|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Emekli Polislerin Yürüşüne Valilik İzin Vermedi
  • Reklam

Emekli Polislerin Yürüşüne Valilik İzin Vermedi

Antalya'da iki emekli polisin 3600 ek gösterge mağduriyetini kamuoyuna duyurmak amacıyla bugün başlatacağı yürüyüşe valilik kararı uyarınca izin verilmeyince onlarda özel otomobili ile Ankara'ya doğru yola çıktılar.

27 Eylül 2020 - 21:16 - Güncelleme: 27 Eylül 2020 - 22:21

Antalya'da iki emekli polisin 3600 ek gösterge mağduriyetini kamuoyuna duyurmak amacıyla bugün başlatacağı yürüyüşe valilik kararı uyarınca izin verilmeyince onlarda özel otomobili ile Ankara'ya doğru yola çıktılar.

Antalya'da 2 Emekli polis memuru, polisin 3600 ek gösterge mağduriyetini kamuoyuna duyurmak amacıyla, bugün Antalya’dan Ankara’ya yaya olarak 544 kilometre yürüyeceklerini duyurdu.

Bugün Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk'e saygı duruşunun ardında yürüyüş yapmayı planlayan polislerin Atatürk büstüne çiçek koyması engellenerek yürüyüş yapmalarına izin verilmedi.

YÜRÜYÜŞE COVİD-19 ENGELİ 

Polislerin yürüyüş yapmalarına izin verilmemesinin nedeni olarak Antalya Valiliği'nin Covid-19  salgınını ile  mücadele kapsamında toplu eylem, etkinliklerin bugünden itibaren 15 gün süreyle yasaklanması olarak gösterildi.

" TEBLİGATA İMZA KOYMADIK, ŞERH DÜŞTÜK.."

2007 yılından beri verilen 3600 ek gösterge sözünün yerine getirilmesini beklediklerini belirten Erdinç Emecan, “ Bugün Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda emekli meslektaşlarımız ile birlikte biraraya geldik.Saat 09.30’da önce Atamıza saygı duruşunda durup çiçek bırakıp, ardından ise Kepez’den başlayarak yola çıkacak, yaklaşık 544 kilometrelik yolu yürüyerek  Ankara'ya ulaşacaktık.Ancak, meslektaşlarımız Antalya Valiliği'nin Covid-19  salgınını ile  mücadele kapsamında yürüyüş,oturma eylemi,stant yada çadır kurma,çelenk koyma, protesto gösterileri gibi eylem ve etkinliklerin bugünden itibaren 15 gün süreyle yasaklandığına dair bize meslektaşlarımız tarafından tebligat yapıldı. Ben ve arkadaşım bu tebligata şerh düşerek, bu tebligatı imzalamadık. Anayasa'nın 23'üncü maddesi uyarınca, vatandaşlara verilen seyahat özgürlüğü hakkı kapsamında 3600 ek gösterge talebimizi içeren dilekçelerimizi ilgili üç makamlara vermek üzere,Ankara'ya doğru yola çıktık.. 

YÜRÜYÜŞE İZİN VERİLMEYİNCE ÖZEL OTOMOBİL İLE YOLA ÇIKTIK..

Geçim sıkıntısı çeken 156 bin emekli polislerin mağduriyetini hükümete duyurmak amacıyla, Hatay'dan Antalya'ya bize destek amacıyla gelen iki meslektaşımız birlikte onların özel otomobiliyle birlikte Antalya'dan Ankara'ya  bu sabah saat 12.00 sıralarında yola çıktık.

GÜZERGAHTAKİ İL VE İLÇELERDE MOLA VEREREK İLERLİYORUZ.. 

Antalya'dan Ankara'ya kadar sürecek yolculuğumuz boyunca, bizim yol güvenliğimizi bir polis ekibi eskortluk yaparak sağlıyor. Eskişehir Sivrihisar'da saat 20.45 itibariyle mola verdik. Burada Eskişehir'den gelerek bize destek vermek isteyen emeklilerimiz ile buluştuk.

Tek amacımız daha önce hükümet tarafından bize verilmiş olan 3600 ek gösterge sözünü devlet büyüklerimize hatırlatmak..Bizim hükümete karşı bir protesto ya da eylem kararımız yoktur ve olamaz. Biz yalnızca polis emeklilerine  yıllardır verilen sözün yerine getirilmesini istiyoruz.

ANKARA' DA İLK ÖNCE ANITKABİR'E GİDECEĞİZ..

Ankara’ya vardığımızda öncelikle Anıtkabir’e gideceğiz.Ulu önder Atatürk'ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunacağız, sevgi ve saygımızın ifadesi olarak çiçek bırakacağız., sonrasında ise Cebeci Polis Şehitliği’ne gideceğiz.

ÜÇ MAKAMA 3600 İÇİN DİLEKÇE VERECEĞİZ..

Sırasıyla Cumhurbaşkanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Meclis Başkanlığına polislere 3600 ek gösterge verilmesini içeren talep dilekçelerimizi  tek tek bırakıp geri döneceğiz. Tek amacımız mağduriyetimizi ve beklentilerimizi ilgili ve yetkili makamlara duyurmak.. Biz artık verilen sözün tutulmasını istiyoruz..” 

Emekli olan arkadaşlarımız bu ek göstergeyi alamadan ölüyorlar. Sonuçta emekli insanlarız. Devletimize ve milletimize uzun yıllar hizmet ettik. Maaşlarımız asgari ücretin bir tık üzerinde kaldı. Hala 35 yıl hizmet edip de 2 bin 800 lira maaş alan emekli arkadaşlarımız var.

Eğer polislere 3600 verilirse, hizmet yılına göre emekli polislerin maaşlarında 550 lira ile 985 lira aralığında bir artış olacak.Özlük hakkından bize maddi anlamda yansıyacak ciddi bir para var. 1995 yılında astsubaylara aynı karar verildi. Emsal ve kardeş kuruluş olmamıza rağmen bize verilmiyor. Tam 25 yıldır bekliyoruz. 13 yıldır da söz veriliyor  ama  o söz yerine getirilmiyor.. dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, en son 2018 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri öncesi  polis,öğretmen, hemşire ve din görevlilerinin emeklilik ek göstegelerinin 3600'e çıkarılacağı sözünü vermişti.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Memurların, aylık maaşlarının, emekli olduktan sonra alacakları aylıkların ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde büyük rol taşıyan ek gösterge önemli bir unsurdur.

Ek göstergenin yüksek olması emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin de yüksek olacağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle memurlar bulunmuş oldukları unvanlarının 1. derece kadrolar için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını istemektedirler.

Bu durumdan dolayı da ek göstergesi 3600 olan bir memur ile 2500 olan bir memurun alacağı zam oranları ya da maaş miktarları aynı olmaz. Bu sebepten dolayı da bir süredir 3600 ek gösterge için heyecanlı bekleyiş sürüyor.

3600 ek göstergenin yürürlüğe girmesinin ardından öğretmen, hemşire, din görevlisi ve polislerin maaşlarında ve emekli ikramiyelerinde artış olacak.

 

ÖZEL HABER-** HALİS KAHRAMAN-** TR HABER AJANSI 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÜNLÜ & Co 2021 İlk Çeyrekte Karını % 93 Artırdı
ÜNLÜ & Co 2021 İlk Çeyrekte Karını % 93 Artırdı
Social Media Awards Turkey 2021 Ödülleri Sahiplerini Buldu
Social Media Awards Turkey 2021 Ödülleri Sahiplerini Buldu