|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Emekli Polisler Haykırdı : " Sesimizi duyan var mı ? "
  • Reklam

Emekli Polisler Haykırdı : " Sesimizi duyan var mı ? "

Emekli polisler, " 10 Nisan Polis Günü’ arifesinde dün (9 Nisan) İstanbul Kartal’da bir araya gelerek özlük ve sosyal haklar taleplerini içeren basın açıklaması gerçekleştirdi...

10 Nisan 2021 - 18:30 - Güncelleme: 10 Nisan 2021 - 19:27

Emekli polisler, " 10 Nisan Polis Günü’ arifesinde dün (9 Nisan) İstanbul Kartal Meydanı Atatürk anıtı önünde saat: 12.00'de bir araya gelerek özlük ve sosyal haklar taleplerini içeren basın açıklaması gerçekleştirdi...

Türkiye Polis Emeklileri Platformu üyeleri, basın açıklaması'nda, 2018 yılında mevcut hükümet tarafindan polislere 3600 ek gösterge vaat edildiğini, bu sözün tutulmadığnı belirterek, " Verilen söz tutulmadığı gibi, Ana muhalefet partilerinin verdikleri soru önergelerini de hükümet ve ittifak içinde olduğu parti tarafından red oyu verilerek ... İNSANCA BİR YAŞAM MÜCADELESİ veren polis teşkilatını ve emeklilerini yok saymışlardır..! " ifadelerini kullandı.

Emekli Başkomiser Cevdet Şentürk tarafından okunan Basın Açıklaması'nda şu ifadeler yer aldı : 

" Basın açıklamamıza teşrif eden değerli meslektaşlarımız ve kıymetli basın rnensupları ;

Açıklamamıza  başlamadan önce, memleketimizin bekaası için canını veren şehitlerimize Allah’tan rahmet diler, gazilerimize geçmiş olsun dileklerimizi ve siz sayın konuklarımıza saygılarımızı sunarız.

Polis teşkilatının 176. kuruluş yıl dönümünü 10 Nisan’da kutlamak üzere hazırlanan polisler ve polis emeklilerine, 2018 yılında mevcut hükümet tarafindan 3600 ek gösterge vaat edilmiş ve bu söz tutulmamıştır. Verilen söz tutulmadığı gibi, Ana muhalefet partilerinin verdikleri soru önergelerini de hükümet ve ittifak içinde olduğu parti tarafından red oyu verilerek ... İNSANCA BİR YAŞAM MÜCADELESİ veren polis teşkilatını ve emeklilerini yok saymışlardır..!

En son yasal düzenlemeler ile bir çok polis emeklisi meslektaşlarımızın maaşları asgari ücretin bir tık altında kalmıştır. Yıllardlr süre gelen emekli olduktan sonra yüzde 60 civarında kesintiye uğratılan ve çalışırken de yamalı bohçadan farksız olan maaşları günün şartlarlna göre ne hikmetse bir türlü güncellenememiştir.

Yapılan kanun değişikliği ile Jandama teşkilatı ve Sahil güvenlik ile aynı bakanlığa bağlı olan Emniyet Teşkilatı; aynı işi yaptıklari gibi " Eşit iş, eşit ücret " hakkından mahrum bırakılarak 1995 yılından beri bu kurumlara tanınan olanakların hiç birinden faydalanamamıştır. 3600 ek gösterge hakkının kardeş kurumlar arasında değişiklik göstermesi müstehak değildir. Bizzatih Anayasa'nın ilgili maddelerine göre eşitlik ilkesine de aykırı olduğu meslektaşlarımızca öngörülmektedir.

Emekli olduktan sonra kesilen “Aile Yardımı” emekli polislerin eşlerinin onurunu kırmaktadır.

Emekli olduktan sonra kesilen “Emniyet Hizmetleri Tazminati” geçim sıkıntısı içindeki polislerin kanayan yarasıdır.

Değerli Konuklarimız ve değerli basın mensupları kısa bir konuşmaya sığdirılamayacak kadar sorun ve sıkıntılarımiz var. 2020 ylli içinde yüzlerce meslektaşımız intihar etmiş, 2021 yılının ilk üç aylık diliminde 8 meslektaşımız intihar etmiştir. Meslek içinde yaşanan mobbing ve çalışma sistemi intiharlarin ana sebebiyken, ailevi nedenler diye geçiştirilmesi vicdanlarımızı yaralamaktadır. Bu sistem içinde çalışıp emekli olanlar ise geriye kalan ömürlerinde bir çok hastalıkla mücadele etmektedirler. “Polisimin Yanlndayım..” sözü sözde kalmamalı, özde kalmalıdır.

Bütün kurum ve kuruluşlarln sorun ve taleplerini dile getiren bir çok sivil toplum kuruluşu varken Polis ve Polis Emeklisinin sesini duyuracak güçlü bir STK’sı yoktur. Kimsesiz polislerin kimsesi olma adına “Polisimin Yanındayım” diyen herkesi duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Yıllarca halkını ve vatanını, canını hiçe sayarak koruyan bizler şimdi korunacak durumda alil ve aciz bir ortam içindeyiz. Halktan ayrılamayacak olan biz polis emeklilerinin ve polis teşkilatinın da halkın bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Yaşadığımız süreçte bir çok meslektaşımız Covid-19 illetinin pençesinde can verirken durumun bilinmezliği bile çok vahim.

Çalışan meslektaşlarimlz teşkilat içerisinde sorunlarina çözüm bulamazken sosyal ınedyada isimlerinin sakll tutulması şartl ile gündem oluşturarak sıkıntılarını dile getirmektedirler.

Kurumun bağlı olduğu bakanlık ve il emniyet müdürlükleri, bir günden bir güne bizleri onure edecek hiçbir etkinliğin içinde yer almamış; daha ileri giderek," Polis emeklileri ile organik bir bağımız yok .." diyerek bizleri derinden yaralamıştır.

Burada sözlerime son verirken basın açıklamamıza gelme zahmetine giren herkese sonsuz teşekkür ederiz."

 

TR HABER AJANSI-**ÖZEL HABER-** HALİS KAHRAMAN  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Influencer’ların, Sosyal Medyada ‘Örtülü Reklam’ Yapması Yasaklandı
Influencer’ların, Sosyal Medyada ‘Örtülü Reklam’ Yapması...
'Arap Ülkelerinden Örnek Aldığımız Zenginleşmeyi Terk Edip Gelişmemiz Lazım'
'Arap Ülkelerinden Örnek Aldığımız Zenginleşmeyi Terk Edip...