|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Diyarbakır İsrail Terörüne Karşı Tek Yürek Oldu
  • Reklam

Diyarbakır İsrail Terörüne Karşı Tek Yürek Oldu

İsrail polisinin, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eskişehir bölgesindeki Mescid-i Aksa'da cemaate saldırmasına Diyarbakır’dan da tepkiler yükseldi. Diyarbakır caddelerinde yüzlerce araçlarla konvoy yaparak bir araya gelen STK temsilcileri ve yüzlerce vatandaş, sloganlar atarak İsrail'e tepki gösterdi.

11 Mayıs 2021 - 23:27 - Güncelleme: 12 Mayıs 2021 - 02:55

İsrail polisinin, işgal altındaki Doğu Kudüs'teki Filistinlilere yönelik terör saldırıları ve Filistinlilerin Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'nde evlerinden zorla çıkarılma tehdidiyle karşı karşıya kalması, Eski Şehir bölgesindeki Mescid-i Aksa'da cemaate saldırmasına Diyarbakır’dan da tepkiler yükseldi.  

Diyarbakır caddelerinde Türk ve Filistin bayrakları ile donatılmış yüzlerce araçlarla konvoy yaparak bir araya gelen STK temsilcileri ve yüzlerce vatandaş, sloganlar atarak İsrail'e tepki gösterdi.  

Diyarbakır’da Dağkapı meydanında toplanan STK temsilcileri ve vatandaşlar ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla, "Kahrolsun İsrail" sloganları atıp tekbirler getirerek İsrail zulmünü kınadı.

Mescid-i Aksa'nın Müslümanların kırmızı çizgisi olduğunu belirten sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar, Mescidi Aksa'da Filistinlere saldırılarını sürdüren İsrail'i protesto etti.

Memursen Diyarbakır İl Başkanı Nurhak Ensarioğlu, Yeşil Yıldız Derneği Başkanı Yahya Öğer, Diyanet Sendika Başkanı Ömer Evsen,  Diyarbakır Ulusal Keşif Arama Kurtarma Derneği (UKSAR) Temsilcisi Adem Işık ve ekibi ile çok sayıda STK temsilcisinin katıldığı, halkın da büyük ilgi gösterdiği İsrail’i Protesto gösterileri nedeniyle Diyarbakır adeta tek yürek oldu.

Yürüyüşe katılan STK temsilcileri; “İsrail devleti Filistin topraklarında insanlık ve savaş suçu işlemektedir. Dünya bu işgal ve hukuksuzluğa göz yumdukça zulmünü devam ettirecektir. Hiçbir kutsala saygısı olmayan İsrail'in ilk kıblemiz Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarını şiddetle kınıyoruz.
Siyonist İsrail devleti her Ramazanda olduğu gibi bu Ramazan ayında da Müslümanlara zulmetmekte. İsrail'in şiddet ve zulmünün arttığı günlere şahitlik ediyoruz. Mescid-i Aksa'da, namaz kılan cemaate saldırı açık bir devlet terörüdür. Ramazan ayına, Kudüs şehrine ve Mescid-i Aksa'ya aynı anda saldıran işgalcilere, bir an evvel hak ettikleri karşılık misliyle verilmelidir. Söylenecek sözler artık tükenmiştir, acilen somut adımlar atılmalıdır.” açıklamasını yaparak İsrail’in Müslümanlara yönelik sürdürdüğü terörü lanetledi.

MEMURSEN’DEN KINAMA

Açıklama yapan MemurSen Diyarbakır İl Başkanı Nurhak Ensarioğlu, İsrail’i ve zulmüne sesiz kalanları lanetledi.

Ensarioğlu, “Mescidi Aksa özgürleşmeden insanlığa özgürlük olamaz, son bir haftadır Mescidi Aksa’da yapılan bu haksızlığa bizlerde MemurSen olarak Diyarbakır’da kayıtsız kalamayız. Bugün Diyarbakır’ın 4 bir yanında İsrail’in yapmış olduğu bu zulme tüm Diyarbakırlı olarak karşısındayız ve onları lanetliyoruz. Dünyanın dört bir yanında buna sessiz kalmaları bizi içten yaralamıştır. Mescidi Aksa dünyanın en özgür olması gereken bütün değerlerin ortak olduğu alandır. Bu bizim şerefimizdir, Diyarbakır’dan bunu haykırıyoruz. Mescidi Aksaya selamlar olsun, orada direnen gecesini gündüzüne katan çocuğuyla, yaşlısıyla, kadınıyla mücadele eden tüm kardeşlerimize buradan canı gönülden destek veriyoruz, sonuna kadar arkasındayız. İsrail’e destek veren Amerika ve bunun arkasında duran tüm güçlere rağmen inşallah orada Mescidi Aksa özgürlüğüne kavuşacaktır ve bu özgürlük hepimizin ortak değeri olacaktır. Bugün Diyarbakır’da birçok STK’nın katıldığı basın açıklaması ve dualarla bizde buradan selamlarımızı gönderiyoruz. Burada mücadelemizin kahramanı olan Mescidi Aksa’daki kardeşlerimize selam olsun. İsrail’i ve ona destek verenler, zulme sesiz kalanları da kınıyor lanetliyoruz. Mescidi Aksa özgürleşmeden insanlığa özgürlük olmaz, Allah’ın izniyle Filistin’in başkenti Kudüs olacaktır ve bunu da inşallah hep beraber göreceğiz” dedi.

Türkiye Haber Ajansı- Diyarbakır / Kenan Özgüven

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uyumsoft’un Kurumsal Hizmetler Genel Müdürü Özkan Metin Oldu
Uyumsoft’un Kurumsal Hizmetler Genel Müdürü Özkan Metin Oldu
Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Altın Kural
Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Altın Kural