tüm yöneticilerimize, çalışma arkadaşlarımıza, tüm katılımcılara ve 47,48,49. Dönem YK Başkanlığımızı yapmış Cafer Yıldız’a sonsuz teşekkür ederiz.” Diye konuştu.

BİRLİKTE ÜRETECEĞİZ, BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ.

50. Genel Kurul Sonuç Bildirgesini, Divriği Kültür Derneği 50.Dönem Yönetim Kurulu adına açıklayan Başkan Orhan Akkaya, şu ifadelere yer verdi:

“Divriği Kültür Derneği 50. Olağan Genel Kurulu Kısa bir süre önce kaybetmiş olduğumuz önceki dönem başkanlarımızdan Hüseyin Gülseven anısına ithaf edilerek, "Laik Demokratik Türkiye" gündemi ile toplanmıştır. Genel kurula katılan ve kürsüde söz alan üye konuklarımız genel gündemin yanı ısıra "Laik Demokratik Türkiye" talebi üzerine sözlerini söylemişlerdir. Bu çerçevede; Emperyalist devletlerin işgali ve yerli işbirlikçilerinin desteği ile ortadan kaldırılmaya çalışan Anadolu Halkı, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde başlatılmış olan bağımsızlık mücadelesi ile karakteri Laik ve Demokratik bir Cumhuriyet olan bir devleti inşa etmiştir. En kısa sürede çok partili demokrasiye geçirmiş, kadınlara seçme seçilme hakkı tanınmış, alfabesinden giyim kuşamına kadar, eğitim, sağlık, hukuk ve Yaşama dair tüm alanlar modern dünyaya entekre olacak şekilde yeniden dizayn edilmiştir. Yokluk ile kurulan ülke kurucu iradenin üstün çalışmalarıyla 15-20 yılda tam bağımsızlık yolunda siyasi ve iktisadi büyük kazanımlar elde etmiştir.

Bu durumu kendi bekaları için tehdit gören iç ve dış güçler harekete geçmiş ve 1950'li yıllardan itibaren ülke emperyalizme yedeklenmiş iktidarların eline geçmiştir. Din ve Milliyetçilik pompalanarak toplumun laik ve demokratik yönelimi önüne set çekilmeye çalışılmıştır. Bugüne gelen süreç içerisinde cumhuriyetin ekonomik siyasi birçok kazanımları ortadan kaldırılmış ya da kaldırılmaya yeltenilmiştir. 70 yıllık bu süreç, Cumhuriyet ve Cumhuriyet karşıtlarının sürekli mücadele içinde olduğu bir kısır döngü şeklinde geçmiş toplumsal ilerlemenin önü kesilmiştir. Toplumun beklentilerini karşılanmayan iktidarlar sıkıştıkları anda toplumda ayrışmayı ve kaosu tetiklemekten imtina etmemişlerdir. Darbeler, katliamlar, infazlar, hak ihlalleri, emek sömürüsü özgürlük ve demokrasi taleplerinin önünü kesen baskı araçları olarak kullanılmıştır. İktidarı elinde bulunduranlar ve yakın çevresi kamu kaynaklarını ve imkânlarını ele geçirilerek zenginleşirken halkın genel kesimi yoksulluğa işsizliğe mahkum edilmiştir. Eğitim sistemi yaz-boz tahtasına çevrilmiş akla ve bilime dayalı sistem ortadan kaldırılmıştır. Kurulan imam hatipler Kur'an kursları cemaatler eliyle Dindar ve Kindar nesiller yetiştirme gayretine girmiştir. Cemaatler devletin en ince kılcal damarlarına sızmış devleti ele geçirme aşamasına gelmişlerdir. Parlamenter demokrasi ortadan kaldırılarak tek adam rejimi tesis edilmiştir. Toplumda kadının alanı daraltılmış çocuklar, kadınlar istismar tecavüz ve şiddetin hedefi haline getirilmiştir. Diyanet İşleri Başkanı başta olmak üzere din adamı ve akademisyen kılıklı din tacirleri her gün televizyon kanallarından toplumu deforme eden, şiddeti ve sapkınlığı kutsayan fetvalar yayınlamaktadır.

Tüm bu tespitler ışığında; Biz laik ve demokratik Türkiye'ye inanan, bu uğurda mücadele eden demokrasi güçleri olarak hiçbir zaman bu mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi laik ve demokratik Türkiye'yi yeniden tüm kural ve kurumları ile inşa edilene kadar mücadeleye devam edeceğimizi tüm kamuoyuna deklare ederiz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kolaysoft Teknoloji ve PKF İstanbul Arasında İşbirliği Yapıldı
Kolaysoft Teknoloji ve PKF İstanbul Arasında İşbirliği Yapıldı
Suveyda Filminin Galası Esenler’de Yapıldı
Suveyda Filminin Galası Esenler’de Yapıldı