|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
EGM Trafik : "Müfettişlerin Trafik Suçlarını FOTOĞRAF...
 • Reklam

EGM Trafik : "Müfettişlerin Trafik Suçlarını FOTOĞRAF Zorunluluğu Yoktur.."

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığı'nın yazılı açıklamasında, " Mevzuatta Fahri Trafik Müfettişlerince tespit edilen trafik kural ihlalleri ile ilgili fotoğraf veya görüntü alınacağına dair zorunluluk bulunmamaktadır.." ifadelerine yer verildi.

27 Temmuz 2020 - 14:28 - Güncelleme: 27 Temmuz 2020 - 15:06

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığı'nın yazılı açıklamasında, " Mevzuatta Fahri Trafik Müfettişlerince tespit edilen trafik kural ihlalleri ile ilgili fotoğraf veya görüntü alınacağına dair zorunluluk bulunmamaktadır.." ifadelerine yer verildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığı'nın konuyla ilgili olarak Merkezi İstanbul'da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Başkanlığına ilettiği 17.7.2020 tarihli Trafik Başkan Yardımcısı Ümit Mutlu imzalı cevabi yazısında şu ifadeler yer aldı :

Merkezi İstanbul'da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Başkanı Av.Sami Güleçyüz, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığına dernek yönetim kurulu adına yazılı müracaatta bulunarak, İçişleri Bakanlığı aracılığıyla Adalet Bakanlığı ve Yüksek Hakimler ve Savcılar Kurulu nezdinde girişimde bulunulması suretiyle 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 116. madde hükmü uyarınca trafik suçunun fotoğraf veya video ile  belgelenme zorunlu olmadığı hususunun ilgili Sulh Ceza Mahkemelerine iletilmesini istemişti..

Başkan Güleçyüz'ün 07.07.2020 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığına gönderdiği müracaat yazısında şu ifadeler yer almıştı : 

" Son günlerde vatandaşlar tarafından derneğimize gelen yüzlerce telefon ile FTM'lerin tespit tutanaklarında işlenen trafik suçunun fotoğraf veya video ile belgelenmesi istenmektedir.

Oysa ki, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun

 • Sürücüsü tespit edilemeyen araçlarla ilgili 116. maddesinde
 • Fahri Trafik Müfettişliği ile ilgili ek 6. maddesinde 
 • Ve Fahri Trafik Müfettişliği Yönetmeliğinde böyle bir zorunluluk bulunmadığı aşikardır. 
 • Kaldı ki, bir müfettişin görmüş olduğu bir trafik ihlalini fotoğraf veya videoya kaydetmesi –  hem trafik güvenliğini hem de kendi can güvenliğini tehlikeye düşürecek bir durumun ortaya çıkacağı endişesiyle –  kanun tarafından da  benimsenmemektedir.

Bazı sürücülerin Sulh Ceza Mahkemelerine itiraz etmeleri sonucunda bu hükümden haberdar olan hakimler itirazları direkt olarak reddetmekle birlikte, ne yazık ki bazı mahkemeler ise (mevcut kanunu göz ardı ederek) fotoğraf ve video ile belgelenmediği gerekçesiyle müfettişlerce düzenlenen tespit tutanağı sonucunda kesilen cezaları iptal etmektedirler.

Maalesef böylece, Türkiye’nin dört bir tarafındaki mahkemelerden leyhte veya aleyhte birbiriyle ters düşen çeşitli kararlar gelmektedir. Bu durum da işbu konuda ortak bir içtihada bir türlü ulaşılamamaktadır.

Hal böyle iken, bu durumun önüne geçmek ve gerek Fahri Trafik Müfettişleri, gerek Trafik kolluk kuvvetlerince 116. maddeye göre kesilen birçok ceza heba olmakta ve çöpe gitmektedir.

Sonuç olarak ; İçişleri Bakanlığı aracılığıyla Adalet Bakanlığı ve Yüksek Hakimler ve Savcılar Kurulu nezdinde girişimde bulunulması suretiyle 116. madde hükmü uyarınca trafik suçunun fotoğraf veya video ile  belgelenme zorunlu olmadığı hususunun ilgili sulh ceza mahkemelerine iletilmesini arz ve talep ederiz."

 

  ÖZEL HABER- ** HALİS KAHRAMAN- ** TR HABER AJANSI

YORUMLAR

 • 1 Yorum
 • Cengiz yildiz
  7 ay önce
  Çok yerinde bir bilgilendirme olmuş. Müfettiş seyir halindeyken yada yaya olarak bulunduğu esnada anı gelişen trafik ihlalini tespit etmesi mümkün değildir. Sonuçta elinde kamerayla gezmiyor kimse. Ayrıca olayı sahsileştirmemek gerekir sonuçta müfettiş ihlal sahibi kişiyi tanımıyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Umut Partisi'nden Yeni Anayasa Tepkisi
Umut Partisi'nden Yeni Anayasa Tepkisi
Başkan Vergili Muhasebe Haftasını Kutladı
Başkan Vergili Muhasebe Haftasını Kutladı