|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Emniyet Müdürleri EK GÖSTERGE Mağduru
 • Reklam

Emniyet Müdürleri EK GÖSTERGE Mağduru

Emekli 1.Sınıf Emniyet Müdürü Şevket Taşdelen, yalnızca 1'inci sınıf Emniyet Müdürlerinin 3600 ek gösterge aldığını belirterek, diğer sınıflardaki Emniyet Müdürlerinin ek gösterge mağduru olduğunu bildirdi.

21 Ekim 2020 - 15:15 - Güncelleme: 21 Ekim 2020 - 17:48

Emekli 1.Sınıf Emniyet Müdürü Şevket  Taşdelen, yalnızca 1'inci sınıf Emniyet Müdürlerinin 3600 ek gösterge aldığını belirterek, diğer sınıflardaki Emniyet Müdürlerinin ek göstergesinin 3000 olduğundan dolayı ek gösterge mağduru olduğunu bildirdi.

TEMÜD-DER Yönetim Kurulu üyesi olan Şevket Taşdelen, Türkiye  Emekli Emniyet Müdürleri Sosyal Yardım ve Dayanışma Derneği'nin (TEMUD-DER) yayın organı  “Çağın Polisi Dijital Dergi'nin187'inci yeni sayısında ” Emniyet Müdürlerinin Özlük Hakları " başlığı altında şu değerlendirmelerde bulundu.:

"2006 yılına kadar İl Emniyet Müdürlerinin Cumhuriyet.Savcıları ve Vali Yardımcıları ile aynı maaş skalasında yer aldığını, 01.07.2006 tarihinde TBMM' de kabul edilen bir Kanunla yargı mensupları ve mülki idare sınıfının makam tazminatları ve ek göstergelerinde değişiklik yapılarak, maaşlarında önemli oranda artış sağlanmıştır.

Bu kanuni düzenlemede, daha önce benzer maaş alan Emniyet Müdürlerine yer verilmeyerek, Emniyet Müdürleri açısından bir ücret dengesizliği ortaya çıkmıştır. 

Aynı kolluķ görevini yapan kamu personeline uygulanan ve ”Eşit İşe Eşit Ücret” prensibine de aykırı olan bu durumun 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa ekli (1) Sayılı EK GÖSTERGE CETVELİ ile (MAKAM TAZMİNATI CETVELl’nde değişiklik yapılarak düzeltilmesine ihtiyaç vardır.

2006 yılında yargı mensupları ile mülki idare sınıfına yapılan zamlarla Emniyet Müdürlerinin özlük hakları mağduriyeti iyice artmıştır."

 Hem çalışırken, hem de emekli olunca alınan maaşı belirleyen en önemli unsurlar 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan Ek Gösterge ve Makam Tazminatlarıdır.

 

MAKAM TAZMİNATI KARŞILAŞTIRMASI

1.SINIF MÜLKİ İDARİ AMİRİ

(KAYMAKAM)

İL JANDARMA KOMUTANI

(KIDEMLİ ALBAY)

İL EMNİYET MÜDÜRÜ

(1.SINIF EMNİYET MÜDÜRÜ)

4500

4500

1000

 

EK GÖSTERGE KARŞILAŞTIRMASI

1.SINIF MÜLKİ İDARİ AMİRİ

(KAYMAKAM)

İL JANDARMA KOMUTANI

(KIDEMLİ ALBAY)

İL EMNİYET MÜDÜRÜ

(1.SINIF EMNİYET MÜDÜRÜ)

5800

5800

3600

    

    Yukarıdaki örnek mukayese tablosundan da anlaşılacağı üzere,1.sınıf Mülki İdare Amiri olan Kaymakam ve Vali Yardımcıları ile İl Jandarma Komutanı olan Kıdemli Albayların Makam Tazminat rakamları ile Ek Gösterge rakamları aynı olmasına rağmen, jandarma ile aynı kolluk görevini icra eden İl Emniyet Müdürlerinin Makam Tazminatı ve Ek Göstergeleri 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunundaki en düşük rakamlardır. Zaten Kanunda Makam Tazminatı 1000 Gösterge rakamından başlamaktadır.

Tablodaki bu rakamlar Emniyet Müdürlerinin çalışırken ve emekli olunca alınan maaşlarında ortalama 1500-2000 TL bir eksikliğe sebep olmaktadır. Aynı kolluķ görevini yapan kamu personeline uygulanan ve ”Eşit İşe Eşit Ücret” prensibine de aykırı olan bu durumun 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa ekli (1) Sayılı EK GÖSTERGE CETVELİ ile (MAKAM TAZMİNATI CETVELl’nde değişiklik yapılarak düzeltilmesine ihtiyaç vardır.

 

TR HABER AJANSI-** ÖZEL HABER- **HALİS KAHRAMAN

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Bülent Çakır
  6 ay önce
  Madem hepizin hakkı yeniyor,niye birlik beraberlik sağlanarak hak arayışına hız verilmiyor,kaplumba hızı ile bir yere varılmayacağını hepimiz biliyoruz.
 • Ferhat Aydemir
  6 ay önce
  Çuvaldızı kullandınız durdunuz, iğneden neden yakınıyorsunuz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Bir Yiğit Artık Ortaya Çıkmalıdır”
“Bir Yiğit Artık Ortaya Çıkmalıdır”
Başkan Terlan Kaya '3 Yılı Değerlendirdi'
Başkan Terlan Kaya '3 Yılı Değerlendirdi'