|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Doç. Dr. Cihat Yaycı, PALEZ 2021 Zirvesi’nde Mavi Vatan’ı...
  • Reklam

Doç. Dr. Cihat Yaycı, PALEZ 2021 Zirvesi'nde Mavi Vatan'ı Anlatacak

Mavi Vatan projesinin ve Türkiye-Libya Deniz Mutabakatı’nın fikir babası, Doç. Dr. Cihat Yaycı, İş dünyasının katılımcılarıyla Online PALEZ - Palandöken Ekonomi Zirvesi'nde buluşuyor!

23 Mart 2021 - 23:25 - Güncelleme: 24 Mart 2021 - 03:47

Mavi Vatan projesinin ve Türkiye - Libya Deniz Mutabakatı’nın fikir babası, E. Tümamiral - Öğretim Üyesi - Yazar - Doç. Dr. Cihat Yaycı, İş dünyasının katılımcılarıyla Online PALEZ - Palandöken EkonomiZirvesi'nde buluşuyor!

Doç. Dr. Cihat Yaycı, 27 Mart 2021 günü saat 10.00’da PALEZ 2021 - Palandöken Ekonomi Zirvesi kapsamında Zoom üzerinden yapılacak programda iş dünyası ile bir araya gelecek.

‘Mavi Vatan’ kavramı çerçevesinde düzenlenecek Online PALEZ 2021 - Palandöken Ekonomi Zirvesinde, Ekonomi, Savunma Sanayi, Dış Politika, Enerji Kaynakları, Uluslararası Siyaset başlıklarında toplumsal bilinç ve hassasiyetlerimiz, uluslararası ulusal güvenlik stratejimiz, kazanım ve haklarımız konuşulacak.  

2009’da uluslararası deniz hukuku sınırlandırma prensiplerine göre Libya ile Türkiye’nin karşılıklı kıyıları olduğunu görüp bu doğrultuda akademik bir çalışma başlatan Doç. Dr. Cihat Yaycı, vatanın sadece kara sınırları olarak algılanmaması gerektiğini Mavi Vatan kavramıyla deniz alanlarımızın da bir vatan olduğu bilincini ortaya koyuyor.

‘MAVİ VATAN HEPİMİZİN SAHİP ÇIKMASI GEREKEN BİR KAVRAM’

İnsanların siyasi görüşü ne olursa olsun, Mavi Vatan kavramının siyaset üstü bir kavram olarak herkesin sahip çıkması gereken bir kavram olduğunu anlatan Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın çalışmalarına göre “Mavi Vatan’ı kapsayan Doğu Akdeniz, dünya ticaretinin yüzde 30’unu kapsayan bir alan. Rusya ticaretinin yüzde 65’i bu alanda gerçekleşiyor. Türkiye’nin dış ticaretinin yüzde 80’ı bu bölgede gerçekleşiyor. Doğalgaz ve petrol kaynaklarıyla da bu bölge önem taşıyor.”

Yüzbaşılığından başlayarak Türkiye’nin denizlerdeki hak, menfaat ve çıkarları doğrultusunda çeşitli kurumsal ve akademik çalışmalar yapmış ve halen de yapmaya devam eden Doç. Dr. Cihat Yaycı, hazırladığı “Sorular ve Cevaplarla Münhasır Ekonomik Bölge” adlı çalışma ile Türkiye’nin Akdeniz’deki haklarını, bu konudaki uluslararası hukuk hükümlerine, anlaşma ve sözleşmelere dayalı olarak anlatıyor. 

Doç. Dr. Cihat Yaycı Kimdir?

Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı olarak görev yapan Tümamiral Dr. Cihat Yaycı, 1966 yılında Elazığ'da doğmuş, 1984’de Deniz Lisesi'nden, 1988’de de Deniz Harp Okulu'ndan mezun olmuştur.

2000 yılında Deniz Harp Akademisi'nden mezun olmuş, 2003 yılında ise Silahlı Kuvvetler Akademisi'ndeki eğitimlerini başarı ile bitirmiştir.

Yaycı almış olduğu eğitimlere ek olarak Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalında, Naval Postgraduate School (NPS) California/ABD'de Fizik Mühendisliği ile Elektronik Mühendisliği dallarında yüksek lisans eğitimi ve İstanbul Üniversitesi'nde de Uluslararası İlişkiler ana bilim dalında doktora eğitimini tamamlamıştır.

Deniz Subayları İçin Temel Deniz Hukuku Barış ve Savaş Dönemi, Orta Doğu’nun Önemi ve Irak’ta Yaşanan Savaşlar (1990-2003), Libya Türkiye’nin Denizden Komşusu, Sorular ve Cevaplar İle Münnhasır Ekonomik Bölge,  Maritime Exlusive Economic Zone (EEZ) In Eastern Mediterranean kitaplarını yazan Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın kitapları dışında yerli ve yabancı akademik dergilerde yayımlanmış makaleleri ve tebliğleri de bulunuyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kütahya'da bir ayda 9 bin 677 sürücüye CEZA
Kütahya'da bir ayda 9 bin 677 sürücüye CEZA
Yardımsever Motosikletli Polisler Ödüllendirildi
Yardımsever Motosikletli Polisler Ödüllendirildi