|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Ekrem İmamoğlu: İstanbul’u Kazandık!
  • Reklam

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'u Kazandık!

Millet İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu yeni bir açıklama yaptı. İmamoğlu, "Ben kazandığımızı biliyorum, farkındayım, çok net" ifadelerini kullandı.

31 Mart 2019 - 20:13 - Güncelleme: 01 Nisan 2019 - 06:35

Millet İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu yeni bir açıklama yaptı. İmamoğlu, "Ben kazandığımızı biliyorum, farkındayım, çok net" ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, "Girilen 30 bin 86 sandıkta aramızdaki fark 29 bin 408'dir. Biz öndeyiz! Kalan sandıklarda da geçerli oy sayısı 25 bin 500 civarında olacaktır. Aradaki farkın kapanma ihtimali kalmamıştır. Türkiye'ye duyurmak isterim ki, İstanbul'u kazandığımız ortadadır." dedi.

Ekrem İmamoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

Şu an saat 02:21. Yanılmıyorsam 3 saati aşkın süredir Anadolu Ajansı giriş yapmamaya devam etmektedir. Anadolu Ajansı'nın yetkililerini, herkesi göreve çağrıyoruz. Toplumu bilgi alma hakkından kimseyi mağdur etme hakkı yoktur. Türkiye'nin hiçbir kamu kurumu siyasallaşamaz. Gerekli işlemlerin de yapılacağını belirtiyorum. Bir heyetin de Anadolu Ajansı'na gittiğini belirtmek istiyorum.

'TÜRKİYE'YE DUYURMAK İSTERİM Kİ, KAZANDIĞIMIZ ORTADADIR'

Süreç devam etmektedir. İlçe seçim kurullarında görev alan arkadaşlarıma orayı asla terk etmemeleri gerektiğini tekrar söylüyorum. Zira burada korunan hak 16 milyonluk bir şehrin hakkıdır. Sayın Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarını da dinledik. Her birinden bizi ikna edici cümleler duymak istedik. Şu ana kadar gelmediği için biz açıklamamızı yapıyoruz. Şu anda 31 bin 186 sandıktan 30 bin 86'sı sistemimize girilmiş durumdadır. Girilmeyen 100 sandık vardır. Girilen 30 bin 86 sandıkta aramızdaki fark 29 bin 408'dir. Biz öndeyiz! Tahmin ediyorum daha kesin hatlarıyla bir açıklamamız daha olacak. Kalan sandıklarda da geçerli oy sayısı 25 bin 500 civarında olacaktır. Aradaki farkın kapanma ihtimali kalmamıştır.

Türkiye'ye duyurmak isterim ki, İstanbul'u kazandığımız ortadadır.

Ekrem İmamoğlu, az önce yeni bir açıklama yaptı. İmamoğlu şu ifadeleri kullandı:

Tekrar ifade ediyorum, YSK'yı, il seçim kurulunu ve ilçe seçim kurullarını tek bir oya dahi sıkıntı vermemeleri adına azami göreve davet ediyorum. Bu bir tarihi görevdir, tarihi de bir çağrıdır. Şu an itibarıyla uyarımı tekrar yapıyorum. Tarihi bir görevdir. Tek bir oyun vebali üzerinizedir. Tüm gelen tutanakların en sağlıklı şekilde kayda girmesini sağlamanız gerekmektedir. Bu seçim bir tarafın kazandığı bir tarafın kaybettiği bir seçim değildir. Bu bir yerel seçimdir. O şehirde yaşayan herkesin kazanma seçimidir.

BİNALİ YILDIRIM'IN 'KAZANDIK' AÇIKLAMASINA İLK YORUM

(Binali Yıldırım'ın seçimi kazandık açıklamasına ilişkin soruya yanıt) Ben tebrik etmeyi bilirim, tebrik edilmeyi de beklerim. Bizim girişlerimiz devam ediyor, bu da manipülasyonun başka bir ayağıdır.

