|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Emekli Oldu Dikiş Nakış Kursunda Hayallerini Gerçekleştirdi
  • Reklam

Emekli Oldu Dikiş Nakış Kursunda Hayallerini Gerçekleştirdi

25 yıl çalıştığı tekstil atölyesinden emekli olan Hacer Maden, kendi modellerini çizip üretmek için Bağcılar Belediyesi Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi Dikiş-Nakış kursuna kayıt oldu.

25 Ağustos 2018 - 14:13 - Güncelleme: 14 Mayıs 2019 - 06:35

25 yıl çalıştığı tekstil atölyesinden emekli olan Hacer Maden, kendi modellerini çizip üretmek için Bağcılar Belediyesi Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi Dikiş-Nakış kursuna kayıt oldu. Kursta ikinci baharını yaşadığını söyleyen Maden, “Kendi modelimi çıkarmak için buraya başladım. Yıllardır hayalini kurduğum gece ve günlük bütün elbiseleri dikiyorum” dedi.

Bağcılar Belediyesi Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde bulunan Dikiş-Nakış kursu, tekstille uğraşan kadınların uğrak yeri oldu. Zamanlarının çoğunu bu binada geçiren kursiyerlerin hepsinin ayrı bir geliş amacı var. Kimi evde boş oturmayı kendine yakıştıramadığı için kimi de aileye ek kazanç sağlamak için kursa gidiyor. Kadınlar bir yandan model çizimi, ölçüm, kesim ve dikiş yaparken diğer yandan da aralarında sohbet ederek keyifli zaman geçiriyorlar. Bu samimi ve sıcak iş ortamı kadınlar için rehabilitasyon merkezi özelliği de taşıyor.
Kursun müdavimlerinden Gülsen Salar, dikiş nakış yaparak psikolojik rahatsızlığından kurtulduğunu belirtti.  Daha önce tekstilde çalıştığını söyleyen Salar, “Rahatsızlandıktan sonra işyerinden ayrıldım ve buraya geldim. Çöküntüdeydim. Burası psikolojik olarak bana çok iyi geldi. Şimdi çok mutluyum. Doktoruma söyledim. O da ‘Çok iyi yapıyorsun devam et’ dedi. Burayla tanışınca rahatladım. Geçmişi bıraktık geleceğe bakıyoruz” dedi.

 “Buraya geldikten sonra sıkıntılarımı unuttum”

Ev hanımı Gülbahar Bayrak ise “Bir dönem konfeksiyonda çalıştım sigortamı yapmayınca ayrıldım. Evde sıkıldım. Bunalım geçiriyordum. Buraya geldikten sonra sıkıntılarımı unuttum. Burayı evimiz olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.
Kursiyerlerden biri de emekli olduktan sonra yine çalışmaya devam eden Hacer Maden. 3 yıldır kursa geldiğini ifade eden Maden şunları söyledi: “Emekliyim. 25 sene tekstil atölyelerinde çalıştım. Çok sıkıcı ortamlardı. İş yetiştirmek zorunda olduğumuz için çok çalışıyorduk. İşyerinde bize söyleneni yapıyorduk. Patronun istediği modele göre kıyafetler dikiyorduk. Kendi modelimi çıkarmak için buraya başladım. Yıllardır hayalini kurduğum gece ve günlük bütün elbiseleri dikiyorum. Satış da yapıyorum”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bitlis'te Askeri Helikopter Düştü! 11 Şehit!
Bitlis'te Askeri Helikopter Düştü! 11 Şehit!
Müfettişin şikayetine Emniyet 6 ay sonra CEVAP verdi
Müfettişin şikayetine Emniyet 6 ay sonra CEVAP verdi