|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Emektar polis,10 ay sonra yenilenen kimlik kartına kavuştu
  • Reklam

Emektar polis,10 ay sonra yenilenen kimlik kartına kavuştu

İstanbul Emniyet Müdürlüğü kadrosundan emekli olan polis Halis Kahraman, yeni kimlik kartı için yaklaşık 10 ay önce müracaat etmesine rağmen, yeni kimlik kartına bugün kavuştu..

27 Ağustos 2020 - 22:25 - Güncelleme: 27 Ağustos 2020 - 23:01

İstanbul Emniyet Müdürlüğü kadrosundan emekli olan polis Halis Kahraman, yeni kimlik kartı için yaklaşık 10 ay önce müracaat etmesine rağmen, yeni kimlik kartına bugün kavuştu..

Halis Kahraman, kişisel sosyal medya hesabından yeni kimlik kartı ile ilgili olarak bugün (27.Ağustos.2020) şu paylaşım da bulundu : 

" NİHAYET, 10 ay sonra yenilenen polis kimliğime bugün kavuştum. Kaplumbağa hızıyla çalışan EGM personel dairesini KINIYORUM.."

Halis Kahraman, yeni kimlik kartına kavuşamayınca 09.07.2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) aracılığıyla, Emniyet Genel Müdürlüğüne yazılı müracaatta bulunmuştu.Ancak, bugüne kadar bu müracaatına bir cevap verilemedi.. 

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Personel Şube Kimlik Büro görevlisi, müracaat yaparak kimliklerinin yenilenmesini talep eden emekli polislerin kimliklerinin Ankara'da düzenlenerek İstanbul'a gönderildiğini belirterek, kimlikleri gelen polislerin cep telefonlarına SMS mesajı ile bilgi verildiğini, kendilerine SMS mesajı gönderilmeyen polislerin büro'ya gelmemelerini istedi.  

POLİS KİMLİKLERİ DEĞİŞTİ 

Emniyet Teşkilatı Personeli Kimlik Kartları Yönetmeliği, 5 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeyle değişti.

Yapılan değişikliğe göre,

**Emniyet Çarşı ve Mahalle Bekçileri dahil tüm emniyet personelinin kimlik kartları değişmişti. 5 Aralık 2018 tarihinden önce dağıtılmış bulunan kimlik kartları (2) iki yıl daha geçerlidir. Kimlik kartlarının (2) iki yıl içinde değişmesi gerekmektedir.

Meslekten veya memuriyetten çıkarma cezalarını gerektiren bir suçtan veya Türk Ceza Kanunu'nun 53'üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olma suçlarından dolayı hakkında adli veya idari soruşturma veya kovuşturma açılan, tutuklu veya hükümlü bulunan veya da görevden uzaklaştırma kararı verilen personelin emekli olması durumunda emekli kimlik kartı verilmiyor..

Ancak, bu personele idari yönden meslekten veya memuriyetten çıkarma cezası verilmemesi, adli yönden ise memurluğa engel olmayacak bir ceza alması veya beraat etmesi halinde emekli kimlik kartı verilecek.

Hizmet süresini doldurmak suretiyle istifa ederek emekliliği hak ediş yaşını bekleyen personelin kimlik kartı görev yaptığı birim tarafından teslim alınarak imha ediliyor..

Ancak, bu personele emekli kimlik kartı, sigortalı olarak çalıştığına bakılmaksızın emeklilik yaşını doldurarak, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığınca Genel Müdürlükten "emeklilik veya ikramiye oluru" alınmasının istenmesi üzerine ve Genel Müdürlükçe emeklilik işlemi yapıldıktan sonra veriliyor.

Emniyet Teşkilatından müstafi sayılarak (memuriyetten çekilen) ayrılan personele, emeklilik için gerekli olan yaşını doldurduktan sonra SGK Başkanlığından açıktan isteğiyle emekli olsa dahi emekli personel kimlik kartı düzenlenmiyor.

 

ÖZEL HABER-** AHMET KAPLAN-** TR HABER AJANSI 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'İstiklal Caddesi'ni Kimlikli Bir Alan Haline Getireceğiz'
'İstiklal Caddesi'ni Kimlikli Bir Alan Haline Getireceğiz'
Emine Erdoğan, Enpati Hayvan Dostu Şehirler Ödül Törenine Katıldı
Emine Erdoğan, Enpati Hayvan Dostu Şehirler Ödül Törenine...