|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Duman; ’9 Söndürme uçağımız var, 6’sı faal’
  • Reklam

Duman; '9 Söndürme uçağımız var, 6'sı faal'

Türk Hava Kurumu'nun uçaklarının Ankara, İzmir ve Antalya'da konuşlandığını belirten Duman, “9 uçağımız var, 6'sı faal. 3 tanesine para verilirse onlar da faal hale gelir. Bunları kullanan pilot, teknisyen, uçuş kadrosu tamamen işten çıkartılmış durumda” açıklamalarında bulundu.

29 Temmuz 2021 - 23:01 - Güncelleme: 01 Ağustos 2021 - 02:31

Türk Hava Kurumu'nun 2015 yılından 2018 yılına kadar Merkez Denetleme Kurulu Başkanlığı'nı yapan Bayram Duman, 2019 yılında Orman Yangını söndürme işinin özelleştirildiği ve ihale şartnamesinde yapılan bir değişiklikle THK’nın ihale dışı bırakıldığını söyledi…  

Duman, THK'nın elinde yeni model ve halen çalışır vaziyette 9 yangın söndürme uçağı bulunduğu ve 4,9 BinTon/LT su kapasitesi bulunan THK uçaklarının ihaleye girmemesi için 2021 de ihale şartnamesinin 5 BinTon/LT olarak (100 LT fazlası) değiştirildiği ve böylelikle söndürme ihalesinde devre dışı bırakıldığını belirtti… 

Duman, “Bu çok şaşırtıcı bir durum. Biz 100 litre yüzünden ihaleye alınmadık. 2020 ve 2021 yılında. ‘Uçaklarımız kullanılamaz' deniliyor. Hayır, bu uçaklar her zaman kullanılabilir” dedi.

Türk Hava Kurumu uçakları ilaheye sokulsa bir uçağın saatlik maliyetinin 11 bin dolar olacağını belirten Duman, ancak 3 Rus uçağına günlük 1,3 milyon lira verildiğini ve onların kullanıma sokulduğunu kaydetti.

“9 UÇAK VAR 6’SI FAAL, UÇUŞ KADROSU TAMAMEN İŞTEN ÇIKARILDI”

Türk Hava Kurumu'nun uçaklarının Ankara, İzmir ve Antalya'da konuşlandığını belirten Duman, “9 Söndürme uçağımız var, 6'sı faal. 3 tanesine para verilirse onlar da faal hale gelir. Bunları kullanan pilot, teknisyen, uçuş kadrosu tamamen işten çıkartılmış durumda” açıklamalarında bulundu.

 “BU UÇAKLARI İSPANYA, FRANSA, ALMANYA, İTALYA KULLANIYOR”

THK’nin filosuna ilişkin Duman, “Uçaklar eski deniliyor ama bizim uçaklarımız, İspanya, Fransa, Almanya, İtalya, Yunanistan'ın kullandığı uçaklarla aynı kapasitededir. Fransa bizden bu uçakları istemişti. Yurt dışında saat fiyatı 40 bin dolardır. Biz ülkemizde, milletin kurumu olduğumuz için kâr amacı gütmedik. Maliyeti 9 bin dolardı, 11 bin dolara düştük. Biz bu uçakları Avrupa'da değerlendirseydik, 40 bin dolardı saati. Ancak neden devre dışı bırakıldık 100 litre yüzünden? Bizim uçaklarımız Rusya'dan gelen uçaklar değil. Bunlar düz alanlarda yangın söndürürler. Manevra kabiliyetleri uçakların yüksektir” dedi.

“RUS UÇAKLARI, THK’NİN TEKNİK ALTYAPISINI KULLANIYOR”

“Kayyum heyeti bizimle görüşme tenezzülünde bile bulunmuyor. Neden kimse anlaşıp da 6 uçağı faal hale getirmiyor?” sorusunu soran Duman,

“Rus uçakları düz zeminde yangın söndürme uçaklarıdır. Türk Hava Kurumu'nun uçakları her türlü engebeli arazide söndürebilir. Şu anda uçmakta olan Rus uçakları, Türk Hava Kurumu'nun teknik altyapısını kullanmaktadır. Duyduğumuza göre çok küçük bir pay alınmaktadır. Bu alınan pay da Türk Hava Kurumu'nun kasasına girdi mi? Girmedi mi? Cumhuriyet'in en köklü kurumu Türk Hava Kurumu'dur. Bu uçakları biz kurban derileriyle aldık. Bütün dünyanın kullandığı uçaklar bu uçaklarken neden biz düz alan uçaklarını getiriyoruz?” şeklinde konuştu.

KAYYUMUN YETKİSİ YOK

THK'ye kayyum atanması ve görevinden uzaklaştırılmasıyla ilgili konuşan Duman, “Merkez Denetleme Kurulu Başkanlığı'ndan beni görevden kayyum heyeti aldı. Oysaki bizi görevden alma yetkisi THK Olağan Genel Kurulu veya Bakanlar Kurulu kararıyla olur. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre ben görevdeyim. Mahkemenin alacağı kararla Merkez Denetleme Kurulu Başkanı görevden alınamaz. 2 yıldır kayyum heyeti bize kongrelerimizi yaptırmıyor, şubelerimizi kapatıyor” diye konuştu.

 “EN DEĞERLİ MAL VARLIĞI ATATÜRK’ÜN BIRAKTIĞI OTEL”

Türk Hava Kurumu'nun görev yaptığı tarihler itibarıyla toplam mal varlığını açıklayan Duman, “1,300 gayrimenkulümüz var. Bu gayrimenkulümüzün en kıymetlisi Mustafa Kemal'in bize bağışladığı Laleli'deki oteldir. Sadece İstanbul'da Atatürk'ün bize verdiği otelin bedeli 500 milyon dolardır” bilgilerini paylaştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Lisenin Tamamı Uzaktan Eğitime Geçti
Lisenin Tamamı Uzaktan Eğitime Geçti
Koronavirüsle İlgili Kâbus Senaryosu
Koronavirüsle İlgili Kâbus Senaryosu