'KAZANDIĞIMIZI BİLİYORUM, ÇOK NET'

Tam 1 saate yakındır Anadolu Ajansı açıklama yapmamakta direnç gösteriyor. Anadolu Ajansı'nın yetkililerini uyarıyorum; yarın bu toplumun yüzüne bakamazsınız. Lütfen tarihinize yakışan bir şekilde davranın. Sizden isteğim lütfen bir an önce süreci toparlayın. Talimat mı bekliyorsunuz, ne yapılıyor anlamış değilim!

Bu bir demokrasi sürecidir. Neredeyse 145 yıllık demokrasi mücadelemizin bu gününü karartmayın. Bu artık CHP, AK Parti veya diğerleri meselesi değildir. Bu şehrin 16 milyon insanı adına konuşuyorum; lütfen vazifenizi yerine getirin. Bunu yerine getirmezseniz tarih sizden hesap sorar.

Ben kazandığımızı biliyorum, farkındayım, çok net. Saygımdan dolayı açıklama yapmıyorum.

İLK AÇIKLAMA

Seçim sonuçlarını partisinin İstanbul Seçim Koordinasyon Merkezi'nde takip eden Ekrem İmamoğlu, saat 20.30 sıralarında basın mensuplarının karşısına geçerek açıklama yaptı. İmamoğlu, "Şu anda sandıklara kapanalı yaklaşık 3,5 saate yaklaşıyor. Saat 17.00 itibarıyla İstanbul'un da dahil olduğu bölgede sandıklar kapandı. Elbette sayım işlemleri devam ediyor. Bizde sıkı bir şekilde sistemimizde hem de birbirini denetleyen sitemlerde süreci takip ediyorum. Ancak ne yazık ki daha önceki seçimlerde de yaşadığı gibi özellikle tek kaynaklı girişten dolayı seçim yasakları başlamadan önce çok enteresan verilerle girişler başlatıldı. Bunun bizi çok üzdüğünü ifade etmek isterim. 1 buçuk saat sonra yüksek seçim kurulu tarafından uyarı yapılması da şaşırtıcı. Keşke anında uyarı yapılsaydı. Şu anda biz kendi sistemimizdeki her dakika bu sayı yükseliyor" dedi.

"OY ORANIM YÜZDE 53,2"

Ekrem İmamoğlu 3 dakika önce kendi sitemlerinden girdikleri verilerin yüzde 27,6 olduğunu vurgulayarak, "Yani 8 bin 635 sandık girişi yapılmış durumda. 31 bin 185. Biz İstanbul'la ilgili saat 22.00'ye kadar kesine yakın sonuçları oluşturabileceğimizi tahmin ettiğimizi birçok yerde kamuoyuna açık ortamlarda daha önce ifade etmiştim. Şu anda yüzde 27,6 net sonuçların girildiği, bütün 39 ilçede karma veriler var bu sürecin içinde. Gerçekçi olması için şunu söylemek istiyorum elbette bazı ilçelerde bu biraz yüksek bazı ilçelerde düşük elbette bu değişkenlik arz eder. Şu anda Cumhuriyet Halk Partisi adayı olarak benim oyum yüzde 53,2. Bu girişi yapılan yüzde 27, 6 üzerinden diğer rakibimizin de oranı yüzde 44,1. Şimdi burada şaşırtıcı bir yere temas etmek istiyorum. Karşı tarafta son yarım saat içinde öyle bir veri, yükselişi var ki, bir anda yüzde 60'tan yüzde 75,5 varan bir veri artışı var İstanbul'da. Aynı zaman diliminde İstanbul'un dışındaki birçok şehirde de çok enteresandır aynı noktalarda çakılı kalmış. Yüzde 40,45 oranlarında çakılı kalmış. Son veri bunu televizyonlardaki naklen yayınlardan aldığımızı belirteyim, bu oran şuanda yüzde 50,32'ye yüzde 47,13." diye konuştu.

