|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Dünyanın İlk Yüksek Hızlı ve Sürücüsüz Treni
  • Reklam

Dünyanın İlk Yüksek Hızlı ve Sürücüsüz Treni

Çin’de dünyanın ilk ‘akıllı’, yani tamamen sürücüsüz ve saatte 350 km hız yapabilen hızlı treni hizmete giriyor. Dünyanın en geniş demiryolu ağına sahip olan Çin’de 30 bin kilometreden fazla saatte 350 kilometreye kadar hız yapabilen tren hattı yapım aşamasında.

09 Ocak 2020 - 14:00

Çin’de dünyanın ilk ‘akıllı’, yani tamamen sürücüsüz ve saatte 350 km hız yapabilen hızlı treni hizmete giriyor.

Dünyanın en geniş demiryolu ağına sahip olan Çin’de 30 bin kilometreden fazla saatte 350 kilometreye kadar hız yapabilen tren hattı yapım aşamasında.

Şimdi ülke yeni bir dünya rekoru kıracak ve makinistsiz giden ilk yüksek hızlı treni hizmete alacak.
 
Söz konusu tren Beijing ile başkentin 100 km kuzeybatısında bulunan milyonluk Zhangjiakou arasındaki hatta çalışıyor. İki kent arasındaki yolculuk süresi böylece üç saatten 47 dakikaya düşmüş oluyor; tren yol esnasında saatte 350 km hıza ulaşıyor.
Söz konusu güzergahta Fuxing tipi yeni trenler kullanılmaya başlandı. Bunlar makinistsiz, tamamen otonom olarak işleyecek, duracak ve hızını ayarlayacak. Ancak trende yine de bir makinist bulunacak. Çin resmi makamları bu trenleri dünyanın ilk ‘akıllı treni’ olarak niteliyor.
 
Bilet kontrolü yüz tanıma ile yapılıyor
 
Çünkü trenler sadece makinistsiz yol yapmanın yanı sıra yüksek teknolojiyle donanmış durumda. Çünkü her tren 2 bin 700’den fazla sensörle donatılmış durumda. Şu sensörler verileri 5G şebekesiyle hızla aktarabiliyor. Trenlerin içinde ise yolcu koltuklarında dokunmatik ekranlar buluyor ve garda bilet göstermek zorunda kalmadan yüz tanıma yöntemiyle yerlerine yönlendiriliyor; bagajlarıyla ise robotlar ilgileniyor.
Beijing ile Zhangjiakou arasındakii hat ilk olarak imparatorluk döneminde ilk olarak 1909 yılında inşa edilmişti. Açılış döneminde yol sekiz saat kadar sürüyordu. Yeni açılan hat, 2022’de beijing, Zhangjiakou ve Yanqing'de yapılacak Kış Olimpiyat Oyunları için hazır olacak. Her üç yer de yeni tren hatlarınca erişilir olacak. Ayrıca tren, meşhur Çin Seddi’ni ziyaret için çıkış noktası oluşturan Badaling’de de duracak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EGM'den sosyal medya açıklaması
EGM'den sosyal medya açıklaması
Çağın Polisi Dergisi, Temmuz sayısı çıktı
Çağın Polisi Dergisi, Temmuz sayısı çıktı