|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Ekonomiye Yön Veren Şirketlerin Marka Reytingleri Belli Oldu
  • Reklam

Ekonomiye Yön Veren Şirketlerin Marka Reytingleri Belli Oldu

Türkiye İtibar Akademisi (TİA) ile Yıldız Üniversitesi (YTÜ) İstatistik Bölümü Öğretim Üyelerinin kamuoyunun algısını ölçerek birlikte gerçekleştirdikleri Ekonomiye Fayda Endeksi (EFE) 2019 Araştırması sonuçları belli oldu.

16 Eylül 2019 - 23:01

Türkiye İtibar Akademisi (TİA) ile Yıldız Üniversitesi (YTÜ) İstatistik Bölümü Öğretim Üyelerinin kamuoyunun algısını ölçerek birlikte gerçekleştirdikleri Ekonomiye Fayda Endeksi (EFE) 2019 Araştırması sonuçları belli oldu.

Kamuoyunun zihininde Türkiye ekonomisine ve sosyal yaşama en çok fayda sağlayan kurum ve markaların tespit edildiği ve buna göre şirketlerin derecelendirildiği endekste; markalar “Elmas”, “Platin” ve “Altın” markalar olarak sıralandı.

Her kategoride kurum ve markaların aldıkları EFE puanlarına göre derece sıralamasına alınırken, her kategoride en yüksek puanı alan 5 marka ya da kurum detaylı olarak mercek altına alınıyor. Böylece firmalar sektörünün artı ve eksilerini görürken diğer şirketlerle kendilerini kıyaslama imkanı da buluyor.

YTÜ İstatistik Bölümü’nün akademik denetiminde ve raportörlüğünde saha çalışmaları tamamlanan, Türkiye örneklemi kabul edilen 26 bölge ve 72 ilde Bilgisayar Destekli Telefon ile Arama Yöntemi kullanılarak (CATI) yapılan araştırmada, kurum ve markaların kamuoyu nezdinde yönetim, ürün ve sosyal fayda eksenindeki sergiledikleri performanslarının bıraktığı izler ölçümlendi. Bu çerçevede onlarca sorunun yöneltildiği araştırma için yaklaşık on iki bin kişiyle yaklaşık 120 bin dakikalık telefon görüşmesi yapıldı. Araştırmada Türkiye ekonomisine en çok fayda sağlayan 25 kurum ve marka ile lokomotif 30 farklı sektörde faaliyet gösteren marka ve kurumların algı derinlikleri ölçümlendi.

İşte EFE 2019 Araştırması sonuçlarına göre Türkiye’nin “Elmas, “Platin” ve “Altın” markaları:

Alfabetik Sıralamaya Göre Elmas Markalar: Acıbadem Hastanesi, Arçelik, BİM, Coca-Cola, Eczacıbaşı, Enerjisa, ETS Tur, İstikbal Mobilya, Koç Holding, Kiğılı, Mercedes-Benz, Migros, OPET, Petrol Ofisi, Pınar Süt, Sabancı Holding, Samsung, Shell, Sütaş, Torku, Türk Hava Yolları, Turkcell, Türkiye İş Bankası, Ülker, Vodafone, Ziraat Bankası

Alfabetik Sıralamaya Göre Platin Markalar: Abdi İbrahim, Ağaoğlu Şirketler Grubu, Allianz, Altınbaş Holding, Anadolu Sigorta, Atasay, Bayer, Bellona, Boğaziçi Üniversitesi, Bosch, ETİ, Garanti Bankası, Kamil Koç, Medical Park Hastaneler Grubu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Teknosa, Torku, Türk Telekom, Ülker, Uludağ İçecek, UNO, Vakıfbank, Vestel, Volkswagen, Zen

Alfabetik Sıralamaya Göre Altın Markalar: A101, Arçelik, Arko Nem, Avon, AXA Sigorta, Borusan, Caterpillar, ENKA İnşaat, Folkart, Ford, Fiat, Günaydın Kebap Restaurant, HD İskender, Honda, İstanbul Teknik Üniversitesi, Jival, JollyTur, Kamil Koç, Kelebek Mobilya, Kızılay Maden Suyu, Koton, Köfteci Yusuf, LC Waikiki, Limak Holding, MAC Cosmetics, ModaLife, Nusr-Et, Özel İstanbul Medipol Hastanesi, Pegasus Hava Yolları, Renault, SuperFresh, Şölen, TOKİ, Toyota, Zorlu Holding.

EFE üç farklı endeksin birleşiminden oluşuyor

EFE’nin metodolojisi hakkında konuşan YTÜ Öğretim Üyesi Dr. Ömer Bilen ise “EFE, üç endeksin birleşimiyle oluşuyor. Bunlar, marka ya da kurumun yönetimsel performansının kamuoyunda tesis ettiği fayda algısı, ürün performansının oluşturduğu fayda algısı ve kurum ya da markanın topluma kattığı değer ya da ürettiği projeler neticesinde zihinlerde kazıdığı fayda algısı şeklinde özetleyebiliriz. CATI anketinde bir ana ve üç alt başlık altında 17 farklı soru soruldu. 26 sektörün ilk üç sırada yer alan itibarlı markaları itibar seviyelerine göre Elmas, Platin ve Altın lig olmak üzere üç kategoride toplanmış ve değerlendirme notlarına göre bulundukları liglerde sıralandılar. Bu noktada Ekonomiye Fayda Endeksi’nin bir bileşeni itibar gücü iken diğer bileşeni firma değerlendirmesidir” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cem Yılmaz’dan Ayşen Taş Taklidi
Cem Yılmaz’dan Ayşen Taş Taklidi
Bayrampaşa'da park yenilendi ama tabelası yok..!
Bayrampaşa'da park yenilendi ama tabelası yok..!