EKREM İMAMOĞLU'NDAN BİR AÇIKLAMA DAHA
"YSK'DAKİ YETKİLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUM,
LÜTFEN SÜRECİ DENETLESİNLER"

İmamoğlu, "Az önce hepinizin huzurunda yaptığım açıklamanın teyidi anlamında kısa süre sizinle bir aradayım. Bu arada beni yetiştiren İstatistik hocalarıma teşekkür ederim. Öncelikle şunu söyleyeyim. Az önce verdiğim veri ile kıyas yapabilirsiniz. Son verimiz 36,5 açılan sandık oranı bizim kendi tabanımızda 52.42 Ekrem İmamoğlu oyu, 44.84 de rakibimizin oyu. Dolayısı ile 36 buçuk gelinen nokta bu. Dengeli bir şekilde devam ediyor. Diğer tarafta ise, fark 2.3'e düşmüş durumda. Yüzde 84.2 si açılmış. Benim açıklamamdan sonra biraz yavaşlamış. Bu süreci şöyle tanımlayabilirim. Yüzde 49.91 rakibimizin oyu TV'lere göre, yüzde 47.54 de benim oy oranım görünüyor. Hızlanma TV oy Yüzde 84.2 açılan sandığa göre. Görünen yüzde 16'ya kadar henüz açılamamış görünen sandık var. Ama şunu belirtmek istiyorum. Burada bir manipülasyon süreci söz konusu. YSK'daki yetkileri göreve çağırıyorum. Lütfen süreci denetlesinler. " diye konuştu.

"LÜTFEN BULUNDUĞUNUZ YERİ TERK ETMEYİN"

"Türkiye'nin çok değerli seçimi yerine getiriyoruz." diyen İmamoğlu, "Özelikle şunu söyleyeyim, bu süreç de görev alan sandık görevlileri, hukukçular, ilçe örgütleri yöneticileri, milletvekilleri, bilişim sorumluları. Lütfen bulduğunuz yeri terk etmeyin. Yerini terk eden süreci yanlış değerlendiriyor anlamına gelir. Tekrar devletin kurumları YSK ve AA'nı ilgiye alaka ve ahlaklı bir süreç yönetimine davet ederken herkesin gözünün içine baka baka, hak yemedim yemem, ama hakkımı da yedirtmen. Ben bu süreci yönetmeye devam edeceğim. Süreç dönüşümlerini, basın mensuplarına bilgi vermeye devam edeceğim." ifadelerini kullandı.

EKREM İMAMOĞLU ÜÇÜNCÜ KEZ KAMERALAR KARŞISINDA

Uzun süre sabrettim diyebilirim, çünkü yeni bir veriyle karşınıza gelmek için bekledim. 40 dakikadır ne yazık ki televizyonlarda veri girişi durmuş durumda. Daha önce her 3-4 dakikada bir 0,5 oranında veri girişi yapılıyordu. Bu bizim manipülasyon endişemizi daha da güçlendirdi. YSK'yı ve Anadolu Ajansı'nı tekrar uyarıyorum ve göreve davet ediyorum. Bu milli bir sorumluluktur, hak yemenize müsaade etmeyiz.

Şu an itibariyle ıslak imzalı verileri giriyoruz. Yüzde 60'a ulaşmış durumdayız. Bizim verilerimize göre aramızdaki fark, yüzde 5,25'tir. Sandıkta görev alan arkadaşlarım, İstanbul'un çok değerli vatandaşları, 5 yıl daha iyi şekilde yönetilmek isteyen herkes sandıklardaki görevinizi asla bırakmayın. Lütfen görevinizi terk etmeyin.

Kutlama süreçleri hakkında şunu söylemek isterim. Ben çok ahlaklı bir süreç yönettiğimi düşünüyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şehit Polis Osman Gül Son Yolculuğuna Uğurlandı
Şehit Polis Osman Gül Son Yolculuğuna Uğurlandı
‘Pandemi Döneminde Habercilik’ Ödülleri Sahiplerini Buldu
‘Pandemi Döneminde Habercilik’ Ödülleri Sahiplerini Buldu